Skuteczna fotografa wnętrz. – Strefa Nieruchomości

Tekst i zdjęcia: Marta Małyska

KLIKA SŁÓW O CECHACH FOTOGRAFII WNĘTRZ

Fotografia wnętrz jest niezwykle wymagającą dziedziną, a profesjonalny fotograf mieszkań i domów to jedna z najważniejszych osób w procesie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Wysokiej jakości zdjęcia to efekt nie tylko wiedzy na temat kadrowania czy panowania nad światłem. Profesjonalne zdjęcia wymagają także wykwalifikowanego sprzętu, przemyślanej obróbki w programach graficznych oraz dbałości o detale. Wnętrza prezentowane na profesjonalnych zdjęciach są przestronne i jasne. Takie fotografie pokazują pomieszczenia z najciekawszej strony.

DLACZEGO WARTO ZROBIĆ PROFESJONALNE ZDJĘCIA?

Zdjęcia sprzedają lepiej naszą nieruchomość
Dobre zdjęcia mieszkania lub domu to bardzo istotna składowa skutecznej sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Ludzie – dosłownie – kupują oczami
i najchętniej wybierają do obejrzenia te lokalizacje, które na ogłoszeniach wyglądają najbardziej atrakcyjnie.
Obecnie większość transakcji na rynku rozpoczyna się od przedstawienia oferty w formie elektronicznej. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się na tle innych ogłoszeń są właśnie zdjęcia. Oferta, wzbogacona w profesjonalne fotografie, przyciąga uwagę osób, które przeglądają portale ogłoszeniowe, a co za tym idzie, zwiększa liczbę zainteresowanych. Łatwo wywnioskować, że dzięki dobrym zdjęciom szybciej sprzedajemy i wynajmujemy oferowane lokale. Co więcej, odpowiednio przygotowane i sfotografowane nieruchomości osiągają także wyższe ceny transakcyjne.

KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG FOTOGRAFIA WNĘTRZ?

Z usług profesjonalisty warto skorzystać zawsze, kiedy zależy nam na szybkiej transakcji. Szczególnie wtedy, gdy nasza nieruchomość jest odświeżona lub wyremontowana i zależy nam na pokazaniu jej od jak najlepszej strony.
Fotograf wnętrz potrafi tak zaaranżować ujęcia, by wyeksponować w naszym mieszkaniu to, co w nim atrakcyjne. Profesjonalny fotograf będzie nie tylko potrafił wydobyć potencjał z naszej nieruchomości, ale także uchwyci jej właściwy klimat. Podczas sesji warto słuchać jego podpowiedzi dotyczących tego, co należałoby sprzątnąć, a co przesunąć.
Profesjonalista posługuje się wyspecjalizowanym sprzętem, dzięki któremu uzyskuje efekty niemożliwe do uchwycenia kompaktowymi aparatami czy telefonami komórkowymi. Najlepsze są zdjęcia, które przedstawiają jasne pomieszczenia i na których przez okna dociera widok na ogród, park czy błękit nieba. Tego efektu nie da się uzyskać amatorskimi metodami.

Koszt sesji fotograficznej mieszkania, w zależności od jego powierzchni, zaczyna się od 300–500 zł netto, w zależności od miasta i wielkości nieruchomości.

PRZYGOTOWANIE MIESZKANIA DO SESJI ZDJĘCIOWEJ

Przede wszystkim należy zadbać o porządek. Trzeba usunąć z widoku osobiste przedmioty, zdjęcia rodzinne, pamiątki czy ubrania. Chowamy do szaf to, co zbędne – jedzenie z blatów kuchennych, naklejki i magnesy z lodówki, przybory higieniczne z łazienki. Ograniczamy ilość zabawek w pokojach dziecinnych, a w korytarzu akcesoria dla zwierząt.
Jeśli zależy nam na fachowej poradzie na temat sposobów przygotowywania naszego mieszkania czy domu do sprzedaży, powinniśmy skorzystać z usługi home stagera.

5 SZYBKICH RAD DLA AMATORÓW
– WSKAZÓWKI OD PRAKTYKA

Przy zdjęciach wnętrz najważniejsze jest stworzenie fotografii ostrej i jasnej, która pokazuje możliwie jak największy fragment fotografowanego pomieszczenia oraz oddaje realistyczne kolory

ŚWIATŁO

Światło odgrywa najważniejszą rolę w fotografii. Zawsze warto fotografować wnętrza za dnia, kiedy światła jest dużo i nadaje przedmiotom naturalny kolor. Pomoc zewnętrznych lamp błyskowych to dodatek, który powinien być wykorzystywany tylko tam, gdzie jest to konieczne, jako wsparcie światła naturalnego. Bez doświadczenia lepiej unikać robienia zdjęć w samo południe, kiedy ostre promienie z zewnątrz uniemożliwiają nam właściwe doświetlenie wnętrza. Lepiej wykorzystać słońce poranne lub popołudniowe i zaobserwować, kiedy wpadające do pomieszczeń światło dzienne nie jest zbyt ostre. Nie polecam fotografowania wnętrz wieczorem lub w nocy – tracimy wówczas zbyt wiele cennego uroku.
Możemy też skorzystać z oświetlenia sztucznego, nawet gdy robimy zdjęcie w ciągu dnia. Światło lamp pozwoli podkreślić strefy w mieszkaniu lub doświetlić ciemniejsze miejsca. Sztuczne światło przydaje się też w budowaniu ciekawego klimatu w sypialni czy w łazience. Jeśli mamy kominek, warto rozpalić w nim ogień. Stworzy to bardzo przytulny i domowy nastrój.

SPRZĘT

Dużą przewagę daje nam obiektyw szerokokątny, aparat z manualnymi ustawieniami oraz stabilny statyw. Obiektyw o parametrach już od 16 mm pozwoli nam uchwycić bardzo szeroki kąt, dzięki czemu, pokażemy jak w rzeczywistości wyglądają nasze pomieszczenia.
Statyw pozwoli nam na wykonanie nieporuszonego zdjęcia nawet przy niewielkiej ilości światła. Ważne jest również, aby korzystać z samowyzwalacza lub radiowego wyzwalacza migawki, a to po to, by nie poruszyć aparatu podczas naciskania spustu migawki. Taki zabieg zapewni nam odpowiednią ostrość zdjęcia.

USTAWIENIA APARATU

Dla odpowiedniego naświetlenia zdjęcia przy fotografii wnętrz potrzebne jest dłuższe naświetlanie – musimy zwrócić uwagę na odpowiedni czas otwarcia migawki. Parametrem ISO warto sterować tylko do poziomu, który daje nam pewność, że nasz aparat nie utraci jakości a na zdjęciu nie pojawi się tzw. ziarno. Najlepiej trzymać się najniższych możliwych wartości ISO – do 300.
Zdjęcia wnętrz mają pokazywać całe pomieszczenia, dlatego przysłona powinna dawać w miarę szerokie spektrum ostrości. Każdy powinien eksperymentować
z ustawieniami, które sprawdzają się najlepiej, ale najczęściej stosowane przysłony to f od 5,6 do 11.

KADR I KOMPOZYCJA

Odpowiednia kompozycja ujęcia to kolejny bardzo ważny aspekt każdego zdjęcia wnętrz.
Linie pionowe w rzeczywistości muszą być pionowe na zdjęciu. Trzeba zwrócić uwagę na linie ścian, podłogi oraz sufitu a przed wykonaniem każdego ujęcia aparat poziomujemy. Jeśli nie mamy wprawy i nie znamy się na kompozycji obrazu, warto wybierać proste kadry, np. na wprost stołu czy sofy. Nie trzeba pochylać aparatu, lepiej trzymać sprzęt równolegle do ścian na wysokości ok 120 cm.
W miarę doświadczenia odnajdywanie ciekawej kompozycji i szukanie odpowiednich kątów widzenia okaże się świetną zabawą. Sztuka polega również na tym, aby zadbać o odpowiedni pierwszy, drugi i trzeci plan. Np. mały, nieostry fragment rośliny w pierwszym planie może urozmaicić zdjęcie.

POSTPRODUKCJA ZDJĘĆ

Dla bardziej wprawnych amatorów polecam skorzystanie z programów i aplikacji do obróbki zdjęć. W Internecie dostępne są darmowe aplikacje. Ściągniemy
je bez problemu. Dzięki nim możemy lekko poprawić kontrast i nasycenie kolorów, rozjaśnić ciemniejsze elementy zdjęcia. Poprawiamy linie pionowe i poziome, które nie wyszły nam proste podczas fotografowania.
Postprodukcja jest także bardzo pomocna przy korekcie zdjęć pomieszczeń z oknami. Charakteryzują się one zazwyczaj dużą różnicą naświetlenia między elementami we wnętrzu i widokiem za oknem.
Korzystając z powyższych rad, każdy może doskonalić swoje umiejętności w zakresie wykonywania zdjęć wnętrz. Mam nadzieję, że te informacje przekonały czytelników, że warto profesjonalnie prezentować swoje wnętrza. Szczególnie ze względu na to, że przyciągają znacznie więcej klientów, wyróżniają naszą ofertę
i pomagają szybciej sprzedać lub wynająć nasze mieszkanie.

Marta Małyska

Założycielka firmy Wow House, inwestorka na rynku nieruchomości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podyplomowo ukończyła kierunek Rynek nieruchomości – wycena na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Prywatnie wielbicielka minimalizmu. Doświadczenie w pracy dla deweloperów pomaga jej ocenić możliwości związane z nieruchomością oraz dopasować poziom standardu wykończenia, który będzie adekwatny do każdego projektu wnętrz. Home staging i dekorowanie wnętrz to pasja, która pozwala łączyć wrażliwość artystyczną oraz wspieranie klientów w ich sukcesach sprzedażowych.