Odważne inwestycje WYMAGAJĄ WSPARCIA – Strefa Nieruchomości

Marta Kubacka 

Deweloperzy kuszą inwestorów intratnymi stawkami za metr kwadratowy powierzchni oferowanych nieruchomości. Warunkiem jest zakup pakietu przynajmniej kilku mieszkań. Skąd wziąć szybko pieniądze na sfinansowanie tak dużej inwestycji? 

Jedną z możliwości jest kredyt inwestycyjny. Zazwyczaj jest udzielany firmom, które posiadają już doświadczenie w biznesie. Z reguły jest udzielny w dużych kwotach i na długi okres. Często ma korzystne warunki, na przykład niskie oprocentowanie i długi okres kredytowania. Przed podjęciem decyzji zawsze warto porównać oferty kilku banków.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – CO BĘDZIE POTRZEBNE?

Przy ocenie zdolności kredytowej banki zazwyczaj badają dwa zamknięte lata obrachunkowe plus bieżący okres. Trzeba zatem dostarczyć zeznanie podatkowe, bieżące wyniki finansowe i wyciągi z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy. – Wynik finansowy musi starczyć na bieżącą działalność, obsługę dotychczasowych oraz przyszłych zobowiązań, czyli również na wysokość raty kredytu, o którą klient wnioskuje. Jeśli przedsiębiorca chce czerpać zyski z nieruchomości, wówczas przygotowuje prognozę w formie biznesplanu, a bank bierze pod uwagę prognozowany dochód do oceny zdolności kredytowej – informuje Anna Kowal, doradca klienta biznesowego. Należy jednak pamiętać, że klient musi mieć zawarte przedwstępne umowy na najem nieruchomości. W ramach dodatkowych zabezpieczeń stosuje się niejednokrotnie cesje ze wskazanych umów najmu.

POŻYCZKI I WKŁADY INWESTORSKIE? DOBRY POMYSŁ!

Zakup nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności lub najem można sfinansować na kilka sposobów. – Przedsiębiorcy kupując nieruchomość preferują zakup w formie kredytu bankowego, gdyż nie muszą angażować w pełni swojego kapitału, co pozwala zachować środki na inne transakcje oraz utrzymać płynność finansową – tłumaczy Anna Kowal, doradca klienta biznesowego.

Wkład własny można sfinansować z własnych środków, pożyczek od udziałowców lub inwestorów. Można również skorzystać z finansowania pomostowego. Tu popularność zyskują pozabankowe pożyczki krótkoterminowe. – Pożyczka taka udzielana jest na okres od kilku miesięcy do roku z opcją przedłużenia na kolejne sześć miesięcy. Zabezpieczenie może stanowić dowolna nieruchomość przedsiębiorcy. Jest to jedna z tańszych form szybkiego pozyskania dodatkowych środków, która nie obciąża zdolności kredytowej – dodaje Karolina Onderka, specjalista ds. finansowania biznesu firmy Inestate.pl.

Karolina Onderka specjalista ds. finansowania biznesu firmy inestate.pl
JAKIE SĄ WYMAGANIA BANKÓW PRZY UDZIELANIU WSPARCIA DLA PRZEDSIĘBIORCY:

Aby otrzymać kredyt firmowy na zakup nieruchomości, banki wymagają minimum 20% wkładu własnego od wartości netto transakcji. Kredyt na VAT jest możliwy do udzielenia zazwyczaj do 100% wartości transakcji. Wkład własny liczony jest od wartości transakcyjnej, czyli ceny zakupu plus ewentualnie kwoty na wykończenie nieruchomości. Wkład własny musi być uiszczony przed uruchomieniem środków z kredytu. Istnieje także możliwość refinansowania zakupu nieruchomości. Banki dają taką możliwość zazwyczaj do roku wstecz od daty zakupu nieruchomości. Wówczas można złożyć wniosek do banku o kredyt na refinansowanie środków zainwestowanych w zakup lokalu. W ten sposób można uzyskać do 80% wartości ujętej na akcie notarialnym. O takiej możliwości niewiele osób wie, a jest to jedna z korzystniejszych cenowo opcji na uwolnienie środków zainwestowanych w nieruchomość.