Efektywność to stan umysłu, czyli od laika do cenionego pośrednika – Strefa Nieruchomości

Z Basią Domarus rozmawiała Dorota Nowicka

Dzisiejszym rozmówcą jest Basia Domarus z Trójmiasta, handlowiec z urodzenia, wykształcenia i doświadczenia, liderka gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik, pośrednik w szeroko pojętym obrocie nieruchomościami.

DOROTA NOWICKA: Basiu, słyszałam, że miniony rok był dla Ciebie mocno wyjazdowy i szkoleniowy. 

BASIA DOMARUS: Zgadza się. W minionym roku miałam 30 wystąpień. Wykłady, warsztaty, prelekcje, spotkania networkingowe, eventy nieruchomościowe. Jak kraj długi i szeroki, pośrednicy ciągle narzekają na to samo. Wszędzie słyszałam: „nasz rynek jest wyjątkowo trudny”, „u nas klienci są inni”, „nasza okolica jest bardzo specyficzna”, „u was idzie, ale u nas ludzie są dziwni”, „nie ma rady na nasze marudy” etc. – wpisz dowolne. A ja na przekór mówię: efektywność to stan umysłu. Jeśli wierzysz, że możesz, to możesz. Jeśli nie wierzysz, to też masz rację. To nasze nastawienie definiuje skuteczność. To, w co wierzymy, jest bardziej twórcze lub zabójcze niż tendencje na rynku. Nie ma znaczenia, za ile pracuje sąsiad. Ważne, abyś Ty sam zdecydował, w jakiej chcesz grać lidze, do jakiej bramki strzelać i ile punktów uzyskasz za rzut. Gdy zaczynałam pracę w branży, zaszokowały mnie metody pozyskiwania nieruchomości do sprzedaży. Przeraziły mnie praktyki młodych stażem pośredników oraz niekompetencja tych bardziej doświadczonych. Zrozumiałam, że polski rynek nieruchomości żyje swoim własnym, trochę nieuporządkowanym życiem. Ludzie wskakują do branży bez przygotowania i nadzoru, a to mocno odbija się na jakości obsługi. Pragnę sprawić, aby pośrednicy byli cenionymi specjalistami, ekspertami od nieruchomości. Pragnę też, by klienci rozumieli naszą pracę, aby chętnie płacili nasze wynagrodzenie, aby nas szanowali i mieli satysfakcję ze współpracy. Słowem – pragnę odczarować polską branżę nieruchomości.

DOROTA: Odczarować branżę to brzmi trochę jak z bajki. Jak chcesz tego dokonać?

BASIA: Dzisiejszy klient oczekuje jakości. Taniość jest passé. Niska cena przegrywa dziś z jakością. W pierwszej kolejności oczekujemy DOBRZE, a dopiero potem tanio. Współczesny klient jest coraz bardziej świadomy i wymagający. Postanowiłam zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego klienta i opracowałam system, który pozwala sprzedawać szybko i skutecznie, zaprzestałam pogoni za klientami – pozwalam, by sami do mnie trafiali. I tak, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, stworzyłam program o nazwie: NOWOCZESNY POŚREDNIK 2.0!

DOROTA: Powiedz, proszę, co to za program, co zawiera, jakie problemy rozwiązuje. 

BASIA: NOWOCZESNY POŚREDNIK 2.0 to kompletny program, który laika zamienia w dobrze zarabiającego pośrednika. To program inny niż wszystkie. Zawarty w nim materiał jest tak ułożony, aby nawet osobę z zerowym doświadczeniem przygotować do samodzielnej pracy w zawodzie. I tak dowiesz się, jak wyznaczyć cel, dzięki któremu osiągniesz swój sukces zawodowy, rozwiejesz obawy, z którymi boryka się na co dzień pośrednik, zbudujesz perfekcyjny kontakt z klientem, pozyskasz oferty na wyłączność, poznasz zasady negocjacji win-win, dowiesz się, jak przygotować mieszkanie oraz siebie i właścicieli do szybkiej i skutecznej sprzedaży, poznasz wszystkie formalności prawne oraz zasady długotrwałej współpracy z inwestorami, otrzymasz komplet dokumentów niezbędnych do pracy. Pośrednicy najczęściej nie radzą sobie z zimnymi telefonami, z pozyskaniem nieruchomości do sprzedaży, z negocjowaniem swojego wynagrodzenia. Zawsze słyszymy: „Ale inni biorą mniej”. Co zrobić w takiej sytuacji? Na kursie nauczysz się, jak pomimo wszystkich obiekcji klienta podpisać umowę wyłączności na procent, który „jest wyższy niż u konkurencji”, jak skutecznie przyciągnąć klienta kupującego i szybko sprzedać nieruchomość za możliwie najwyższą kwotę.

I co najlepsze! Coś, czego nie spotkałam do tej w pory ani w Polsce, ani za granicą. Otóż ten program kończy się… sprzedażą mieszkania. Kursanci negocjują ze mną swoje wynagrodzenie, planują od początku strategię, w jaki sposób chcą doprowadzić do transakcji, wyłaniają klienta docelowego, wdrażają swój plan, używają nowoczesnych narzędzi. Finalnie doprowadzają do transakcji i są obecni na akcie notarialnym.

Wspólnie z kursantami wprowadzamy nowe standardy na rynek, nową jakość obsługi. Tworzymy świat, w którym pośrednik jest cenionym specjalistą, kompetentnym i odpowiedzialnym. Świadczy usługi na wysokim poziomie i adekwatnie zarabia.

DOROTA: Basiu, to rzeczywiście coś nowego, tego chyba jeszcze na rynku nie było.

BASIA: To prawda, czegoś takiego jeszcze nie było. Program jest podzielony na moduły i trwa 10 tygodni. Choć jest to wersja on-line, to co tydzień spotykamy się na żywo. W webinariach może uczestniczyć każdy, kto przystąpił do programu, również osoby z poprzednich edycji. Na tych spotkaniach dyskutujemy na temat modułów, ale też o bieżących sprawach uczestników. Rozważamy poszczególne case’y, każdy może zgłosić swój kłopot, jakąś trudność czy rozterkę. Omawiamy pozyskiwane oferty, wspólnie tworzymy opisy nieruchomości, pracujemy na „żywym organizmie”. To jest też miejsce, w którym dzielimy się sukcesami: co poszło dobrze, co zadziałało, co przyniosło zamierzony efekt.

Kursant otrzymuje nieograniczony wgląd do ponad 100 lekcji video, dostępnych także w wersji audio (na rower, do siłowni czy do posłuchania w aucie). Ponadto dostaje skrypt do każdej lekcji, najważniejsze informacje zapisane w formie krótkiej notatki. Wszystkie webinaria są również nagrywane, by móc do nich wracać bądź po prostu odsłuchać, gdy nie było się obecnym.

Na każdym etapie kursu każdy z uczestników ma nieograniczony dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku. Tam może (nie czekając na webinar) wrzucić temat, który go nurtuje, jakiś kłopot do rozwiązania, może jakąś branżową ciekawostkę lub po prostu pytanie czy wątpliwość. Każdy moduł zwieńczony jest zadaniem domowym (ja też wykonuję zadanie, aby pokazać przykład) oraz case’ami, dotyczącymi danego tematu.

Powtórzę: ten program zamienia laika w dobrze zarabiającego pośrednika. I co ciekawe, w grupie mamy zarówno początkujących pośredników, nawet takich, którzy jeszcze nic nie sprzedali, a dopiero postanowili podjąć pracę w zawodzie, jak i doświadczonych przedsiębiorców, szefów biur z wieloletnim doświadczeniem.

Wszyscy uczestnicy do tej pory uznali, że najwyższą wartością programu są nasze cotygodniowe spotkania. Masz mnie na żywo przez 2-3 godziny! Masz swojego wykładowcę na wyłączność!

DOROTA: Cóż, brzmi to rzeczywiście dobrze. Do kogo zatem jest kierowany ten program? Kto powinien się tym zainteresować?

BASIA: Do programu może dołączyć każdy, kto chce komfortowo pracować i zarabiać jako pośrednik w obrocie nieruchomościami.

DOROTA: Basiu, powiedz zatem, kiedy i gdzie można zacząć. Z kim się kontaktować w razie pytań, gdzie zaczerpnąć informacje?

BASIA: Za nami pierwsza edycja programu. Informacje na temat kolejnych edycji można znaleźć w social mediach (zwłaszcza na FB). Jeśli chcesz być na bieżąco, zadbaj, by trafić na listę mailingową. Dzięki temu będziesz otrzymywać regularnie nie tylko informacje, ale też korzystne oferty. Jeśli masz jakieś pytania, to zapraszam na stronę www.basiadomarus.pl/nowoczesny-posrednik lub po prostu do kontaktu telefonicznego. Łatwo mnie wygooglować, więc wierzę, że w razie potrzeby mnie znajdziesz.