Joanna Popławska
Wsparcie redakcyjne: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz
Są pewne zasady i patenty, dzięki którym można szybciej i skuteczniej sprzedać lub wynająć mieszkanie. Razem
z homestagerką Joanną Popławską specjalnie dla Was w „Strefie Nieruchomości®” stworzyliśmy alfabet homestagerki.
A jak ASIA
Asia, właściwie Joanna Popławska. Kobieta wielu pasji i talentów. Z zawodu nauczyciel matematyki. Od kilku lat homestagerka, projektantka, dekoratorka, stylistka wnętrz, inwestorka i właścicielka renomowanej marki HOME FOR ME. Podróżniczka z fantazją. Jej realizacje cieszą oczy klientów nie tylko w Polsce, ale i na świecie, między innymi w Meksyku oraz w Nowym Jorku. Inspiruje i wspiera inne homestagerki, organizując z myślą o nich ciekawe wydarzenia i szkolenia.
B JAK BALKON
Pamiętajmy o balkonie, dzięki temu wzrośnie wartość nieruchomości. Klient nie tylko zobaczy w nim przyjemne miejsce do relaksu czy pracy (konieczne gniazdko elektryczne!), ale również potraktuje balkon jako dodatkowe pomieszczenie. Nie ma znaczenia, że być może wcale nie będzie tam spędzał czasu, ważne że pomyśli, że mógłby to zrobić. Na balkonie sprawdzają się żywe rośliny, wygodne krzesło lub fotel, stolik, na którym zmieszczą się kawa, laptop i książka. Nie zapominajmy o klimatycznym oświetleniu.
E JAK ELASTYCZNOŚĆ
Home staging jest szybką akcją. Dlatego zdarza się, że musimy nagle zmienić nasz pomysł na aranżację, wybrać inne dodatki, niż wstępnie zaplanowałyśmy. Nie mamy czasu, aby czekać kilka tygodni czy miesięcy, aż dany produkt znów pojawi się w sklepie. Największe sukcesy odnoszą homestagerki, które są elastyczne – w pomysłach i w działaniu.
Praca homestagerki z pewnością nie należy do monotonnych zajęć. Z uwagi na to, że rynek dynamicznie się zmienia, zwłaszcza ostatnio, musimy szybko dostosowywać się do nowej sytuacji. Jeśli chcesz być skuteczna i mieć wielu klientów, nie możesz zamykać się na współpracę z jedną grupą. To, że do tej pory przygotowywałaś mieszkania na przykład wyłącznie do wynajmu, nie może Cię ograniczać. Być może właśnie teraz przyszedł czas, abyś otworzyła się na pośredników albo zaczęła współpracować z fliperami.
K JAK KREATYWNOŚĆ
Pamiętaj o zasadzie mówiącej, że „nieruchomość nieruchomości nierówna”. Najwdzięczniejsze i najprostsze do home stagingu są mieszkania fliperskie, ponieważ nas nie ograniczają. Oczywiście jeśli zamawiający daje nam wolną rękę. Jeśli homesatgerka zajmuje się również projektowaniem – tak jak ja – wówczas ma jeszcze większą przestrzeń do działania. Trudności mogą się pojawiać, gdy rozpoczynamy współpracę z klientem indywidualnym. Nie możemy wejść do jego mieszkania i powiedzieć, że trzeba pozbyć się wszystkich mebli i przedmiotów. Naszym zadaniem jest wykorzystanie zastanej rzeczywistości w taki sposób, aby dzięki odpowiedniej aranżacji i dokupieniu kolejnych akcesoriów osiągnąć jak najlepszy efekt. Właśnie na tym polega kreacja. Musimy podchodzić do klientów
z życzliwością i otwartością. Próbujmy zawsze znaleźć w ich mieszkaniu coś oryginalnego.
M jak MARZENIA
Home staging opiera się na tym, aby spełnić marzenia klientów, do których kierujemy daną nieruchomość. Jeśli klient poczuje, że realizujemy jego oczekiwania, będzie gotowy zapłacić więcej. Chodzi o to, aby klient zakochał się w danym mieszkaniu, nawet jeśli jego lokalizacja czy metraż nie do końca mu odpowiadają.
Często home staging jest ograniczany do układania poduszek, ale to nie o poduszki chodzi, tylko właśnie o marzenia. Naszym zadaniem jest przygotowanie mieszkania w taki sposób, aby klient, wchodząc do niego, uświadomił sobie, że o nim marzył. Najpierw jednak musimy zastanowić się, kto będzie grupą docelową. Inne potrzeby ma singiel, inne para z dzieckiem. Jeśli kierujemy mieszkanie do rodziny, wstawmy do pokoju dziecięcego na przykład namiot tipi. Jeśli do studenta – nie zapomnijmy o ekspresie do kawy.
Kiedyś zajmowałam się home stagingiem nieruchomości w Meksyku. Sprawdził się pewien trik – wymieniliśmy piekarnik na większy, dzięki czemu Amerykanie mogli upiec w nim indyka. A jak wiemy, święto Thanksgiving Day jest jedną z najważniejszych dla nich chwil w roku. Spełniliśmy ich marzenie, mieszkanie zaczęło cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.
N JAK NISKI BUDŻET
Homestagerka musi pamiętać o tym, aby dbać o niski budżet klienta. Jednak na samym początku większość homestagerek podchodzi do zleceń bardziej projektowo niż budżetowo. To błąd. Im więcej pieniędzy właściciel wyda na home staging, tym mniej zarobi.
Oczywiście polecam zakupy w takich sklepach, jak Ikea czy Pepco, ale czasem warto kupić droższy produkt. Świetnym rozwiązaniem są również wypożyczalnie dla homestagerów – działają m.in. w Warszawie, Łodzi czy Ożarowie. I jeszcze jedna ważna sprawa – o pieniądzach rozmawiajmy otwarcie i zawsze na początku współpracy z klientem ustalmy konkretny budżet na realizację. Homestagerki nie wyceniają swojej pracy od godziny czy metrów kwadratowych, lecz od realnej pracy włożonej w daną nieruchomość.
O JAK ODPERSONALIZOWANIE
Bardzo ważną rzeczą jest odpersonalizowanie nieruchomości. Chodzi o to, aby klient po wejściu do mieszkania wyobraził sobie, że jest w hotelu. Jednak nie poczuje się, że jest u siebie, jeśli zobaczy w mieszkaniu rzeczy osobiste. Dlatego trzeba usunąć wszystkie zdjęcia, magnesy i inne pamiątki z podróży czy akcesoria religijne. Mieszkanie powinno być neutralne. Nie powinno w nim być alkoholu, nawet luksusowego. Nigdy nie wiemy, jaką historię ma nasz klient. Zamiast butelki wina polecam postawić na stole karafkę z wodą, miętą i cytryną.
W mieszkaniu powinny znaleźć się nowe rzeczy pierwszej potrzeby: kosmetyki, ręcznik, mydło do rąk, biała rolka papieru toaletowego (koniecznie cała!),
w kuchni świeże zioła, na stole podkładki, w pokoju dziennym świeże kwiaty w wazonach oraz kwiaty doniczkowe.
R JAK REMONT
Home staging nie jest ukrywaniem wad. Nie możemy dziury w podłodze zakryć dywanem. Jeśli jest usterka, trzeba ją zlikwidować. Aby obronić cenę, musimy przeprowadzić niezbędne naprawy. Aby nie doszło do sytuacji, że przez nieprzykręconą klamkę czy urwaną półkę kupujący będzie chciał zapłacić 20 tys. zł mniej za nieruchomość wartą pół miliona złotych.
T JAK TEMPERATURA
Ważne, aby dostosować temperaturę wewnątrz mieszkania do tej panującej na zewnątrz. W upalnym dniu wszyscy marzą o tym, aby ukoił ich chłód. Jeśli
w mieszkaniu nie ma klimatyzacji, włączmy wiatrak, aby powietrze w lokalu było chłodniejsze. Jeśli zimą sprzedajemy mieszkanie, które nie jest zamieszkane, nie zapomnijmy wcześniej włączyć kaloryferów.
Z JAK ZMYSŁY
Wzrok, węch, słuch, dotyk – te wszystkie zmysły odgrywają bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie bądź wynajmie mieszkania. Po pierwsze – musi być ono odpowiednio zaaranżowane kolorystycznie. W przypadku flipów jest to łatwiejsze – robimy to, co jest modne tu i teraz. Większość klientów ma problem z wyjściem poza obecne trendy. Niech zasłony wiszą na krawędzi okna, a nie na oknie. Klient marzy o tym, aby przez cały dzień było jasno.
Nie używajmy sztucznych zapachów – nigdy nie wiemy, jaką reakcję mogą wywołać u naszego klienta. Mieszkanie powinno być wywietrzone i wyczyszczone. Najlepszym zapachem w mieszkaniu jest zapach świeżości, co latem osiągniemy przekrajając cytrynę. Zimą można zaparzyć kawę, podgrzać w piekarniku ciastko cynamonowe. Latem na talerzu pięknie będą wyglądać owoce, a zimą – babeczka.