Marka osobista czy marka firmy?

Marka to sposób, w jaki postrzegają nas inni. To skojarzenia jakie budzą się w głowach klientów, kiedy słyszą nasze nazwisko, czy nazwę firmy lub produktu. Budowanie marki jest kluczowe dla biznesu, ponieważ pozwala pokazać unikalną tożsamości wśród konkurencji.

Różnica między marką osobistą a marką firmy

Marka osobista to Ty. Twoje imię, nazwisko, Twoja twarz. Twoje doświadczenie i osiągnięcia. Twoja wiedza i umiejętności. Twój styl, Twoja pasja i wartości którymi kierujesz się w życiu. Nieodłącznym jej elementem jest osobowość, cechy charakterystyczne oraz unikalny sposób myślenia.

Marka firmy to po prostu przedsiębiorstwo. Różnica między marką osobistą a marką firmy leży nie tylko w nazwie, ale również w podejściu do budowania wizerunku i marketingu.

Marka firmy istnieje samodzielnie i nie musi być kojarzona z daną osobą, koncentruje się głównie na biznesie, a nie na osobach za nim stojących.

Marka firmy – części składowe

Elementy budujące markę składają się na trzy kategorie: komunikacyjne, behawioralne i wizualne. Jeśli przedsiębiorstwo chce zbudować markę, z którą będą utożsamiać się konsumenci, a produkty nią znakowane będą błyskawicznie znikać z półek, nie może koncentrować się tylko na jednym z tych elementów.

Elementy komunikacyjne to nazwa, slogan, oraz ton, w jakim marka wypowiada się, kiedy publicznie zabiera głos (czy to w reklamach, komunikatach prasowych lub w innych formach komunikacji tekstowej). To wszystko jest „pierwszym wrażeniem”, jakie marka wywiera na odbiorcach.

Elementy behawioralne można streścić w powiedzeniu: czyny, nie słowa. Chodzi tu o wszelkie zachowania wobec klienta, jakie podejmuje marka – polityka obsługi klienta, proces realizacji usługi czy traktowanie go w sytuacjach, które trudno objąć ramami proceduralnymi. Zachowanie marki – jej pracowników oraz managmentu – może potwierdzać, a więc wzmacniać, elementy komunikacyjne i pokazywać, że marka traktuje poważnie swoją misję i cel.

Elementy wizualne w końcu to sposób, w jaki marka komunikuje się poprzez szeroko rozumiany obraz. Składają się na nie zarówno elementy graficzne, jak wspomniane logo, ale również wygląd strony internetowej, newsletterów, materiały graficzne publikowane w mediach społecznościowych, styl opakowań produktów, ulotki, a także wizytówki, papier firmowy czy inne materiały promocyjne. To właśnie element wizualny jest najczęściej wykorzystywany do promowania marki w kampaniach reklamowych.

Wzajemny wpływ

Marka osobista i marka przedsiębiorstwa to dwa byty, które mogą wywierać na siebie wpływ. Oczywiście w zależności od wielkości przedsiębiorstwa ten proces będzie wyglądał nieco inaczej.

W przypadku dużego przedsiębiorstwa jego marka znacząco wpływa na markę osobistą prezesa i pozostałych osób z nią związanych. Na co często nie zwraca się uwagi.

Im mniejsza firma tym silniejszy staje się wpływ marki osobistej.

Marka osobista zyskuje na znaczeniu również w przypadku usług. Wszędzie tam gdzie istotne jest zaufanie, wiarygodność, kreatywność lub indywidualne umiejętności marki osobiste przyćmiewają często marki przedsiębiorstw.

Warto też pamiętać, że marki osobiste mają również ogromne znaczenie przy kontraktach B2B bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Eksperci, którzy stworzyli silne marki

W dużym stopniu najsilniejsze marki firmowe zbudowali twórcy silnych i rozpoznawalnych marek osobistych.

Dobrym przykładem jest marka osobista Billa Gatesa – współzałożyciela, wieloletniego głównego architekta oprogramowania i byłego prezesa zarządu Microsoftu. Dla większości z nas to Bill Gates stworzył Microsoft, który jest jednym z filarów rewolucji informatycznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przez lata wokół Microsoftu zbudowano i utrwalono wiele innych marek osobistych i nie powinien dziwić fakt, że na tym gruncie wypromuje się jeszcze wiele kolejnych. Jest to też dobry przykład na to, że z czasem marka osobista i ogólny brand stworzony przez jej właściciela ewoluują. Chodzi przede wszystkim o to, że funkcjonowanie Microsoftu raczej nikomu nie wydaje się zagrożone nawet pomimo braku na pokładzie Billa Gatesa, który obecnie koncentruje się na filantropii i rozwijaniu innych projektów inwestycyjnych. O silnym związku brandu i marki osobistej możemy mówić też w przypadku znacznie młodszej marki, jaką jest Facebook oraz personalny brand jej założyciela Marka Zuckerberga.

Zatem co wybrać, promowanie działalności jako marki osobistej czy jako firmy?

Warto mieć świadomość, że opieranie działalności biznesowej na własnym nazwisku to trend, który z roku na rok zdobywa na znaczeniu.

Klienci mają dość anonimowości. W zalewie marek, produktów, usług, w całym tym szumie informacyjnym, coraz bardziej kierować się będą wiarygodnością przekazu. Także podczas zakupów.

Budujmy więc autentyczne, spójne i wyróżniające się marki osobiste, a one z pewnością pomogą nam budować silne marki przedsiębiorstw.

Justyna Sprawka

Ekspert z zakresu budowania marki osobistej I Doradca marek szkoleniowych

Od 15 lat współtworzy produkty i usługi, których sprzedaż przekroczyła 100 milionów złotych. Od 5 lat, koncentruje się głównie na budowaniu silnych i dochodowych marek w branży nieruchomości.

Pracowała m.in. z Danielem Siwcem, Rozsądnymi Braćmi, Flipem na Pierwotnym, Alehem Turem i wieloma innymi.

Swoich klientów prowadzi w sposób kompleksowy: audytuje, tworzy nowe produkty marki i wprowadza je na rynek, buduje i szkoli zespoły, tworzy strategie komunikacji marketingowej, integruje społeczność marki organizując m.in. wydarzenia branżowe. W procesie budowania marki współpracuje z prasą, radiem, telewizją i twórcami internetowymi.

Wykładowca i szkoleniowiec, spędziła ponad 500 godzin dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Prelegent na konferencjach i spotkaniach branżowych. Autorka licznych publikacji w prasie.

Skuteczna, rzetelna, nastawiona na działanie. Mówi, że “Tylko odważne marki zarabiają”, i stymuluje swoich klientów do rozwoju i przekraczania ich własnych granic.

www.justynasprawka.pl