Pomysł na małe mieszkanie.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się małe mieszkania na wynajem.

Według statystyk inwestorzy najchętniej kupują wykończone i w pełni wyposażone mieszkania o powierzchni ok. 35 mkw, które konkurują ceną z większymi metrażami. Małe mieszkanie to twardy orzech do zgryzienia dla rentiera, walczącego o zainteresowanie najemców – z jednej strony muszą się w nim znaleźć wszystkie konieczne sprzęty i meble, a z drugiej strony mimo swoich małych gabarytów nieruchomość musi sprawiać wrażenie przestrzennej.

Mała powierzchnia to zdecydowanie duże wyzwanie, jeśli chodzi o urządzenie wnętrza. Na szczęście projektanci mebli i wyposażenia stają na wysokości zadania. Z pomocą przychodzą modułowe elementy wyposażenia, mogące zmieniać swoją funkcję i przeznaczenie w zależności od potrzeby i kaprysu ich użytkownika.

Anna Strożek (Nr 3 str. 76)

Pomysł na małe mieszkanie.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się małe mieszkania na wynajem. Według statystyk inwestorzy najchętniej kupują wykończone i w pełni wyposażone mieszkania o powierzchni ok. 35 mkw, które konkurują ceną z większymi metrażami. Małe mieszkanie to twardy orzech do zgryzienia dla rentiera, walczącego o zainteresowanie najemców – z jednej strony muszą się w nim znaleźć wszystkie konieczne sprzęty i meble, a z drugiej strony mimo swoich małych gabarytów nieruchomość musi sprawiać wrażenie przestrzennej.

Mała powierzchnia to zdecydowanie duże wyzwanie, jeśli chodzi o urządzenie wnętrza. Na szczęście projektanci mebli i wyposażenia stają na wysokości zadania. Z pomocą przychodzą modułowe elementy wyposażenia, mogące zmieniać swoją funkcję i przeznaczenie w zależności od potrzeby i kaprysu ich użytkownika. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji. Na początek coś, co z mieszkania jednopokojowego pozwoli w prosty sposób (i przyjemny dla oka!) zrobić M3 – szklane drzwi i przesuwne ściany. Dzięki takim rozwiązaniom możemy nawet niewielką przestrzeń podzielić na dwa w pełni funkcjonalne pokoje, unikając kosztownej przebudowy i długotrwałego remontu. Ściany i drzwi tego typu są łatwe do zamontowania, a wybierając takie ze szkła, nie rezygnujemy z nasłonecznienia jednego z wydzielonych pomieszczeń (w przypadku gdy mamy do dyspozycji tylko jedno okno) i nie zmniejszamy przestrzeni. W ten oryginalny sposób możemy wydzielić chociażby miejsce do pracy, sypialnię lub kuchnię. Na tę drugą jest jeszcze jeden ciekawy sposób – możemy ją ukryć w szafie. Tak, to nie pomyłka – kompaktowa kuchnia, mieszcząca wszystko, co najważniejsze, może na nas czekać w gotowości do użycia za drzwiami niepozornie wyglądającej szafki.

Jeśli chodzi o sypialnię, to jedną z największych zagwozdek dla projektantów jest łóżko, które – przynajmniej teoretycznie – zawsze zajmuje sporą powierzchnię. Mimo to potrafią oni sprawić, aby zupełnie… zniknęło. Nowoczesne łóżka przeznaczone do małych przestrzeni nie tylko potrafią się sprytnie ukryć w szafie, ale też za dnia mogą pełnić dodatkowe funkcje – pojemnego regału, eleganckiego stolika, a nawet wygodnego biurka. Do tego – co chyba najważniejsze – są bardzo komfortowe. Mały metraż nie oznacza więc już spania na szkodliwej dla pleców składanej kanapie. Nie wyklucza też zjedzenia uroczystego obiadu z gośćmi, a to dzięki designerskiej wyspie kuchennej, która od święta (i na co dzień) potrafi się powiększyć o stół. Przy nim jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mogą stanąć krzesła, zazwyczaj niepostrzeżenie wiszące na ścianie. Magia? Nie, tylko sprytny pomysł projektanta na maksymalne wykorzystanie skromnej przestrzeni. Warto zapoznać się też z innymi modułowymi konceptami, jak choćby stołem na kilka osób, który w ciągu jednej chwili powstaje z małego stolika kawowego. Projektanci mają też swoje pomysły na wygodne usadzenie gości – jak choćby modułowe pufy, chowane jedna w drugą. Złożone wyglądają niepozornie i wszędzie się zmieszczą, za to po rozłożeniu chętnie przyjmą nawet kilka osób. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się też siedziska, które ustawione na sobie nie tylko zajmują mało miejsca, ale też przyciągają wzrok designerskim kształtem.
Kropkę nad „i” stanowią sprytnie pomyślane meble ratanowe, które zmieszczą się nawet na małym balkonie i pomogą poczuć się na nim jak na luksusowym tarasie. Barek mogący być jednocześnie stolikiem i krzesłem oraz siedzisko z funkcją schowka mogącego pomieścić lód i napoje to rozwiązania, które świetnie sprawdzą się nawet na niewielkim balkonie w bloku. Projektanci nie powiedzieli ostatniego słowa, jeśli chodzi o zagospodarowanie małych przestrzeni, i z pewnością nieraz nas jeszcze zaskoczą. Warto skorzystać z ich propozycji, dzięki którym małe mieszkanie stanie się wyjątkowym i w pełni funkcjonalnym wnętrzem, wzbudzającym zainteresowanie potencjalnych najemców.
www.magazif.com

Anna Strożek (Nr 3 str. 76)