Tekst: Damian Kleczewski
Remontowanie kamienic to dość skomplikowany proces z punktu widzenia liczby obszarów do ogarnięcia. Przeciętnie inwestor musi pilnować jedynie tzw. czterech ścian lokalu, który kupił, i właściwie na tym jego zakres wpływu i odpowiedzialności się kończy. W przypadku kamienic odpowiedzialność inwestora wychodzi znacząco dalej poza budynek, bo musi zadbać także o jego otoczenie.
Poniżej opiszę najważniejsze wskazówki, by ograniczyć ryzyko włamań, kradzieży, dewastacji związanych z Twoją inwestycją w kamienicę.
1. Zdalny monitoring video
Są dwa rodzaje działań z monitoringiem. Jeśli chcesz jedynie stosować prewencję na zasadzie oznaczeń, to możesz kupić dobrej jakości realistyczne atrapy z migającą diodą LED, które imitują kamery. Dodatkowo oznacz drzwi budynku, że obiekt jest monitorowany. W przypadku atrap warto dorobić pustą elektryczną puszkę natynkową i kawałek białego kabelka wychodzącego z kamery do puszki (często jest już wmontowany w kamerę fabrycznie). Z daleka uprawdopodobnia to faktyczne działanie kamer i trudniej jest określić, czy nie są one atrapami.
Druga opcja dotyczy prawdziwego monitoringu. Tutaj są dwie możliwości:
Wi-Fi i GSM. Opcja GSM jest droższa i mniej popularna. Są kamery zdalnego monitoringu z wbudowanym akumulatorkiem lub wspomagane panelem solarnym. Nie musisz zatem doprowadzać zasilania do poszczególnych kamer. Z uwagi na wyższe ceny taką kamerę należy dać minimum w dwa miejsca: na dziedziniec i przed drzwi frontowe lub w środku z widokiem na główną klatkę.
Kamera będzie Ci nie tylko dawała kontrolę nad informacją, kto wchodzi i wychodzi do i z budynku, ale też oceni, czy brama nie jest zastawiona, kiedy ma przyjechać kontener lub towar z hurtowni. W razie sytuacji zagrożenia (w przypadku wejścia kogoś nieupoważnionego do budynku) będziesz dysponował nagraniem dowodowym. Taki system odstrasza osoby szukające lokali, aby zagnieździć się w nich na dziko.
2.Alarm GSM
Stosunkowo tani, ale skuteczny sposób na zabezpieczenie terenu i budynku przed włamaniem i dewastacją. W sprzedaży dostępne są różne centrale alarmowe wraz z czujkami. Zasadniczo między producentami jest różnica w jakości wykonania, czułości urządzeń oraz sposobu łączności. Centrale są sterowane zdalnie przez sygnał GSM. W urządzeniu działa karta SIM. Komendy do centrali alarmowej przekazywane są drogą SMS oraz przez połączenie telefonicznie. W razie uruchomienia alarmu wydaje on sygnał dźwiękowy na miejscu i powiadamia użytkownika połączeniem przychodzącym, powiadomieniem SMS lub innym komunikatem na zdefiniowane w centrali numery telefonów.
Sam alarm ma jeszcze dodatkową zaletę. Poza dbaniem o bezpieczeństwo w budynku – jest monitoringiem wejść i wyjść pracowników z ekip remontowych. Każda ekipa może mieć przypisany indywidualny kod PIN do alarmu i dzięki temu inwestor może śledzić godziny wejść i wyjść poszczególnych ekip. Pozwala to zdalnie mieć kontrolę nad czasem pracy ekip i dodatkowo weryfikować, która ekipa przyjechała z opóźnieniem lub wcześniej zjechała z budowy.
Czujki ruchu powinny być ustawione/zamontowane w takich miejscach, gdzie istnieje realne ryzyko włamania, tj. drzwi frontowe, drzwi dziedzińca, brama wjazdowa, okna piwnic i parteru, korytarz parteru i bieg schodów na I piętro. W sprzedaży dostępne są też: czujniki zalania – zakładane w okolicach zaworów i skupisk rur wodnych; czujniki wstrząsów – zabezpieczające przed uderzaniem w okna czy drzwi w celu ich sforsowania lub zbicia; kontraktony – czyli czujki uruchamiające się natychmiast po przerwaniu bariery magnetycznej przy otwarciu drzwi lub okna, niezależnie od czujek ruchu.
Opcją dodatkową jest zawarcie umowy terminowej z firmą ochroniarską. Remont kamienicy trwa zazwyczaj od siedmiu miesięcy do nawet dwóch lat. Jest wiele zależności, które wpływają na czas trwania prac. Jeśli oszacujesz, że remonty mogą potrwać co najmniej rok, to możesz pomyśleć o zawarciu umowy z firmą ochroniarską na ten szacunkowy okres. Szczególnie jeśli kamienica jest dość daleko od Twojego miejsca zamieszkania lub z uwagi na lokalizacjęnarażona na ryzyka dewastacji lub włamań. W ramach abonamentu standardem jest zapewnienie systemu alarmowego na terenie obiektu oraz jedna lub dwie interwencje po uruchomieniu alarmu w miesiącu. Można rozszerzyć opcje kontrolne o dozorowanie np. raz w nocy (o różnych godzinach) każdej doby. Wtedy patrol sprawdza prewencyjnie teren, będąc fizycznie na miejscu. Otrzymasz też odpowiednie naklejki lub tabliczki firmowe do oznakowania budynku.
3.Tabliczki informacyjne
Tabliczki to najtańszy, a jednocześnie obowiązkowy element oznakowania terenu budowy przed rozpoczęciem prac i w trakcie ich trwania. Każdy odpowiedzialny inwestor powinien dbać o poinformowanie osób postronnych o ewentualnych zagrożeniach związanych z budynkiem, który remontuje. Jest to wskazane tym bardziej, kiedy budynek z uwagi na swój stan techniczny stanowi realne ryzyko dla kogoś, kto wszedłby do środka lub chciał zaparkować swoje auto w pobliżu. Poinformowanie o zagrożeniu sprawi, że w razie faktycznego zaistnienia ryzyka na mieniu lub ciele dana osoba nie zarzuci inwestorowi braku prawidłowego oznaczenia terenu, na którym takowe ryzyko może wystąpić.
Tabliczki informacyjne z PVC przytwierdzone trwale do drzwi lub ściany powinny być dopasowane do poniższych sytuacji (najczęściej występujących w przypadku remontu kamienic):
- Uwaga! Budynek uszkodzony, grozi zawaleniem
- Uwaga! Przejścia nie ma
- Uwaga! Zakaz przebywania osób nieupoważnionych
- Uwaga! Zakaz wstępu osobom nieupoważnionym
- Uwaga! Główny zawór gazu
- Główny zawór wody
- Zakaz palenia w pobliżu kotłowni gazowej
- Główny wyłącznik prądu
- Obiekt monitorowany
- Zakaz parkowania – grozi odholowaniem
- Zakaz wyrzucania śmieci
- Uwaga! Rusztowanie
- Uwaga! Spadające elementy dachu
- Uwaga! Roboty na dachu
- Uwaga! Świeżo malowane
4.Zamki i zabezpieczenia drzwi wejściowych
Pierwsze, co należy zrobić po zakupie kamienicy, to wymienić wkładki w drzwiach lokali i drzwiach frontowych oraz dziedzińca. Dodatkowo zainstaluj rygle w większych drzwiach podwójnych lub bramie przejazdowej dla wzmocnienia całej konstrukcji ramowej, którą trudniej jest sforsować poprzez szarpanie czy pchanie z zewnątrz. Ekipa każdorazowo zamyka za sobą drzwi na klucz i musi tego pilnować. Kiedy budynek jest pusty wieczorami i w weekendy, a przy okazji łatwo jest się do niego dostać, np. w piątek przed zejściem ekipy, schować się w piwnicy i poczekać, aż teren sam się oczyści, to ryzyko kradzieży, dewastacji wzrasta proporcjonalnie do Twojego wkładu w montaż coraz to większej ilości materiałów wykończeniowych. Kiedy są już zamontowane drzwi od lokali, to także należy je zamykać. Nietrudno jest złapać „bezdomnego”, który akurat uwije sobie szybko gniazdko i będzie wzywał policję, mówiąc, że on tu mieszka od lat.
5.Test szczelności instalacji
Po wykonaniu instalacji hydraulicznej dla całego pionu mieszkań lub danej kondygnacji koniecznie zleć hydraulikom wykonanie w Twojej obecności powietrznego testu szczelności. Fachowiec wtłacza w instalację powietrze pod ciśnieniem 7-8 barów. Szczelność jest prawidłowa, jeśli wskaźnik zegara pomiarowego nie zmieni się w ciągu 30 minut dla każdego obwodu rur. Druga próba szczelności jest już wykonywana po wprowadzeniu wody do obiegu. Jeśli pierwszy test wykaże utratę ciśnienia w rurach, to jest to oznaka, że należy szukać miejsca wycieku. Przyczyną może być niedokręcenie korka na wylocie podejścia w którymś z lokali lub faktyczne uszkodzenie rury. Test szczelności należy wykonać przed zamknięciem podłóg w lokalach i korytarzach. Aspekty informacyjne to jednak nie wszystko. Kamienica w czasie remontu przypomina niekiedy teren w trakcie budowy. Trzeba wyjaśnić ekipom remontowym, a szczególnie osobom od wyburzeń, jakich ścian nie mogą usuwać, bo są nośne. Należy im także zwrócić uwagę na to, że nie wolno wyrzucać przez okna ostrych przedmiotów, profili, drewna, płytek, gruzu ze względu na bezpośrednie uszkodzenie kogoś, kto akurat się zapomni i wyjdzie przez drzwi oficyny lub będzie gościnnie przechodził i zechce zobaczyć, co się tam dzieje.
Podstawową formą zabezpieczenia ekip jest polisa ubezpieczeniowa na straty spowodowane na mieniu i uszkodzenia wyrządzone osobom trzecim w wyniku działań remontowych. Załącznik takiej polisy powinien znajdować się przy umowie zawartej na piśmie z ekipą budowlaną.
Zadbaj o siebie, schodząc do piwnic, a także w czasie większych remontów i wkładaj buty z grubszą podeszwą (ograniczysz ryzyko nabicia się na stare gwoździe), kask ochronny (przy analizie piwnic lub w czasie demontaży sufitów), maseczkę przeciwpyłową, zatyczki do uszu (cięcie profili, belek, drewna, płyt).
Jak widzisz, organizacja bezpieczeństwa to ważny etap przed rozpoczęciem sporego remontu. Zadbaj o swój spokój psychiczny i miej kontrolę nad tym procesem poprzez mądre rozmieszczenie zabezpieczeń. Na pewno prewencja w tym obszarze kosztuje znacznie mniej niż potencjalne ryzyko.