Tekst: Marcin Jakubik
Witam Was, Inwestorzy! Rozpoczynam w „Strefie Nieruchomości” cykl artykułów, które będą poświęcone kredytowaniu inwestycji przez banki. Każdy
z artykułów dotyczył będzie innej materii, a przekazana przeze mnie wiedza to praktyczna esencja rozwiązań oraz wyniki 15 lat doświadczenia w branży i setek spraw, które zrealizowałem razem z moimi klientami. Wielu z Was osiągnęło sukcesy, flippując. Pragniecie podjąć kolejne, większe kroki, jednak częstą przeszkodą jest brak rezerwy obrotowej. Banki na wstępie wymagają wkładu własnego, dlatego kluczowa jest kreatywność doradcy i asertywność Waszego portfela, i o tym jest ten artykuł.
Uwolnienie środków dzięki inwestycji
Pamiętajcie, by podczas inwestycji się kredytować i co za tym idzie, zwiększać fundusze własne, zamiast je zużywać i ograniczać pole manewru. Dzięki różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży i dzięki dynamice rynku, kredytując flipy, za każdym razem możecie zyskać ok. 30-60 tys. zł rezerwy na kolejne działania. Banki nie rozliczają Was z faktur, a z deklarowanych kosztów remontu i akceptują nakłady rzędu 1600-2000 zł/mkw., czyli wyższe od tych, które ponosicie, i ta różnica buduje Wam rezerwę. Model ten można także skalować, flippując na rynku domów, ale i budując własny dom. Można wtedy uwolnić kwoty rzędu 200-400 tys. zł. Przy budowie banki akceptują nakłady rzędu 4-5 tys. zł/mkw., a wartość wzmacnia korzystna lokalizacja działki. W ten sposób Wasz dom może stać się aktywem.
Refinansowanie transakcji gotówkowych i zakupów z licytacji
Kupiliście nieruchomość z własnych środków lub z pożyczki prywatnej, bo tempo zakupu wykluczało kredytowanie – możecie odzyskać środki do 12-24 mies. od daty zakupu (również za remont).
Transakcje rodzinne
Jeśli jesteście małżeństwem i posiadacie odrębne nieruchomości, często odziedziczone/darowane od rodziców, to dzięki rozdzielności majątkowej możecie je sobie nawzajem sprzedawać, a inwestycję znów zwiększać o nakłady na remont. Podobnie, gdy Wasi rodzice czy rodzeństwo pragną podarować Wam majątek – kupcie go od nich po cenie rynkowej, a w darowiźnie odbierzcie kwotę zakupu. Jeżeli do tego dołoży się środki na wykończenie, to powstanie dźwignia finansowa. Banki, z małymi wyjątkami, finansują transakcje rodzinne.
Refinansowanie posiadanych kredytów hipotecznych z opcją konsolidacji
Jeśli posiadacie kredyt hipoteczny, a Wasza nieruchomość zyskała na wartości, pamiętajcie, że możecie kredyt zrefinansować, ale i podwyższyć. Do kwoty refinansowanej można dołączyć kwotę na remont lub konsolidację innych zobowiązań oraz kwotę na dowolny cel, która może stanowić do 30% kwoty łącznej. Daje to możliwość nie tylko obniżenia kosztów kredytowych, lecz także zyskania wolnych środków na kolejne działania.
To tylko kilka przykładów rozwiązań. Jeśli macie pytania – zapraszam do kontaktu. Prywatnie od 3 lat zyski z działalności inwestuję
w nieruchomości, budując własny portfel pasywny. Lubię żyć w drodze, dzielić się pomysłami, nie pobieram opłat i finansowałem już inwestycje w każdym z województw.
Marcin Jakubik
tel.: 723 583 388
m.jakubik@heban.com.pl
www.heban.com.pl
www.fin.net.pl