Od pewnego czasu prowadzę własny Aparthotel Drukarnia Apartments w Łodzi, dzielę się wiedzą na swoim prywatnym profilu na Facebooku, a także prowadzę 4-Tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego, w trakcie których otrzymuję wiele zapytań.
Najczęściej pytacie mnie o to, od czego zacząć i jak dobrze wystartować w biznesie Airbnb. Wszyscy dobrze wiemy, że w nieruchomościach najważniejsza jest: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja.
Jednak to nie wszystko, aby biznes dobrze funkcjonował, ważny jest szereg różnych rzeczy, o których będę pisała w kolejnych numerach „Strefy Nieruchomości”.
Natalia Cieślińska (Nr 2 str. 43)
Jak zacząć przygodę z wynajmem krótkoterminowym?
Od pewnego czasu prowadzę własny Aparthotel Drukarnia Apartments w Łodzi, dzielę się wiedzą na swoim prywatnym profilu na Facebooku, a także prowadzę 4-Tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego, w trakcie których otrzymuję wiele zapytań.
Najczęściej pytacie mnie o to, od czego zacząć i jak dobrze wystartować w biznesie Airbnb. Wszyscy dobrze wiemy, że w nieruchomościach najważniejsza jest: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Jednak to nie wszystko, aby biznes dobrze funkcjonował, ważny jest szereg różnych rzeczy, o których będę pisała w kolejnych numerach „Strefy Nieruchomości”.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Po pierwsze, należy założyć firmę. Wynajem krótkoterminowy to biznes, musicie mieć założoną do tego działalność gospodarczą. Najszybciej i najprościej jest na początek założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystkie formalności załatwicie w jeden dzień w urzędzie miasta. Zalecam też, aby udać się do urzędu skarbowego i zadeklarować chęć zostania podatnikiem VAT. W tym biznesie bardzo się to opłaca, ponieważ usługi noclegowe objęte są stawką VAT w wysokości 8%, natomiast wszystkie usługi i materiały, które kupujecie, obciążone są stawką VAT 23%. Dzięki temu zyskujecie na różnicy tych stawek. Jeśli natomiast biznes wam się rozwinie, będą zwiększać się przychody,to możecie wówczas założyć spółkę z o.o. Prowadząc w ten sposób działalność, zabezpieczacie swój majątek prywatny, nie ponosicie odpowiedzialności materialnej za działalność spółki. Po drugie, należy wybrać odpowiednią lokalizację. Musicie się zastanowić, w jakim mieście chcecie prowadzić wynajem krótkoterminowy. Mogą to być miejscowości sezonowe, np. w górach, nad morzem, gdzie będziecie zarabiać dwa razy więcej w sezonie, natomiast poza nim stawki za wynajem będą niskie i gości niewielu. Możecie również wybrać miasta całoroczne, takie gdzie przez cały rok będziecie mieć klientów i równe stawki za wynajem. Trzecia opcja to miejscowości mieszane, takie jak np. Gdańsk, gdzie w sezonie mamy wyższe stawki i wielu turystów, natomiast poza sezonem ruch też jest duży, a stawki trochę niższe. Jeśli wybraliśmy już miasto, to następnym etapem jest wybór szczegółowej lokalizacji – dzielnicy, rejonu, ulicy. Tu musicie zdecydować, czy wybieracie centrum, gdzie więcej zapłacicie za nieruchomość, ale będziecie mieć więcej klientów, czy też osiedla, przedmieścia miast, gdzie nieruchomość kupicie dużo taniej, a waszymi klientami będą pracownicy firm i rodziny z dziećmi. Jak już wybraliście dzielnicę, to należy wybrać konkretną ulicę, konkretne miejsce. Należy wybrać odpowiedni budynek, może to być nowy apartamentowiec albo odrestaurowana kamienica.
WAŻNE JEST TEŻ OTOCZENIE
Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy musi znajdować się w zadbanej okolicy, podwórko musi być czyste, klatki schodowe w dobrym stanie, czyste. Bardzo ważnym elementem jest również miejsce parkingowe dla naszych gości. Wybierając lokalizację, powinniśmy kierować się własną intuicją, musi to być takie miejsce, które nam się podoba i gdzie my byśmy się dobrze czuli. Zobaczmy gdzie, w różnych miastach, są największe skupiska apartamentów na wynajem. Np. w Krakowie będzie to Stare Miasto i Kazimierz, we Wrocławiu oprócz ścisłego centrum jest bardzo dużo domów na obrzeżach, na wynajem dla pracowników. Warszawa odbiega od wszelkich schematów, ponieważ praktycznie w całym mieście, we wszystkich dzielnicach znajdziecie apartamenty. Przed wyborem konkretnej lokalizacji należy zrobić rekonesans i własną analizę. Wybór lokalizacji jest bardzo ważny i może determinować powodzenie całego biznesu. Dlatego tak ważne jest poprawne przeprowadzenie analizy rynku. Do wybranej lokalizacji należy dostosować strategię całego biznesu, a także określić prawidłowe ceny wynajmu. Tym właśnie zajmujemy się przez cały pierwszy tydzień moich 4-Tygodniowych Warsztatów z Wynajmu Krótkoterminowego. Od tego, jaką wybierzemy lokalizację, jak duże mieszkanie i od tego, jakie ustalimy ceny dla poszczególnych osób, zależy powodzenie całej inwestycji. W następnych numerach „Strefy Nieruchomości” opiszę kolejne kroki, które należy wykonać, aby dobrze rozpocząć i prowadzić biznes związany z wynajmem krótkoterminowym. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, zapraszam na moje 4-Tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego, które rozpoczynają się już we wrześniu.
kontakt@nataliacieslinska.pl www.fb.com/natalia.cieslinska.1
Natalia Cieślińska (Nr 2 str. 43)