Mój styl – eklektyzm kontrolowany

Kinga Majewska
Zdjęcie Kingi Majewskiej: Iwona Dziuk. Zdjęcia wnętrz: Kinga Majewska

Potrafi mieszać, kombinować, łączyć różne style. W efekcie jej działań powstaje spójne i harmonijne wnętrze, którego nie sposób powtórzyć. O kim mowa? O Kindze Majewskiej – projektantce, która umiłowała styl eklektyczny. Zafascynował ją na tyle, że przearanżowała swoje mieszkanie. Teraz pomaga innym urządzać jedyne w swoim rodzaju mieszkania.

„Najbardziej lubię tworzyć wnętrza niepowtarzalne, szyte na miarę i całkowicie skrojone pod potrzeby i osobowość osób, które tam mieszkają”

Marta Kubacka: Daleko Ci do bezdusznych i pozbawionych charakteru realizacji wielkich studiów projektowych. Taką informację można przeczytać na Twojej stronie internetowej www.pieknostylu.pl. Możesz to wyjaśnić?
Kinga Majewska: Mam poczucie, że wiele biur tworzy dość podobne realizacje, w których brakuje składników tworzących charakter. Oczywiście są takie, które podziwiam, dlatego że ich realizacje są niesztampowe i inspirujące. Stawiając siebie w opozycji do dużych studiów projektowych, chciałam zaznaczyć to, co jest dla mnie najważniejsze w procesie projektowym. Są to: pewien indywidualny rys, ciepły klimat, połączenie nieoczywistych elementów. Najbardziej lubię tworzyć wnętrza niepowtarzalne, szyte na miarę i całkowicie skrojone pod potrzeby i osobowość osób, które tam mieszkają.

M.K.: Nie lubisz nowoczesności?
K.M.: Zimny, bezduszny minimalizm to nie moja bajka. Lubię nowoczesność w duecie ze stylem vintage. Wtedy tworzy się dopiero niepowtarzalne połączenie.

M.K.: Zgromadziłaś spore grono obserwatorów w mediach społecznościowych. Można tam zobaczyć, jak urządziłaś swoje mieszkanie. Jest niczym profesjonalne portfolio. To zamierzone działanie czy tak po prostu wyszło?
K.M.: Profil na Instagramie stworzyłam w dosyć trudnych okolicznościach. Po pierwsze zaczęła się pandemia, która zamknęła nas na bodźce zewnętrzne
i kontakty z ludźmi, a po drugie rozpoczęła się moja przygoda z macierzyństwem. Kanał w mediach społecznościowych miał być oknem na świat, miejscem wymiany myśli z osobami, które tak jak ja są pasjonatami wnętrz i designu oraz jednym ze źródeł pomysłów na zmiany aranżacyjne w moim mieszkaniu. Regularnie podglądam, jak inne dziewczyny urządzają mieszkania. Zazwyczaj nie są to wnętrza katalogowe, ale prawdziwe domy, w których mieszkają ludzie
z krwi i kości. Takie właśnie wnętrza chcę kreować.

M.K.: Twoją twórczość można określić jako łączącą różne elementy stylów, w efekcie czego powstaje spójny i harmonijny wystrój. Jak tego dokonać, żeby nie
wiało nudą, ale też, żeby nie przesadzić?
K.M.: Myślę, że dotknęłaś teraz tego, co jest sednem dobrze zaprojektowanego wnętrza. Najtrudniejsze jest właśnie złapanie tej równowagi i harmonii.

M.K.: Jak więc mieszać style, żeby wyszło ciekawie?
K.M.: Nie ma tutaj złotej zasady. Wydaje mi się, że kluczem jest wyczucie i intuicja projektanta. Ja zawsze się tym kieruję i jeszcze się nie zawiodłam. Jeśli miałabym coś doradzić, to: kiedy mieszamy style, zadbajmy o to, żeby zachować dyscyplinę w doborze kolorów. I odwrotnie: jeśli zależy nam na wykorzystaniu wielu kolorów, to bądźmy konsekwentni w aspekcie stylu. To oczywiście duże uproszczenia, ale na pewno dla osób, które rozpoczynają przygodę z aranżacją wnętrz, takie zasady mogą okazać się bardzo pomocne.

M.K.: A co zrobić, żeby wystrój mieszkania był spójny?
K.M.: Jest wiele zasad, ale wspomnę o trzech, którymi najczęściej się kieruję. Na pewno kluczowa jest dobra, spójna baza: jednolita posadzka, drzwi, listwy przypodłogowe, karnisze i listwy dekorujące okna, zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych we wszystkich pomieszczeniach. Druga zasada, którą często stosuję, to zasada trzech kolorów i proporcji 60-30-10, czyli wybieram jeden kolor dominujący, drugi uzupełniający i trzeci jako akcent kolorystyczny. Po trzecie oświetlenie – staram się, aby miało wspólny mianownik. Nie muszą to być lampy z tej samej kolekcji (nawet nie powinny), ale dobrze, jeśli łączy je styl, kolor lub materiał, z którego są wykonane.

M.K.: Eklektyzm kojarzy się z wyszukanymi, unikatowymi przedmiotami. To rzeczy od projektantów, czyli bardzo drogie, albo znalezione w niecodziennych miejscach, na przykład na pchlim targu. Czy rzeczywiście tak jest?
K.M.: Nie do końca się z tym zgadzam. Myślę, że najbardziej liczy się pomysł na wnętrze, a czy meble i dodatki kupimy w drogim designerskim sklepie, czy popularnej sieciówce, to drugorzędna sprawa. Faktycznie, oryginalne, nadgryzione zębem czasu unikaty z targów staroci to jeden ze składników przepisu na ciekawe, eklektyczne wnętrze. Bardzo lubię taki klimat i myślę, że coraz więcej osób docenia również swoje pamiątki rodzinne i chętnie pokazuje je w swoich mieszkaniach.

M.K.: Łatwo jest urządzać mieszkanie od podstaw, a co zrobić, gdy jest już wyremontowane i wyposażone, ale okazuje się, że to nie jest to – bo nie czujesz się tu dobrze? Jak zmienić styl bez większych kosztów?
K.M.: Jeśli mamy pomysł i trochę czasu, możemy w łatwy sposób spersonalizować nijakie meble: malowanie, wymiana uchwytów, przyklejanie dekoracyjnych listew sztukateryjnych to najprostsze sposoby. Polecam też zawsze zagranie dodatkami: tekstylia, ceramika, kwiaty to elementy, które „robią klimat” i dzięki którym możemy szybko, łatwo i niedrogo odmienić styl mieszkania. Spektakularne zmiany możemy również wprowadzić poprzez położenie ciekawej tapety, położenie sztukaterii, zmianę koloru ścian czy podział przestrzeni na strefy poprzez np. postawienie przepierzenia z lameli. Do tych wszystkich zmian nie jest konieczny duży nakład finansowy i obecność ekipy remontowej. Liczą się dobre chęci i trochę czasu.

M.K.: Aby mieszkanie było ponadczasowe i równie dobrze prezentowało się nawet po dziesięciu latach od realizacji, chyba nie warto urządzać go zgodnie z najnowszymi trendami. Czy jest jakiś kompromis?
K.M.: Ważny jest umiar – warto postawić na jeden materiał wykończeniowy „w trendzie”, a pozostałe materiały wybrać bardziej bezpieczne. Takie podejście daje nam dużą szansę, że mieszkanie nam się nie opatrzy i jedyne, co będzie potrzebne po tych dziesięciu latach, to lekki lifting czy zmiana dodatków.

M.K.: Wykorzystujesz w swojej pracy tablicę inspiracji nazywaną inaczej moodboardem – ciekawa jestem, jak to wygląda.
K.M.: Moodboard to świetne narzędzie komunikacyjne pomiędzy projektantem a klientem. Na początku zawsze proszę klienta o przesłanie kilku inspiracji, na podstawie których typuję wspólne elementy, i już wiem, co się najbardziej podoba i w jakim kierunku idziemy. Następnie uwzględniając powyższe oraz warunki
i ograniczenia mieszkania, proponuję zestawienia kolorów, materiałów, wzorów, faktur, które będą optymalne. Ten etap jest bardzo ważny w projekcie, bo tak naprawdę dla klienta najważniejszy jest nastrój i energia wnętrza, a rysunki techniczne, które powstają później, to już materiał dla wykonawcy. Jeszcze nie zdarzyło mi się rozminąć z oczekiwaniami klienta.

M.K.: Dorota Szelągowska również kocha połączenie minimalizmu z eklektyzmem. Czy kiedyś inspirowałaś się jej pracami?
KM: Na pewno jest mi bardzo bliskie takie myślenie o projektowaniu. Jeśli chodzi o inspiracje, to jestem raczej zwolenniczką szukania ich w swojej głowie – to
właśnie lubię najbardziej w tej pracy – że daje możliwość kreacji.

M.K.: Czego możemy się po Tobie spodziewać w najbliższym czasie?
K.M.: Dotychczas zajmowałam się jedynie tworzeniem wnętrz dla klientów indywidualnych, a teraz na horyzoncie pojawił się projekt przestrzeni komercyjnej. Bardzo się na to wyzwanie cieszę – bo projekt będzie realizowany w starej, przedwojennej kamienicy, a to jest coś, co mi bardzo w duszy gra. Zachęcam do śledzenia mojej działalności na Instagramie i Facebooku.

Tel.: 604 426 389     IG: @pieknostylu     FB: @pieknostylu
www.pieknostylu.pl