Dziś inwestowanie w nieruchomości JEST DUŻO ŁATWIEJSZE – Strefa Nieruchomości

Marta Biesiekierska i Daniel Miedziński

Gotowiec inwestycyjny jest produktem, który – jak sama nazwa wskazuje – jest gotowym narzędziem do zarabiania pieniędzy, przeważnie wynajetym i już zarabiającym.

CZY KAŻDY MOŻE INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI?

Słowo inwestor brzmi bardzo poważnie. Wielu ludziom wydaje się, że gotowe mieszkania inwestycyjne kupują tylko biznesmeni i właściciele dużych firm, którzy chcą zainwestować spore nadwyżki ze swoich biznesów. Prawda jest jednak taka, że duża część naszych klientów to ludzie tacy jak my wszyscy. Często pracujący na etacie, często wykonujący za granicą pracę fizyczną. Dziś każdy może inwestować w nieruchomości, niezależnie od zasobów i tego, gdzie się aktualnie znajduje. Widzimy, że często decyzja o inwestowaniu ma jakąś głębszą historię, np. ma to być fundament do powrotu do swojego miasta czy kraju. W tym artykule chcemy Ci pokazać, że każdy może czerpać przychód pasywny z gotowców inwestycyjnych. 

CZYM JEST ZATEM GOTOWIEC INWESTYCYJNY?

Gotowiec inwestycyjny jest produktem, który – jak sama nazwa wskazuje – jest gotowym narzędziem do zarabiania pieniędzy, przeważnie wynajętym i już zarabiającym dla Ciebie określoną kwotę. Wiele osób kojarzy gotowce tylko z mieszkaniami podzielonymi na pokoje, a w praktyce jest co najmniej kilka rodzajów gotowców. Może to być mieszkanie wynajmowane na pokoje, całe samodzielne mieszkania, „dwupaki’’ – czyli dwa mieszkania, najczęściej kawalerki, które powstały z jednego dużego mieszkania. Są to również mieszkania przygotowane pod najem krótkoterminowy, czyli nastawione na turystów. Innymi przykładami są: hotele pracownicze, cały blok lub kamienica, lokale komercyjne oraz usługowe itd.
Założeniem inwestycji w gotowiec inwestycyjny jest zakup gotowego mieszkania pod wynajem, generującego dochód na poziomie kilkukrotnie większym niż na lokacie bankowej, najczęściej około 7-10% w skali roku.

NA CZYM POLEGA PRZYGOTOWANIE GOTOWCA INWESTYCYJNEGO?

Przygotowanie gotowca to tak jak w każdej innej formie inwestowania w nieruchomości przede wszystkim znalezienie odpowiedniego mieszkania. W tym przypadku znacznie mniej liczy się cena za metr kwadratowy, ważniejszy jest potencjał nieruchomości. Często okazuje się, że mieszkanie 60-metrowe ma dużo większy potencjał niż mieszkanie 70- czy 80-metrowe. Następnie takie mieszkanie trzeba przystosować do najmu, tak by wygenerować maksymalne zyski, nie zapominając przy tym o komforcie przyszłych najemców. Dlatego trzeba pamiętać, że nie zawsze więcej oznacza lepiej, a im staranniej przygotowane mieszkanie, tym mniejsza rotacja i spokojniejszy najem przez długie lata. Dobrze przygotowane mieszkanie do najmu na pokoje powinno zarabiać około 2 razy więcej niż mieszkanie w tym samym metrażu wynajmowane w całości.

Kupując gotowiec, kupujesz tak naprawdę komfort i spokój, ponieważ ktoś wykonał już tę pracę za Ciebie.

GOTOWCE INWESTYCYJNE VS. LOKATY BANKOWE

Coraz częściej decydujemy się wyciągać pieniądze z lokat bankowych i inwestować je w nieruchomości. Tak właśnie zrobi jedni z naszych klientów, mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii. Pieniądze trzymali na zwykłej lokacie bankowej, nie wiedząc, że na odległość mogą je zainwestować w nieruchomości w Polsce i zarabiać na tym w sposób pasywny. Do naszej firmy trafił z rekomendacji jednego z inwestorów, po dwóch tygodniach byli już w Polsce i finalizowaliśmy zakup. Z dnia na dzień zaczęli zarabiać na nieruchomościach kilkukrotnie więcej niż na lokacie. 

JAKI JEST PRÓG WEJŚCIA?

Ceny za gotowce inwestycyjne we Wrocławiu najczęściej kształtują się w okolicach 350-500 tys. zł. Ta kwota jest zależna od ilości pokojów, lokalizacji, a co za tym idzie – od zysków, jakie generuje dane mieszkanie.

Ogromną zaletą inwestowania w gotowe mieszkania do wynajmu jest możliwość posiłkowania się kredytem hipotecznym, co sprawia, że zainwestowane przez nas środki pracują znacznie lepiej. Inwestując np. ok 40 tys. zł wkładu własnego, wspomagając się przy tym kredytem, możemy cieszyć się dochodem z nieruchomości na poziomie ok. 3800-4000 zł, co znacznie zwiększa nam procentowy zwrot z zainwestowanej przez nas kwoty. Dodatkowo przy odpowiednich parametrach mieszkania możemy nie zapłacić ani złotówki podatku. Widzimy zatem, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania za gotówkę, nawet jeśli taką posiadamy.

DLACZEGO GOTOWE MIESZKANIA INWESTYCYJNE SĄ TAK BARDZO ATRAKCYJNE?

Decydując się na zakup gotowca inwestycyjnego, nie musisz martwić się o wykonanie remontu ani zastanawiać się, jak odpowiednio zaaranżować nieruchomość, by bez problemu pracowała dla Ciebie przez wiele lat. Kupując gotowe mieszkanie, kupujesz tak naprawdę komfort i spokój, ponieważ ktoś wykonał tę pracę za Ciebie. Praca naszego zespołu właśnie na tym polega; wyszukujemy mieszkanie, negocjujemy, kupujemy i odpowiednio przygotowujemy dla przyszłego inwestora. Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy staje się łatwiejsze niż kiedyś. Dziś możesz inwestować kilka tysięcy kilometrów od swojego miejsca zamieszkania, możesz żyć za granicą i całkowicie zdalnie inwestować w Polsce. Część naszych klientów to właśnie ludzie mieszkający na co dzień za granicą, którzy nie mają możliwości przylotu do naszego kraju, żeby zbadać rynek czy obejrzeć potencjalne inwestycje. Zdarzyło nam się, że inwestor nie miał możliwości przybyć do Wrocławia, żeby obejrzeć inwestycję, ani nawet żeby sfinalizować zakup. Dzięki naszemu wsparciu cała transakcja przebiegła całkowicie zdalnie, a na konto inwestora trafia od tej pory co miesiąc ponad 3500 zł. Wymagało to od nas co prawda więcej wysiłku niż przy innych transakcjach, jednak ta historia pokazała nam, że dziś wiele rzeczy jest możliwe, kluczem jest znalezienie odpowiednich osób, którym zaufasz.

Gotowce inwestycyjne w postaci mieszkań wynajmowanych na pokoje są niewątpliwie jednym z bardziej rentownych sposobów na zarabianie pieniędzy z najmu.

CO, JEŚLI NIE MAM TEŻ CZASU NA ZARZĄDZANIE NAJMEM?

Bardzo często inwestorzy kupujący gotowce inwestycyjne nie chcą lub nie mają możliwości zajmować się obsługą najmu, ponieważ pracują lub prowadzą firmy w zupełnie innej branży. Dla nich nieruchomości to tylko sposób na ulokowanie pieniędzy lub dodatkowe źródło dochodu. Firma zajmująca się najmem naszego gotowca przejmuje żmudne obowiązki, takie jak m. in. znalezienie i obsługa najemców, drobne naprawy, windykacja należności czy opłaty do spółdzielni lub za media. O dochodzie pasywnym z nieruchomości możemy mówić tylko wtedy, kiedy na Twoje konto co miesiąc wędruje określona suma pieniędzy, a Ty nie martwisz się o bieżące sprawy związane z mieszkaniem.

Naszymi klientami są osoby z Polski, jak i mieszkające za granicą. Niektórzy mieszkają we Wrocławiu, ale nie mają czasu na samodzielne znalezienie, wyremontowanie i wynajmowanie mieszkania, innym brakuje do tego wiedzy. Spora część naszych klientów to również osoby mieszkające poza granicami Polski. Dla nich odległość jest podstawową barierą na dopilnowanie całego procesu.

W Rent Invest zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest kwestia zaufania. Coraz częściej nasi klienci decydują się na zakup mieszkania, nawet go nie widząc, ponieważ wiedzą, jak działamy, i po prostu nam ufają. Bardzo cieszy nas to, że po zakupie pierwszego mieszkania ludzie wracają do nas po kolejne lub polecają nas innym. Takie sytuacje nas motywują i pokazują, że popyt na gotowe mieszkania inwestycyjne jest na rynku coraz większy.

Marta Biesiekierska i Daniel Miedziński

to #biznespara, związana ze sobą w życiu prywatnym i zawodowym. Ich pasją od 2017 r. są nieruchomości. Od początku stawiają na biznes oparty na gotowcach inwestycyjnych, których zrobili już kilkanaście. Ale to nie wszystko. Tworzą własną markę Rent Invest, która przygotowuje mieszkania inwestycyjne oraz zarządza nimi z gwarancją zysku. W 2018 r. rozpoczęli również działalność deweloperską. Realizacje i projekty można zobaczyć na stronie: www.rentinvest.pl.