Jak uzyskać kredyt w Dubaju?

Marta Malak

Uzyskanie kredytu hipotecznego może być bardzo frustrującą częścią zakupu nowego domu. Warto poznać podstawy. Kiedy dowiesz się, jak działają kredyty hipoteczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), będziesz bardziej przygotowany do zakupu nieruchomości. Zakup nieruchomości w Dubaju dla wielu osób nadal brzmi egzotycznie, choć sukcesywnie od lat rośnie w Polsce zainteresowanie zakupem apartamentu w ZEA. Część inwestorów zakup nieruchomości traktuje jako przyczółek do przeniesienia za granicę działalności gospodarczej. A zakup nieruchomości drogę tę znacznie ułatwia. Wpierw jednak poznaj zasady ubiegania się o kredyt. Rozmowa z Martą Malak, mieszkającą na co dzień w Dubaju.

SN: Na początku najważniejsze pytanie: kto w ogóle może otrzymać kredyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA)?
M.M.: Kredyt w ZEA może otrzymać zarówno osoba posiadająca rezydencję w kraju, jak i nierezydent – czyli osoba posiadająca rezydencję za granicą. Niezależnie od tego, czy jesteśmy samozatrudnieni, czy pracujemy na etacie, mamy możliwość otrzymania kredytu.

SN: Czy możesz opisać proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?
M.M.: Najczęściej zaczynamy od kontaktu z klientem oraz przeprowadzamy krótki wywiad po to, by zrozumieć, jaka opcja kredytowa jest najlepsza dla naszego klienta. Po rozpoznaniu decydujemy, który bank ma najlepiej dopasowaną ofertę. Po wybraniu oferty składamy wszystkie potrzebne dokumenty do otrzymania tak zwanego pre-approval. W tym samym czasie zaczynamy proces szukania nieruchomości dla naszego klienta, a bank przeprowadza wycenę mieszkania (valuation). Na koniec otrzymujemy ostateczną akceptację kredytu.

SN: Jakich dokumentów potrzebujemy, aby ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości?
M.M.: To zależy od tego, czy jesteśmy rezydentem, czy nie.

SN: O jakie kredytowanie możemy się ubiegać w obu przypadkach?
M.M.: Będąc rezydentem, możemy aplikować o kredyt w wysokości do 80% wartości nieruchomości. Reszta, czyli 20%, będzie stanowić wpłatę własną. Mowa
o nieruchomościach o wartości do 5 000 000 AED. Przy inwestycjach powyżej tej kwoty możemy ubiegać się o 70% kredytu (tutaj wpłata własna będzie więc wynosić 30% ceny nieruchomości). Jako nierezydentowi przysługuje nam kredyt z 40-procentową wpłatą własną, a więc stanowiący jedynie 60% wartości nieruchomości.

SN: Jakiego oprocentowania możemy się spodziewać, decydując się na kredyt w ZEA?
M.M.: Dla rezydentów od 3,5%, w zależności od wybranego kredytu czy banku, z kolei dla nierezydentów od 5,03%.

SN: Jaka jest według Ciebie najlepsza opcja spłaty kredytu? Na jaki okres warto wybrać kredyt?
M.M.: Maksymalnie możemy otrzymać kredyt na 25 lat. Według mnie najbezpieczniej jest wziąć kredyt na dłuższy okres, by mieć mniejsze zobowiązania miesięczne. Oczywiście istnieje możliwość spłacenia kredytu przed czasem. Każdy bank ma swoje zasady oraz regulacje w tym zakresie – najczęściej występuje kara w wysokości 1% pozostającego kredytu lub 10 000 AED (w zależności od tego, która opcja jest korzystniejsza). Należy pamiętać, by przed ostatecznym wybraniem oferty kredytowej sprawdzić wszystkie szczegóły.

SN: Ile czasu może zająć proces ubiegania się o kredyt?
M.M.: Jeśli wszystko przebiega bez dodatkowych komplikacji, całość (aż do zakupu nieruchomości) powinna się zamknąć w okresie 4-7 tygodni.

SN: O jaką kwotę możemy wnioskować?
M.M.: Minimalna kwota to 250 000 AED. Nie ma informacji o kwocie maksymalnej – tutaj oferta musi być indywidualnie dostosowana do klienta.

SN: Czy poza kredytem mamy jeszcze inne opcje?
M.M.: Tak, deweloperzy w ZEA bardzo często oferują plany spłaty swoich projektów. Najczęściej są to oferty spłaty od 2 do 5 lat. W tym przypadku nie musimy ubiegać się o kredyt.

SN: Powiedz jeszcze, jak na tę chwilę wygląda rynek nieruchomości w Dubaju.
M.M.: Dubaj przeżywa obecnie niesamowity rozkwit. Bardzo duży napływ klientów zagranicznych sprawił, że rynek nieruchomości niezwykle się ożywił. Ceny znacznie wzrosły, szczególnie w centralnych dzielnicach Dubaju – mówimy tu o wzroście ok. 15% przez ostatnie kilka miesięcy. Niemal codziennie odbywają się transakcje o wartości średnio 1,5 mln AED.

SN: Jakie są aktualnie najciekawsze projekty na rynku?
M.M.: Zdecydowanie są to: Emaar Beachfront, Damac Lagoons & Damac Safa Two, Sobha Hartland oraz Peninsula & Six Sense by Select Group.

SN: Dziękuję za rozmowę.
M.M.: Dziękuję.

Wszelkie informacje na temat projektów oraz rynku nieruchomości znajdziemy na stronie oraz w social mediach:
Marta Malak – agentka nieruchomości z 9-letnim doświadczeniem w zarządzaniu, sprzedaży i wynajmie nieruchomości w Dubaju.
Współwłaścicielka firmy importującej żywność do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
CEO
www.usquare.ae
m.malak@usquare.ae
IG: usquare.ae
www.malakrealestate.com