Rynek wtórny sprzedaży mieszkań w liczbach – Strefa Nieruchomości

Marcin Drogomirecki | Morizon.pl

Wzrost cen mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym nie zwalnia tempa – utrzymujący się wysoki popyt i umiarkowana podaż sprawiają, że apetyty oferentów wciąż rosną. Z analiz serwisu Morizon.pl wynika, że tylko w ciągu ostatniego roku, tj. okresu wzmożonej walki z epidemią COVID-19, stawki ofertowe w 10 największych miastach Polski poszły w górę średnio o 7,2%.

Największy wzrost cen ofertowych zanotował Szczecin. W stolicy Pomorza Zachodniego cena m używanego mieszkania wzrosła w ciągu 12 miesięcy o ponad 700 zł, tj. aż o 11%. Nominalnie większe wzrosty zanotował tylko Kraków – o 725 zł na metrze (7,3%), i Warszawa – o 962 zł (8,4%).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Warszawie (w której średnia stawka ofertowa za m w czerwcu osiągnęła poziom 12 358 zł/m), już w blisko 80% ofert
sprzedaży mieszkań cena metra kwadratowego przekracza 10 000 zł; ponad 20 000 zł za m żądają właściciele 6% ofert. W Krakowie granicę 10 000 zł za
m przekracza obecnie 58,4% ofert, a w Gdańsku 52,3%.

W ujęciu procentowym najmniejsze wzrosty cen mieszkań w porównaniu drugiego kwartału 2021 roku z drugim kwartałem 2020 roku nastąpiły w Bydgoszczy – o 3,2%, Gdańsku – o 4,7% i w Poznaniu – o 5,7%. W ujęciu nominalnym najmniejszy wzrost cen nastąpił w Bydgoszczy, w której m2 mieszkania na rynku wtórnym zdrożał średnio o niespełna 200 zł. O 357 zł wzrosła cena m mieszkania w Łodzi, a o 425 zł w Poznaniu.

Marcin Drogomirecki – ekspert ds. rynku nieruchomości serwisu Morizon.pl i Gratka.pl. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów PR i strategicznego komunikowania rm w Szkole Głównej Handlowej. Współtwórca specjalistycznych narzędzi dla pośredników, stron www i portali nieruchomościowych. Specjalista w dziedzinie marketingu nieruchomości i promocji ofert w internecie.