Tekst: Urszula Socha
Dlaczego? Ponieważ nie dosyć, że jest moda na inwestowanie w nieruchomości, to wiele osób marzy o działaniu na tym rynku, o byciu deweloperem. To przejaw dążenia do bycia w przyszłości samodzielnym finansowo. Inwestowanie w nieruchomości daje możliwość generowania wysokich przychodów. Stało się także intratnym źródłem ochrony zgromadzonego kapitału, między innymi przed rosnącą inflacją.
Oprocentowanie produktów depozytowych jest niezwykle niskie, a prognozy wskazują na ujemne stopy procentowe. Produkty te przestają być zatem kuszące dla inwestorów. Dlatego inwestowanie w nieruchomości – które uchroni zainwestowany kapitał – jest adekwatnym rozwiązaniem na obecną sytuację. To argumenty ważne dla kupujących, ale również istotne atuty sprzedażowe dla dewelopera.
Deweloperska – moja strategia na 2021 rok: Planowanie to umiejętne opracowanie projektu przyszłości w teraźniejszości.
W obecnej sytuacji kluczowym etapem w deweloperce jest planowanie, a wręcz doskonałe zaprojektowanie inwestycji. W sprzedaży przecież ważne jest, co i jak sprzedajesz. Jako deweloper zawsze kładę nacisk na doskonalenie procesu planowania ze względu na konieczność przewidzenia wielu opcji wykorzystania stworzonego przeze mnie produktu. Gdybym była po drugiej stronie (klienta), także doceniłabym tę kwestię, mającą wpływ na bezpieczeństwo i możliwość dopasowania się do zmiennej sytuacji rynkowej. Idealnym produktem inwestycyjnym są lokale mieszkalne, niemieszkalne/usługowe, czyli mniejsze mieszkania, kawalerki oraz apartamenty inwestycyjne w miastach akademickich jak i w miejscowościach turystycznych. Z doświadczenia wiem, że inwestycje z pomysłem otwierają drzwi do skutecznej, szybkiej sprzedaży. Poza tym wiem, jakie potrzeby mają klienci – inwestując, lubią mieć różne możliwości wykorzystania zakupionej nieruchomości w nieznanej przyszłości.
Planowanie to umiejętne opracowanie projektu przyszłości w teraźniejszości.
A więc należy rozpocząć od zaplanowania projektu deweloperskiego, tak by stał się optymalnym i satysfakcjonującym rozwiązaniem w dobie zmieniającej się polityki kredytowej (realnych kwot uzyskania kredytu), mniej korzystnych zmian przepisów podatkowych dla firm deweloperskich, jak i przepisów prawa budowlanego. Już na etapie planowania należy wygenerować dobry produkt z zachęcającą ceną. Czy się da? Oczywiście! Dzięki odpowiedniemu planowi deweloper może, a wręcz powinien wzbudzić takie zainteresowanie, by klienci chętnie korzystali z jego oferty.
Obecnie realizowane inwestycje deweloperskie toczą się swoim rytmem, bo po procesie przedsprzedaży i ulokowania kapitału w rozpoczętą inwestycję nie ma już możliwości wycofania się. Ale przygotowując się do działania, musisz wiedzieć:
Co budować w 2021 roku?
- To musi być produkt, który sprzyja wzrostowi wartości nieruchomości. Kluczowym elementem jest bardzo dobra lokalizacja, która zawsze będzie się cieszyć ogromnym zainteresowaniem, nawet jeśli za jakiś czas będzie przedmiotem sprzedaży na rynku wtórnym. Dotyczy to zarówno lokali mieszkaniowych dla zaspokojenia własnych potrzeb, jak i lokali inwestycyjnych. Trzeba mieć świadomość, iż w dobrych lokalizacjach tereny pod inwestycję kończą się najszybciej. Jeśli nawet znajdą się jakieś wolne miejsca, to z pewnością nowe oferty sprzedaży będą już wyższe.
- To powinien być produkt, który daje możliwość generowania dodatkowego dochodu. Klienta zainteresują wszystkie możliwe opcje – czy inwestycja sprawdzi się w wariancie wynajmu krótkoterminowego, czy długoterminowego
- Ideałem jest produkt, który spełnia oba powyższe punkty. Nie dosyć, że inwestycja w dobrej lokalizacji daje szansę na wzrost wartości, to dodatkowo opcja wynajmu umożliwia nam sukcesywny zwrot zainwestowanego kapitału.
- Intratne apartamenty inwestycyjne na 23-procentowy VAT dają możliwość odliczenia VAT-u w przypadku działalności. I nawet wtedy, kiedy kupującym jest zwyczajny „Jan Kowalski”, będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej (o ile celem nabycia lokalu jest jego późniejsze wynajęcie) – odzyskuje on cały 23-procentowy VAT.
Przy projektach deweloperskich w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie – zainteresowanie klientów nie spada. Jako deweloper przy inwestycjach zawsze kieruję się potrzebą rynku, patrzę z perspektywy klienta, który chce, by to, w co inwestuje dziś, było dobrą inwestycją za kilka lat… Warto przyłożyć się do przygotowania projektu deweloperskiego w wybranej lokalizacji na zasadzie: MYŚL GLOBALNIE – DZIAŁAJ LOKALNIE.
Plany i wskazówki dla dewelopera na 2021 rok
Bądź dobrym obserwatorem i analitykiem rynku. To pozwoli Ci na stworzenie atrakcyjnego produktu, postrzeganego przez klientów jako LOKATA W NIERUCHOMOŚCI. Kiedy inwestujesz czy budujesz – nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Nie rób tego od razu na wielką skalę i nie za wszelką cenę. Zostaw sobie pewien bufor, by móc działać w nawet najmniej sprzyjających warunkach. Być może to dobry moment do zainwestowania w zanikające grunty pod działalność deweloperską. Może to odpowiedni czas na stworzenie banku ziemi, który zabezpiecza dewelopera na przyszłe miesiące, jak i może się stać alternatywą dla deweloperskiego fipa na gruncie. Do stworzenia optymalnego projektu jednak niezbędne są wiedza i doświadczenie.
Sytuacja na rynku nieruchomości w 2020 roku przypominała jazdę rollercoasterem. Okres pełen emocji, paniki, niepewności… Kto by przewidział pandemię? Przetrwaliśmy już chyba najgorsze. Miejmy nadzieję, że z miesiąca na miesiąc sytuacja będzie się uspokajała. Miesiące izolacji spowodowały, że działaliśmy w sposób ograniczony, ale przetrwaliśmy. Doceńmy to, że najgorsze, zaskakujące sytuacje mamy prawdopodobnie za sobą, i rozpocznijmy nowy etap planowania w biznesie deweloperskim. CoviDeweloperka dała nam naprawdę niezłą lekcję – nauczyła ostrożności, cierpliwości, innego spojrzenia na planowane inwestycje. Postarajmy się wykorzystać to doświadczenie do kreowania najlepszych produktów, odpornych na zmiany, do projektowania dobrze przemyślanych i przeanalizowanych w danej lokalizacji inwestycji…
Klienci – inwestując, lubią mieć różne możliwości wykorzystania zakupionej nieruchomości w nieznanej przyszłości.
Sytuacja jest dynamiczna. Musimy bardzo uważnie obserwować nasz rynek i elastycznie reagować. Im więcej rozwiązań, tym lepiej – dla wszystkich. W tej nowej rzeczywistości umiejętność dopasowania się jest szalenie ważna. Mam nadzieję, że opisane wskazówki pozwolą Ci na lepsze planowanie Twoich projektów, by ten most od marzeń do rzeczywistości nie był chwiejny, byś mógł/mogła stanąć po drugiej stronie lądu na stabilnym gruncie. Nie jesteśmy idealni, ale musimy sobie z tym idealnie poradzić. Pozostaje nam skupienie się na przygotowywaniu nowych inwestycji lub inspirowanie się deweloperami, którzy już je prowadzą. To dobra i bezpieczniejsza dla Ciebie droga na skróty.