10 wskazówek inwestycyjnych czyli jak zacząć?

Na początku drogi inwestycyjnej wszystko może nas przerastać, nasuwa się wówczas zwykle wiele wątpliwości i pytań.

To normalne, jednak powinieneś pamiętać, że nasze wątpliwości mogą być dostępne i wielokrotnie blokować wszelkie działania.

Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy w dziedzinie inwestowania, szukają sprzyjających okoliczności, a jeśli nie mogą ich znaleźć – stwarzają je. Kreowanie możliwości do zdobycia wiedzy, wejścia w wartościowe relacje biznesowe i skuteczne prowadzenie procesu inwestycyjnego wymaga umiejętności i odwagi do podejmowania wkalkulowanego ryzyka.

Damian Kleczewski (Nr 1 Str. 26)

Damian Kleczewski
Inwestor na rynku nieruchomości. Autor książek: Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości, Rozruch inwestycyjny, Poradnik Inwestora Rynku Nieruchomości, Kompendium inwestora. Twórca marki Zrozumieć Nieruchomości i prowadzący audycję w Radiu Kontestacja. Wykładowca studiów MBA Nieruchomości szkoły ASBIRO. Doradca i szkoleniowiec. Specjalizuje się w wyszukiwaniu okazji inwestycyjnych w kamienicach oraz wielkiej płycie. Planuje i wyznacza strategie działań remontowych, podatkowych i optymalizacyjnych. Kontakt: www.zrozumiecnieruchomosci.pl www.kompendiuminwestora.pl

10 wskazówek inwestycyjnych, czyli jak zacząć?

Na początku drogi inwestycyjnej wszystko może nas przerastać, nasuwa się wówczas zwykle wiele wątpliwości i pytań. To normalne, jednak powinieneś pamiętać, że nasze wątpliwości mogą być dostępne i wielokrotnie blokować wszelkie działania.

Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy w dziedzinie inwestowania, szukają sprzyjających okoliczności, a jeśli nie mogą ich znaleźć – stwarzają je. Kreowanie możliwości do zdobycia wiedzy, wejścia w wartościowe relacje biznesowe i skuteczne prowadzenie procesu inwestycyjnego wymaga umiejętności i odwagi do podejmowania wkalkulowanego ryzyka. Nie może także zabraknąć wiary i wytrwałości, że osiągniemy wyznaczony przez nas cel. Dlatego widząc, że początki są trudne, chciałbym podzielić się z wami moim oświadczeniem inwestycyjnym, które przedstawię w postaci dziesięciu wskazówek.

  1. Po prostu zacznij. Bezruch i akceptacja wszystkiego „jak leci” charakteryzuje tylko rośliny, które w swej bierności przyjmują to, co daje środowisko. Ludzie mają o wiele większy potencjał, choć niektórzy przypominają mi właśnie rośliny. Pamiętaj, czas i tak upłynie, a od twojego działania będą zależały efekty, jakie osiągniesz.
  2. Zapisz na kartce pojedynczy, jasno zdefiniowany cel. Niech twój cel będzie mierzalny, wartościowy, pociągający, realny, określony w czasie i dokładnie opisany. To sprawi, że zaczną się otwierać przed tobą drzwi, o których wcześniej nawet nie wiedziałeś.
  3. Zacznij szukać wiedzy na temat, który chcesz realizować. Pytaj inwestorów, jedź na szkolenie, kup książki, czytaj fora, kupuj specjalistyczną prasę. Jest tyle tanich sposobów na zdobycie wartościowej wiedzy, że każdy z nas ma szanse na stanie się lepszą wersją siebie.
  4. Największym błędem przy kupnie mieszkanie pod inwestycję jest jego niekupienie, kiedy ma się taką możliwość. W wielu sytuacjach ogarniają nas wątpliwości. Pamiętaj, że mogą być one bardzo zdradliwe. Ludzie, którzy osiągają najwięcej na tym świecie, nie wierzą w niesprzyjające okoliczności. Jeśli nie ma sprzyjających okoliczności, stwarzają je. To jest podstawa wytrwałego dążenia do celów, jakie zakładamy.
  5. Wykorzystaj swój czas. Czasami mamy jedną, dwie szanse w naszym życiu, aby chwycić byka za rogi i przenieść się w inny wymiar. Jeśli jesteś czujny i podejmiesz wyzwanie, to całe dotychczasowe życie może ulec kompletnej przemianie.
  6. Kupno mieszkania na kredyt dla siebie to konsumpcja, a nie inwestowanie. Przepalasz w taki sposób swoją zdolność kredytową. Co prawda z jednej strony nie wkładasz pieniędzy innemu właścicielowi za najem mieszkania, tylko spłacasz swoje zobowiązanie. Patrząc z drugiej strony, zdolność kredytową można wykorzystać o wiele efektywniej. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Musisz pogodzić się z tym, że idąc w kierunku własnego komfortu, łamiesz potężną dźwignię finansową.
  7. Zachowaj bufor finansowy, jeśli posługujesz się dźwignią finansową w postaci kredytu. Po pierwsze uważam, że nie należy kredytować się do maksimum, jeżeli nie masz odbicia w nieruchomościach bez zobowiązań hipotecznych. Jeżeli już masz wszystkie lokale w kredycie, to zastanów się, czy zachowałeś właściwy bufor bezpieczeństwa pomiędzy przychodem a kosztem? Czy jest on na poziomie 100 zł, czy 1300 zł za mieszkanie? Co w sytuacji wzrostu stóp procentowych? Dobra strategia na tym polu pozwoli uchronić cię przed przeinwestowaniem.
  8. Gonienie pragnienia w postaci wolności finansowej może wypalić inwestora. Zastanów się, po co ci wolność finansowa? Czy ona w ogóle istnieje? Jakie musi spełniać warunki, abyś przyznał, że nadeszła? Gonić pragnienia to gonić króliczka. Możemy to robić całe życie i w konsekwencji pozbawić się sił witalnych. Zastanów się, gdzie jesteś, czy swoboda finansowa, której chciałeś, nie stała się już może faktem, i zacznij pielęgnować to, co wypracowałeś.
  9. Najemca to nie bankomat. Wchodź w dobre i oparte na konkretnych ustaleniach relacje z najemcami. Pamiętaj, że to są ludzie, a nie maszynki do produkcji pieniędzy. Umiejętność nawiązywania, prowadzenia i utrzymywania relacji jest bardzo istotną cechą inwestora. Często od tego zależy, w którą stronę obie strony pójdą i jak się zachowają względem siebie, kiedy pojawi się kłopot. Dbaj o dobre relacje z najemcami, bo prawdopodobnie im zawdzięczasz swój obecny stan finansowy.
  10. Spisz testament i zadbaj o swoją rodzinę, kiedy ciebie zabraknie. Każdy z nas ma datę „przydatności” na tym świecie. Przemyśl, jaka jest twoja misja i co możesz zrobić? W polskim prawodawstwie jest wiele skomplikowanych przepisów związanych z dziedziczeniem. Zadbaj o to, by rodzina czuła się bezpiecznie i zagwarantuj jej kontynuację tego, co robisz, a przynajmniej ułatw sprawy spadkowe, spisując dobry testament. Nie zapomnij poinformować przynajmniej dwóch bliskich osób, gdzie ten testament będzie przechowywany.

Damian Kleczewski (Nr 1 Str. 26)