Blokady – Strefa Nieruchomości

Mariola Kędzierska (Nr 8 str. 75)

Blokady
CO RÓŻNI INWESTORA
OD ŚWIETNEGO INWESTORA?

Andrzej od 4 lat „siedzi” w nieruchomościach. Zaczynał od flippów na mieszkaniach – najpierw spróbował sam i prawie stracił pieniądze, potem skończył szkolenie i krok po kroku zaczął działać coraz skuteczniej. Teraz sprzedaje/remontuje 15 mieszkań rocznie, co dla niego, chłopaka z niebogatej rodziny z małego miasteczka, jest wielkim wynikiem. Marzy mu się branża deweloperska. Niektórzy jego znajomi, którzy zaczęli działać w podobnym czasie, weszli już w ten proces – jego wciąż coś hamuje. Był nawet na szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego dewelopera-praktyka, ale niewiele to zmieniło.

Być może zastanawiasz się dlaczego? By się tego dowiedzieć, równie dobrze można po prostu zapytać – co różni inwestora od świetnego inwestora? Odpowiedź tak naprawdę znasz, znam ją również ja – ale nie zawsze jest wygodna. Brzmi bowiem: podejście do problemów. Właśnie to różni inwestora od świetnego inwestora. Każdemu trafiają się trudności – mniejsze i większe. Każdemu między inwestycjami i w ich trakcie przytrafia się po prostu życie. To jak dobrze identyfikujemy blokady, nazywamy problemy, rozpoznajemy niewspierające przekonania i transformujemy je, by działać – przekłada się na skuteczność. Ostatnio Andrzejowi trafiła się nie lada okazja. Dzięki sieci kontaktów wpadła mu w ręce szansa zakupu kawałka ziemi, wprost idealnego pod małe osiedle domków (tuż obok jest większe i domy tam sprzedają się jak świeże bułeczki). Andrzej skorzystał. Okazało się jednak, że ma problem ze swoim własnym „szklanym sufitem”
i sabotują go… jego własne myśli!

Andrzej chciał czuć się inaczej: pragnął czuć satysfakcję z pracy i znów być zadowolonym z siebie. Chciał odważnie i rozsądnie realizować swoją wymarzoną inwestycję. Dlatego te elementy znalazły się ostatecznie w prawej części tabeli, która przedstawia stan pożądany, w postaci zdrowych myśli, pożądanych emocji
i działań. W ramach metody RTZ każda z myśli/przekonań, która ma z nami zostać, musi być sprawdzona za pomocą 5 zasad zdrowego myślenia. Andrzej musiał przyjrzeć się każdej myśli, którą napisał w części B i zdecydować, czy jest „zdrowa”. W tym celu odpowiadał sobie na pytania zgodnie ze schematem Maultsby’ego jr.: 1) Czy ta myśl jest oparta na oczywistych faktach? 2) Czy ta myśl chroni moje życie i zdrowie? 3) Czy ta myśl pomaga mi osiągać bliższe i dalsze cele? 4) Czy ta myśl pomaga mi unikać najbardziej niepożądanych konfliktów lub sobie z nimi radzić? 5) Czy ta myśl pozwala mi czuć się tak, jak chcę się czuć, bez nadużywania żadnych substancji?

Czas naglił, a Andrzej się miotał i nie mógł podjąć decyzji. Budować czy sprzedać? Realizować marzenie czy nie ryzykować nowym działaniem? W końcu przypadkiem opisał swoją sytuację znajomej psycholożce i… otrzymał skuteczną pomoc! Poznał narzędzie do zapanowania nad swoimi myślami i podjęcia racjonalnej decyzji. RTZ – to Racjonalna Terapia Zachowania, metoda stworzona przez profesora Maxie C. Maultsby’ego jr. Dzięki niej Andrzej rozpoznał, które myśli mu nie służą i sprawdził, czy mają sensowne podstawy. Okazało się, że nie mają oparcia w faktach – ciągną się za nim jak niechciany bagaż, a to jak kiedyś widzieli go inni, ma się nijak do rzeczywistości. Dzięki RTZ Andrzej zamienił niezdrowe myśli na takie, które go wspierają i jednocześnie mają oparcie w rzeczywistości. Teraz łatwiej mu skutecznie realizować swoje projekty. Jak to osiągnął? W ramach RTZ Andrzej najpierw wypełnił lewą część schematu. Choć kolejność wypełniania tabeli jest w zasadzie dowolna, numery ilustrują, w jakiej kolejności najłatwiej to robić. Lewa część ilustruje sytuację bieżącą, dlatego od niej należy zacząć.

1. A. Zdarzenie aktywujące (krótki opis, co się wydarzyło lub sytuacji, w której jesteś) Dostałem świetną ofertę zakupu ziemi odpowiedniej pod osiedle domków, które mi się marzy jako kolejny krok rozwoju w biznesie. Kupiłem ją. Pora na decyzję, czy spełniam
marzenie czy odsprzedam ziemię komuś i zapominam o sprawie.
7. ZA Test spostrzeżeń kamerą. (Sprawdź, czy wszystko co zapisałeś w rubryce A to fakty. A może zapisałeś coś, czego nie zarejestrowałaby kamera video? Osobiste opinie dopisz do B)
4. B. Dialog wewnętrzny (Szczere myśli o A, bez cenzurowania) Jestem za cienki na to. Nigdy tego nie robiłem. To ryzykowne. I tak mam szczęście, że nauczyłem się zarabiać na flipach – deweloperka to już za wysokie progi… Dobrze mi teraz idzie z Excelem, umiem
liczyć wydatki inwestycyjne, ale przecież pamiętam co mówiła nauczycielka matmy: „ty się Jędruś lepiej od wyliczeń trzymaj z daleka, za głupi na to jesteś. Na czym jak na czym, ale na tym, to się wyłożysz!”. Pewnie przy inwestycji takiego kalibru już wyjdą moje braki.
8. ZB Zdrowa debata z B. (Nowe zdrowe myśli zamiast niezdrowych myśli z rubryki B)
2. C. Odczucia emocjonalne (Co czułeś – np. przygnębienie, smutek, złość itd.) Czuję się zestresowany. Czuję lęk przed decyzją i frustrację, że tak się miotam. Jestem zły na siebie.5. ZC Oczekiwane nowe emocje
3. D. Działanie (Co zrobiłeś) Marnuję czas. Nie jestem w stanie skupić się na konkretach, bo wciąż myślę, co mam robić. Odwlekam.6. ZD Oczekiwane nowe działania

Zdrowe myślenie wymaga pozytywnej odpowiedzi co najmniej 3 z powyższych pytań. Czym jednak są te „zdrowe myśli”? Niestety – nawet nasze zdrowe mózgi nam ich nie gwarantują. Nigdy nie jest też tak, że ktoś myśli jedynie „zdrowo” lub „niezdrowo” – to poszczególne myśli lub przekonania można tak ocenić, a nie całość. To, co zdrowe dla jednej osoby – nie musi być zdrowe dla innej. To, co zdrowe jest dla kogoś dziś, nie musi być zdrowe w innym czasie
lub innej sytuacji. No i wreszcie – nie wszystkie zasady /pytania mają zastosowanie we wszystkich sytuacjach, a zdrowe możemy tu rozumieć jako „pożyteczne dla danej osoby”. U Andrzeja okazało się, że myśl „za cienki jestem na to” nie jest zdrową myślą! Andrzej musiał ją zastąpić inną, która nie tylko go wspiera, ale też taką, w którą może uwierzyć. To nie było łatwe i nie przyszło od razu. Po namyśle, Andrzej wypełnił prawą stronę tabeli w następujący sposób, gdzie ZA – znaczy „zdrowe A”, ZB – „zdrowe B” itd.:

1. A. Zdarzenie aktywujące (krótki opis, co się wydarzyło lub sytuacji, w której jesteś) Dostałem świetną ofertę zakupu ziemii odpowiedniej pod osiedle domków, które mi się marzy jako kolejny krok rozwoju w biznesie. Kupiłem ją. Pora na decyzję, czy spełniam marzenie czy odsprzedam ziemię komuś i zapominam o sprawie.7. ZA Test spostrzeżeń kamerą (Sprawdź, czy wszystko co zapisałeś w rubryce A to fakty. A może zapisałeś coś, czego nie zarejestrowałaby kamera video? Osobiste opinie dopisz do B) Dostałem ofertę zakupu ziemi i kupiłem ją.
4. B. Dialog wewnętrzny (Szczere myśli o A, bez cenzurowania) Jestem za cienki na to. Nigdy tego nie robiłem. To ryzykowne. I tak mam szczęście, że nauczyłem się zarabiać na flipach – deweloperka to już za wysokie progi… Dobrze mi teraz idzie z Excelem, umiem liczyć wydatki inwestycyjne, ale przecież pamiętam, co mówiła nauczycielka matmy: „ty się Jędruś lepiej od wyliczeń trzymaj z daleka, za głupi na to jesteś. Na czym jak na czym, ale na tym, to się wyłożysz!”. Pewnie przy inwestycji takiego kalibru już wyjdą moje braki.8. ZB Zdrowa debata z B (Nowe zdrowe myśli zamiast niezdrowych myśli z rubryki B) Dzięki szkoleniu i spotkaniom branżowym mam większą wiedzę na temat deweloperki niż 99,9% społeczeństwa. Prawdopodobnie wiem też więcej niż niektórzy skuteczni deweloperzy, którzy kiedyś zaczynali „na wariata”. Nikt nie może ocenić, czy jestem za cienki czy nie, dopóki nie spróbuję.
2. C. Odczucia emocjonalne (Co czułeś – np. przygnębienie, smutek, złość itd.) Czuję się zestresowany. Czuję lęk przed decyzją i frustrację, że tak się miotam. Jestem zły na siebie.5. ZC Oczekiwane nowe emocje. Satysfakcja, zadowolenie, odwaga, ekscytacja
3. D. Działanie (Co zrobiłeś) Marnuję czas. Nie jestem w stanie skupić się na konkretach, bo wciąż myślę, co mam robić. Odwlekam.6. ZD Oczekiwanie nowe działania. Buduję osiedle domków, robiąc po kolei to, co należy.
4. B. Dialog wewnętrzny (Szczere myśli o A, bez cenzurowania) Jestem za cienki na to. Nigdy tego nie robiłem. To ryzykowne. I tak mam szczęście, że nauczyłem się zarabiać na flipach – deweloperka to już za wysokie progi… Dobrze mi teraz idzie z Excelem, umiem liczyć wydatki inwestycyjne, ale przecież pamiętam, co mówiła nauczycielka matmy: „ty się Jędruś lepiej od wyliczeń trzymaj z daleka, za głupi na to jesteś. Na czym jak na czym, ale na tym, to się wyłożysz!”. Pewnie przy inwestycji takiego kalibru już wyjdą moje braki.8. ZB Zdrowa debata z B (Nowe zdrowe myśli zamiast niezdrowych myśli z rubryki B). To, że kiedyś byłem słaby z matmy niekoniecznie znaczy, że jestem na to za głupi. Może to nauczycielka była słaba i nie umiała wytłumaczyć? Skoro teraz potrafię praktycznie używać matematyki, znaczy to, że sobie radzę! W głębi ducha wiem, że gdy nie będę pewien swoich wyliczeń, będzie to wynikało z niepewności danych, które mam, a nie mojej kompetencji matematycznej. Wtedy skonsultuję się z kimś doświadczonym.

Gdy niezdrowych myśli jest więcej, każda z nich powinna znaleźć swoją zdrową następczynię (chyba, że akurat zmiana choćby jednej, totalnie niweluje siłę rażenia całej reszty – bywa i tak). Dlatego w podobny sposób Andrzej rozpisał myśl „za głupi jesteś”.

Dzięki powyższej analizie, Andrzej zobaczył, jak dobrze służą mu nowe myśli i jak bardzo nieracjonalne były te stare. Gdy niezdrowe myśli nawykowo wrócą do niego – od razu je rozpozna i zakwestionuje. Choć Andrzej to fikcyjna postać, stworzona na potrzeby niniejszego artykułu, Racjonalna Terapia Zachowania to potężna metoda, która może faktycznie pomóc Ci nie tylko być skuteczniejszym inwestorem, ale też stać się skuteczniejszym w… Twoim życiu. To niezwykle wszechstronne narzędzie, które można zastosować do analizy problemów emocjonalnych, poznawczych, społecznych, a nawet duchowych. Działa szybko
– a rezultaty są długofalowe. Nadaje się do problemów i profilaktyki. W swoim czasie, jej autor: Maxie C. Maultsby jr. marzył, by wprowadzić ją do szkół
– to doskonale obrazuje jak bardzo jest praktyczna. Choć marzenie się nie ziściło – możemy sami wprowadzić narzędzie do naszego życia. Wypróbuj – może dzięki temu wskoczysz na kolejny poziom samoświadomości? A jeśli chcesz poznać lepiej tę metodę, zajrzyj do książek Maxie C. Maultsby’ego jr.: „Racjonalna terapia zachowania. Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej” lub nieco bardziej przystępnego tytułu: „ABC Twoich emocji”

Mariola Kędzierska

Certyfikowany coach, inwestor, przedsiębiorca. Ekspert od stresów krótkich i przewlekłych. Pomaga zestresowanym poprawiać komfort swojego życia. I sięgać po więcej! Absolwetka Warsztatów WIWN®.