Everything what your mind sees becomes a reality – Strefa Nieruchomości

Agnieszka Bętkowska-Kabacińska

Everything what your mind sees becomes a reality

Od doświadczenia do pasji…

Przez długie lata pracowałam w międzynarodowych korporacjach, ostatnie 8 lat na stanowiskach managerskich, zarządzając zespołami sprzedaży. Od zawsze stawiałam na wiedzę i to dało mi niesamowitą niezależność. Wiem, że odpowiednio zainwestowane pieniądze w rozwój naszych kompetencji sprawiają, że nie musimy być przywiązani do jednego miejsca, stanowiska. Możemy kreować nasze życie, pracę, rzeczywistość. Spełniać swoje marzenia i pracować z każdego miejsca na ziemi. Kluczowe dla mnie jest, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, poczucie wpływu i sprawczości. Ciągłe doskonalenie, rozwój i poczucie sensu dają mi ogromną motywację do działania. Priorytetem jest dla mnie budowanie profesjonalizmu w oparciu o system wartości. I właśnie na tych fundamentach powstało A&P Estate Group.

A&P connects Australia&Poland

Dlaczego nieruchomości stały się moją pasją? Dlaczego Australia?

Rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce również znajduje się ogromny potencjał rozwojowy tej branży. Moja podróż do Australii w 2018 pokazała mi zupełnie odmienny styl życia niż w Europie. Z jednej strony jest tam ogromna swoboda, radość życia, słońce, ocean i rozciągająca się przestrzeń. Z drugiej strony duże regulacje i pełen profesjonalizm, które dają niesamowite poczucie bezpieczeństwa. Poznałam tam ludzi, którzy zauroczyli mnie swoim stylem życia i pasją do tego, co robią, otwartością i zaufaniem.

Co takiego mają w kulturze Australijczycy? I co warto przenieść do naszego biznesu?

Z wieloletniej pracy w międzynarodowych korporacjach przenoszę do rynku nieruchomości umiejętności interpersonalne, negocjacyjne, umiejętność słuchania i zadawania pytań, dbałość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Z australijskiego rynku nieruchomości, który funkcjonuje od ponad 100 lat – regulacje, niesamowitą otwartość, zaufanie i etykę zawodu. Australijski model funkcjonowania agencji nieruchomości jest niezwykle efektywny i bezpieczny, jeżeli chodzi o inwestycje.

Z jakiego powodu w Australii obsługa transakcji zachodzi naturalnie zawsze przy wsparciu agencji? Jakie są mocne strony tego modelu? Dlaczego marketing jest ważny?

W Australii oczywistym i naturalnym jest powierzenie sprzedaży i wynajmu nieruchomości pod opiekę agencji. W Polsce mamy niestety nadal bardzo dużo tego typu działań prowadzonych przez osoby prywatne. W Australii to osoba, która sprzedaje nieruchomość, ponosi koszty marketingowe. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, żeby pobierać prowizję od kupującego. Sprzedający ponosi z reguły koszty o wartości 5% nieruchomości plus oczywiście koszty marketingowe, w zależności od przyjętej strategii marketingowej. A odpowiednio oraz profesjonalnie przygotowana i wdrożona strategia marketingowa pozwala uzyskać najwyższy zwrot z

Jak ważna jest rzeczywista wycena nieruchomości? Z jakiego powodu warto podpisać umowę na wyłączność?

„Numbers don’t lie”. Wycena nieruchomości w Australii odbywa się w oparciu o twarde dane takie jak: lokalizacja, powierzchnia nieruchomości, wielkość działki, jakość wykończenia, jakość użytych materiałów, to, czy mamy uniwersalny design, czy bardzo specyficzny i określony, czyli trudniejszy, jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż i zwrot z inwestycji. Realna wycena nieruchomości w ujęciu biznesowym zabezpiecza nam bardzo ważny aspekt. Jeżeli prawidłowo, a co za tym idzie, realnie oszacujemy cenę nieruchomości, mamy szanse sprzedać ją szybko w odpowiednim czasie. To, że dana nieruchomość jest długo na rynku albo jej cena zostaje obniżona dopiero po kilku miesiącach, nie wpływa pozytywnie na postrzeganie przez naszych potencjalnych klientów. Jej prestiż znacząco spada. Zaczynamy zadawać sobie pytania: co takiego się dzieje? Czy aby warto zainwestować w ten zakup? Pieniądze inwestujesz po to, by przynosiły kolejny profit. Jeżeli nie zamierzasz sprzedawać, to nie wystawiaj nieruchomości na rynek pod pozorem sprzedaży, bo źle działasz wizerunkowo. Zgodnie z regułą niedostępności prof. Cialdiniego coś, co jest długo na rynku, traci swoją świeżość i unikatowość. W Australii bardzo popularny jest aspekt darmowej wyceny nieruchomości. Mamy tu obopólną korzyść. Z jednej strony mamy możliwość poznania naszych potencjalnych klientów i ich oczekiwań, z drugiej strony wycena pracuje dla naszego klienta. Pierwsze spotkanie już nam pokazuje, czy mamy tę samą wizję sprzedaży. Dodatkowo klienci bardzo często decydują się na zamieszczenie nieruchomości „Expressions of Interest” na portalu realestate.com.au, by zorientować się jakie jest faktyczne zainteresowanie daną ofer tą. “Expressions of Interest” stosujemy też bardzo często w przypadku bardzo dużych, nieprzeciętnych czy wręcz zabytkowych posiadłości. Jeżeli wyceniłeś nieruchomość i w kolejnym kroku Twój klient decyduje się na sprzedaż, to zadbaj o umowę na wyłączność. Z jakiego powodu warto? Jest to atut zarówno dla agenta, jak i sprzedającego. Obdarzamy się wzajemnym zaufaniem i pełnym zaangażowaniem w proces sprzedaży. Przy umowie na wyłączność możemy wykorzystać pełen wachlarz działań marketingowych i potwierdzić ich skuteczność.

Czy aukcje są faktycznie jedną ze skuteczniejszych metod sprzedaży w Australii? Czy dzień otwarty jest powszechnie stosowany?

W Australii bardzo popularną metodą sprzedaży są aukcje. Chcesz uzyskać jak najwyższą cenę i zrobić to w jak najkrótszym czasie? Chcesz zainwestować te pieniądze dalej, aby pomnażać swój kapitał? Przed wystawieniem domu na aukcje do wiadomości publicznej podawane są daty open home. Z reguły jest to jeden dzień, sobota, trzy tygodnie z rzędu. Ostatni, 4 tydzień to termin aukcji. Dzień otwarty trwa bardzo krótko, od pół godziny do godziny. Co bardzo ważne, a niestety w Polsce nadal nie jest oczywiste, prezentacja nieruchomości powinna zawsze odbywać się bez obecności właściciela. Kupujący ma prawo na bieżąco wypowiadać swoje opinie i zadawać pytania. Tu kluczowa jest otwartość. Aukcje są niezwykle skutecznym sposobem sprzedaży nieruchomosci. W Queensland w ostatnim tylko tygodniu, 5-11 lipca, na 133 przeprowadzone aukcje sprzedało się 91 nieruchomości, 3 sprzedane przed aukcją, 1 po. Mamy bardzo wysoką, aż 71-proc. skuteczność. W ostatnim kwar-tale obserwujemy znaczny wzrost skuteczności tego modelu sprzedaży.

Jak w tej chwili kształtuje się rynek nieruchomości na wybrzeżu Australii? Jak COVID-19 wpłynął na rynek Queensland i Sunshine Coast?

Rynek nieruchomości na wybrzeżu nabiera coraz większego tempa. Coraz więcej nabywców konkuruje o mniejszą liczbę domów w kluczowych lokalizacjach, a to z kolei prowadzi do wzrostu cen. Średnia cen na całym wybrzeżu wzrosła o 17,5% w roku kalendarzowym od kwietnia 2020 do kwietnia 2021. Warto nadmienić, że ceny domów w kluczowych lokalizacjach przekraczają wszelkie oczekiwania.

Kiedy covid po raz pierwszy dotknął Australię w lutym zeszłego roku, a firmy otworzyły możliwości pracy zdalnej, Australijczycy postanowili zainwestować w zmianę stylu życia. Dystans społeczny stał się nową częścią codziennego życia. Mieszkańcy z zatłoczonych miast chcą się przenosić w piękne rejony wybrzeża. W rezultacie w zeszłym roku aż 43 000 Australijczyków przeniosło się do tych regionów ze stolic. Queensland ma cały czas mniej przypadków Covid, mniej lockdownów i mniej ograniczeń, dodatkowo piękną słoneczną pogodę, dziewicze plaże i dużo łagodniejsze zimy ze średnią temperaturą 18-26 stopni. Migracja międzystanowa, głównie z Sydney i Melbourne wpłynęła znacząco na ceny nieruchomości. Ceny domów na Sunshine Coast wzrosły o oszałamiające 19,4% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i niewiarygodne 6,9% w pierwszym kwartale 2021. Zgodnie z prognozami budżetu federalnego Queensland oczekuje, że populacja wzrośnie o ponad ćwierć miliona osób w ciągu najbliższych 4 lat. Napływ nowych mieszkańców, jak i ogromne zaufanie kupujących do rynku nieruchomości w tym regionie wpływa na przyśpieszony popyt na rynku nieruchomości i wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał przez cały 2021 rok.

Australijski model sprzedaży nieruchomości to wiele ciekawych aspektów. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, a nasze wartości są Ci bliskie, skontaktuj się z nami:

mail: a.betkowska@apestategroup.com
tel. +48 530 093 415
Agnieszka Bętkowska-Kabacińska
Founder/CEO A&P Estate Group
www.apestategroup.com

Agnieszka Betkowska-Kabacinska Strefa Nieruchomości nr. 13
Agnieszka Betkowska-Kabacinska
Strefa Nieruchomości nr. 13

Agnieszka Bętkowska-Kabacińska
Agnieszka Bętkowska jest założycielką i CEO A&P Estate Group. Zawodowo była związana z pracą w międzynarodowych korporacjach. Jej wieloletnie doświadczenie w pracy managera i coacha sprawia, że patrzy na każdego człowieka i jego potrzeby w zindywidualizowany sposób. Etyka i profesjonalizm to dla niej kluczowe aspekty zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Ukończyła kurs certyfikacyjny International Practitioner Business Coach (Norman Benett Academy, European Mentoring & Coaching Council, European Quality Award). Jest aktywnym członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Pracuje w oparciu o numer licencji 26229 Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.