Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, dopiero od 2024 roku liczba osób w mieszkaniu chronionym zostanie ograniczona z dziesięciu do siedmiu. Miało to nastąpić do końca tego roku, ale w tak krótkim czasie podmioty prowadzące mieszkania nie zdążyłyby dostosować lokali do nowych wytycznych.
Nowe zasady wprowadziło rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 22 grudnia 2021 roku
W Polsce w ostatnich latach przybyło mieszkań chronionych. Adresowane są głównie do seniorów, do osób niepełnosprawnych oraz osób usamodzielniających się, np. po opuszczeniu domów dziecka. Zazwyczaj mieszkania chronione prowadzone są przez samorządy lub organizacje pozarządowe. Aby zapewnić mieszkańcom takich lokali jak największy komfort i jednocześnie spełnić wszystkie wymogi, limit osób został ograniczony do siedmiu.
Domy drukowane w drukarce 3D
Dom z drukarki? W Polsce jest to jak najbardziej możliwe. Taki budynek można zobaczyć w Otrębusach niedaleko Pruszkowa. Pionierami w zastosowaniu takiego rozwiązania byli Chińczycy. Siedem lat temu firma Winsun wyprodukowała w tej technologii willę i kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Dwa lata później do boju ruszyła amerykańska firma Apis Cor, która wydrukowała dom w ciągu doby. Pomysły realizowane były również w Dubaju, we Francji i w Ukrainie.
W ubiegłym roku świat obiegła informacja, że pewna holenderska para jako pierwsza na świecie zamieszkała legalnie w domu wydrukowanym w technologii 3D. Dom powstawał przez 5 dni i z wyglądu przypominał bunkier. Mimo to seniorzy świetnie się w nim odnajdują. Eksperci nie mają złudzeń, że drukowanie stanowi przyszłość budownictwa, a możliwości technologii 3D są nieograniczone.
Senior living – inwestorzy zainteresowani tym sektorem
W Polsce coraz bardziej popularne stają się inwestycje określane jako senior living. Ten trend od lat znany jest w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich.
Nie chodzi o tradycyjne domy seniora, domy dziennego pobytu czy mieszkania chronione. Senior living to rozwiązania dla osób samodzielnych, które potrzebują wsparcia w zakresie codziennego funkcjonowania (pomoc pielęgniarki, dostęp do rehabilitanta, zajęcia sportowe, ogródek, zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa).
– Polski rynek – choć jeszcze nie w pełni ukształtowany – w dłuższej perspektywie charakteryzuje się sporym potencjałem. Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne i koszty życia, może się stać pożądaną destynacją do spędzenia ostatnich lat życia nie tylko dla Polaków, ale także dla seniorów z Niemiec czy krajów skandynawskich – mówi Michał Witkowski, dyrektor linii Living Services w Dziale Corporate Finance & Living Services. – Ze względu na bliskość wyżej wymienionych krajów największy potencjał rozwoju oferty z sektora senior living mają Pomorze, wo- jewództwa zachodnie i Śląsk. Aglomeracja warszawska również ma duże szanse przyciągnięcia inwestorów zainteresowanych wejściem na ten rynek, podobnie jak największe miasta w Polsce, takie jak Kraków i Wrocław.