Spełniamy Twoje oczekiwania – Strefa Nieruchomości

GUT.pl to nowatorski projekt stworzony po to, aby pomagać klientom kupować i sprzedawać mieszkania w całej Polsce.

Tworzy go profesjonalny zespół, który bardzo dobrze zna rynek nieruchomości w poszczególnych miejscowościach. Doradcy Gut.pl przeprowadzają klienta przez cały proces transakcyjny – szybko, sprawnie i co najważniejsze, bezpiecznie.

Wywiad przeprowadziła: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz (Nr 11 str. 21)

Pomysł na powstanie Gut.pl podsunęło samo życie. – To efekt wielu doświadczeń, których razem z Wojtkiem Orzechowskim mamy bardzo dużo. Gdy powstał projekt WIWN® (Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości®), zaczęliśmy współpracować na masową skalę zarówno z pośrednikami, jak i z inwestorami – mówi Michał Gutowski, prezes spółki. – Zaczęliśmy dostrzegać na rynku pośrednictwa nieruchomości wiele niedogodności, które przez lata wciąż się powtarzały. Nasi partnerzy biznesowi i inwestorzy mieli podobne spostrzeżenia. Dlatego podjęliśmy decyzję o stworzeniu kolejnej spółki, która będzie zajmowała się pośrednictwem nieruchomości.

Specjalny pakiet dla klienta

Gut.pl zajmuje się pośrednictwem i sprzedażą nieruchomości w całej Polsce. Przewagą konkurencyjną spółki jest profesjonalny zespół, bardzo dobrze zorientowany w rynku. Założyciele Gut.pl mają ambitne cele. – Docelowo chcemy być w każdym mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Chcemy stworzyć markę numer jeden na rynku nieruchomości, markę, która będzie oferować najwyższą jakość obsługi klienta i profesjonalizm w działaniu. Taki jest nasz cel biznesowy – założyciele nie mają wątpliwości, że to się uda. Ekipa Gut.pl obsługuje klienta kompleksowo. Pracuje tylko na umowach na wyłączność. Agenci sprawdzają, czy nieruchomość jest gotowa do sprzedaży pod względem prawnym. Precyzyjnie oszacowują wartość mieszkania, kompletują dokumenty i przygotowują profesjonalną ofertę sprzedażową i marketingową. W tym celu wykorzystują nowoczesne rozwiązania – profesjonalne zdjęcia, spacer 3D, a w przypadku nieruchomości premium – również flmy na YouTube. Ten nowoczesny marketing bardzo ułatwił pracę w czasie pandemii. Ogłoszenia Gut.pl promowane są w mediach społecznościowych i na najpopularniejszych portalach. – Te wszystkie możliwości bardzo ułatwiają sprzedaż mieszkania – przyznaje agent Gut.pl z Łodzi, Henryk Paczesny. – Niezwykle precyzyjna wycena i wysoka jakość oferty odgrywają znaczącą rolę. Bardzo dbamy o relację z klientem w całym procesie sprzedaży, jak również po niej. Pomagamy w przekazaniu mieszkania, a niejednokrotnie klient rozpoczyna z nami kolejną transakcję.

Profesjonaliści w nieruchomościach

Pośrednicy Gut.pl podkreślają, że bycie częścią większego projektu otwiera więcej drzwi. – Dobry agent powinien być otwarty na ludzkie problemy i potrzeby, komunikatywny, szczery i potrafący słuchać swoich klientów. Myślę, że agenci Gut właśnie tacy są – komentuje Natalia Mourier z Lublina. – Jeżeli chodzi o agencję, myślę, że fakt, iż pobieramy prowizję tylko z jednej strony, jest bardzo istotny i wyróżnia nas na tle innych. Anita Śniechowska, agentka Gut.pl z Warszawy, zwraca uwagę na inny aspekt. – Jesteśmy częścią WIWN®. Warsztaty skierowane są do osób, które chcą skutecznie inwestować w nieruchomości. Dla wielu pierwszy krok jest najtrudniejszy, aby znaleźć odpowiednią nieruchomość. My potrafmy skrócić drogę do sukcesu i przeprowadzamy naszych klientów przez cały proces – od momentu wyszukania, kupna aż po sprzedaż czy wynajem mieszkania. Mimo trwającej wciąż pandemii Gut.pl nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie. – Dziś bardzo dużo jest klientów, którzy chcą pozbyć się nieruchomości, ratując swoje finanse osobiste i firmowe. Mając bazę, jesteśmy w stanie połączyć jednego klienta z drugim i zadowolić obie strony – mówi Michał Gutowski.

Gut.pl współpracuje ze wszystkimi agencjami rynku nieruchomości poprzez systemy wymiany ofert: MLS (Multiple Listing System). Dzięki temu czas zawierania transakcji jest szybszy.

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek nieruchomości?
Jak wygląda sprzedaż nieruchomości w poszczególnych miastach?
Ocenia zespół Gut.pl.

Agnieszka Cal, Zielona Góra

Na rynku wtórnym obserwujemy większe zainteresowanie klientów inwestycyjnych mieszkaniami pod wynajem. Mieszkanie do remontu lub przeznaczone do odświeżenia ma atrakcyjną cenę, dzięki czemu trafiamy do szerszego grona odbiorców. Najpopularniejsze są mieszkania w niskich blokach, z balkonem, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach. Dobrze sprzedają się mieszkania wyremontowane pod klucz, jednak najszybciej zbywalne są mieszkania do remontu sprzedawane z projektem i wizualizacjami. Obserwujemy też wzrost cen nieruchomości oraz spadek liczby osób zainteresowanych oglądaniem mieszkania, co jednak nie przekłada się na spowolnienie sprzedaży.

Adam Jarysz, Bydgoszcz

Na początku pandemii, właściwie do lipca, widać było znacząco zmniejszony ruch zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Od lipca ilość zapytań wróciła do normy, z czego wrzesień i październik były rekordowymi miesiącami. Największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie małe mieszkania, do 35 mkw., do remontu oraz duże, trzypokojowe mieszkania już gotowe do wprowadzenia, koniecznie z balkonem lub ogródkiem. Znacząco wzrósł też popyt na domy, domki szeregowe i działki. Większy ruch jest na rynku wtórnym, ale może też dlatego, że na ten moment w Bydgoszczy jest mało gotowych do odbioru mieszkań na rynku pierwotnym, a to właśnie one są najbardziej pożądane. Pandemia nie wpłynęła na ceny nieruchomości, nie pojawia się też większa liczba okazji inwestycyjnych. Mieszkania luksusowe nie cieszą się w Bydgoszczy większym zainteresowaniem, a jeśli są o nie zapytania, to na takie powyżej 70 mkw. i najlepiej z dużym tarasem.

Michał Gutowski

Gdy pojawił się pierwszy lockdown, sądziłem, że nastąpi wyprzedaż na rynku nieruchomości, ponieważ wielu klientów będzie ratowało swoje finanse prywatne i firmowe. Tak się nie stało. Okazało się, że Polacy bardzo dobrze się zabezpieczają. Nastąpiło nawet mocne zahamowanie, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Przy drugim lockdownie widzę, że zaczynają się wyprzedawać nie tylko nieruchomości, ale i hotele, pensjonaty, obiekty komercyjne. Według mnie w 2021 roku ta wyprzedaż będzie kontynuowana. Jest dziwna sytuacja, ponieważ dziś ceny poszły w górę. Moim zdaniem w 2021 roku nastąpi korekta tych cen, bo już teraz widać pewną nadpłynność towaru na rynku, więc ten towar musi być tańszy. Dla nas to jest bardzo dobra informacja. Oznacza to bowiem, że będziemy mieć jako biuro dużo pracy. Ciekawym trendem jest też to, co stanie się z mieszkaniami, które opuścili studenci. Tę pustkę wypełnią osoby, które nie otrzymają kredytów, a będą musiały gdzieś mieszkać.

Henryk Paczesny, Łódź

Można zaobserwować, że przez pandemię koronawirusa ludzie inwestują dużo ostrożniej. Widać to po mniejszym zainteresowaniu zakupem mieszkań na wynajem oraz mieszkań w celach inwestycyjnych. Ta sytuacja powoduje presję na obniżanie ceny przez zmniejszenie popytu i wydłużenie czasu sprzedaży. Z kolei z powodu inflacji i wzrostu cen materiałów i usług sprzedający nie mają przesłanek do obniżania ceny gotowych mieszkań, zwłaszcza po remoncie. Wpływa do nas dużo mniej zapytań od klientów. Najlepiej sprzedają się mieszkania do remontu, będące okazjami inwestycyjnymi. Również osoby poszukujące mieszkania bezpośrednio do zamieszkania polują na okazje. Najwięcej zapytań dotyczy mieszkań o powierzchni od 40 do 55 mkw., dwu–trzy-pokojowych, raczej z oddzielną kuchnią, koniecznie z balkonem. Największy ruch jest na rynku wtórnym, gdzie najlepiej sprzedają się kawalerki i mieszkania do 50 mkw. Oczywiście klienci chcą mocno negocjować, ale ja staram się utrzymywać cenę. Niewiele ją obniżam, zwykle o około 2-3 procent. 

Anita Śniechowska, Warszawa

W czasie największych ograniczeń wynikających z pandemii liczba zawieranych transakcji sprzedaży była mniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Załamał się też rynek najmu. W obliczu pandemii część banków postanowiła zwiększyć próg wkładu własnego. O ile przed pandemią galopujący popyt popychał do transakcji kupna, teraz wstrzymuje być może strach o przyszłość. Nabywcy robią się coraz ostrożniejsi. Zauważyłam ogólny spadek sprzedaży nieruchomości. Wciąż najwięcej zapytań dotyczy mieszkań o powierzchni do 50 mkw., z atrakcyjnym widokiem z okna na zieleń, park. Bardzo istotne elementy to: winda, duży balkon, miejsce postojowe. W kategorii premium powodzeniem cieszą się gotowe apartamenty wykończone pod klucz w kameralnych, luksusowych budynkach. Jest popyt na większe powierzchnie, z tarasami na dachu. Sprzyja temu wzrost zamożności. Pomimo pandemii ceny nieruchomości w Warszawie utrzymują się na wysokim poziomie i nie ma przesłanek ku temu, aby miały spadać.

Anna Tomasiewicz, Wrocław

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w przedziale 45- 55 mkw. w centrum miasta. I takich mieszkań poszukuję dla klientów najczęściej. Jeśli są to inwestorzy, to chcą kupić mieszkanie do remontu. Natomiast osoby chcące w tych mieszkaniach zamieszkać, najchętniej wprowadziłyby się do mieszkania zrobionego na tip-top, oczywiście w rozsądnej cenie. Najlepiej też, żeby taki lokal miał 3 pokoje i balkon. Pięknie przygotowane mieszkania, w tzw. stylu WIWN®, sprzedają się na pniu. Skutkiem pandemii jest napływ klientów gotówkowych, traktujących zakup nieruchomości jako dobrą inwestycję. Cały czas jest ogromna rzesza osób, szukających tanich mieszkań – „granatów” pod flipy, kwatery pracownicze czy gotowce inwestycyjne. Moim zdaniem ceny nieruchomości nadal, choć powolutku, idą w górę. Ruch w obrocie nieruchomościami jest duży, kupujących nie ubywa. Ci, których nie stać na kredyt, będą poszukiwać mieszkania do wynajęcia. To powoduje, że mimo mniejszej liczby studentów inwestorzy kupujący mieszkania z chęcią ich wynajęcia nadal mają je komu wynajmować.

Natalia Mourier, Lublin

Na początku marca w związku z pandemią oraz praktycznie całkowitą izolacją zainteresowanie nieruchomościami znacząco zmalało. Kilka miesięcy później, jeszcze przed okresem wakacyjnym na Lubelszczyźnie, zauważyłam ogromny wzrost zainteresowania działkami nad jeziorami oraz domami z ogródkiem. Siedliska, które do tej pory stały i niszczały, teraz są remontowane i zagospodarowywane. Zapewne na taką sytuacje ma też wpływ niedawno dokończona autostrada między Warszawą a Lublinem oraz odkrywany przez turystów przepiękny Poleski Park Narodowy. Zauważyłam również więcej okazji inwestycyjnych. Wiele osób, w tym studentów, zrezygnowało z wynajmu i wyjechało do domów rodzinnych, a co za tym idzie – pojawił się problem spłaty zaciągniętych kredytów na poczet mieszkań. Jeżeli chodzi o mieszkania luksusowe, pojawiło się bardzo duże zainteresowanie wynajęciem domów w wysokim standardzie i poza miastem, a dzięki możliwości korzystania z tzw. wirtualnego spaceru nasi klienci bez wychodzenia z domu mogą zapoznać się szczegółowo z nieruchomościami, które oferujemy.