SN
Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wykreślić z lex deweloper zapis, który wstrzymał nowe inwestycje w wielu miejscach. Chodzi o wskaźnik, który jest trudny do wyegzekwowania i podnosi ceny mieszkań
Jak donosi serwis prawo.pl, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do usunięcia przepisu, który nakłada na deweloperów obowiązek wybudowania konkretnej liczby stanowisk postojowych. Zapis, który wszedł w życie 12 maja ubiegłego roku, mówi o tym, że na jedno nowe mieszkanie w strefie śródmiejskiej ma przypadać jedno miejsce parkingowe, a poza nią półtora miejsca.
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) próbował już wcześniej zabiegać o usunięcie blokującego inwestycje wpisu, trwały nawet prace nad dwoma projektami. Jednak nic się nie zmieniło i teraz próbuje to zmienić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Wstrzymane inwestycje
„Obecnie buduje się tylko w oparciu o uchwały lokalizacyjne wydane przed wejściem w życie tej noweli. Pozostałe inwestycje zostały wstrzymane do czasu zmiany przepisów. Powodem są koszty. Mieszkania wybudowane przy wykorzystaniu tego wskaźnika byłyby bardzo drogie. Deweloper, żeby wybudować tyle miejsc parkingowych, ile chce ustawa, ma dwa wyjścia. Albo wybudować mniejszy budynek, albo kilkupiętrowy podziemny parking. Jest to oczywiście do zrealizowania, ale ma również wpływ na wysokość ceny mieszkań. Byłyby one znacznie wyższe” – wyjaśnia portalowi Prawo.pl Patryk Kozierkiewicz, prawnik PZFD.
Eksperci z branży chcą powrotu do zasad sprzed nowelizacji regulującej współczynnik parkingowy. Wcześniej o liczbie miejsc postojowych dla nowych inwestycji decydowały rady gmin, uwzględniając lokalne standardy urbanistyczne uchwalane na podstawie Ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli właśnie lex deweloper. Obowiązuje ona od 22 sierpnia 2018 roku i na jej podstawie można na uproszczonych zasadach budować nowe inwestycje na terenach zdegradowanych, co miało pobudzić podaż mieszkaniową.