Trendy w aranżacji wnętrz – Strefa Nieruchomości

Tekst: Justyna Cieślik
Zdjęcia: Marta Małyska

Wielu z Was zapyta, co można zaobserwować w świecie aranżacji wnętrz. Tendencje, jakie pojawiają się w wystroju, wyznaczają nowe kierunki lub dyskutują ze starymi. Czy nie jest jednak tak, że to my i poprzez nasze potrzeby kreujemy to, co w danym momencie jest modne?

Każdy z nas może poczuć wpływ artystów i projektantów, otaczając się pięknymi przedmiotami, które aktualnie odpowiadają na nasze oczekiwania. Trendy więc to nie tylko moda, to odpowiedź na potrzeby, jakie mamy. Warto więc dokonać małego przeglądu tendencji sugerowanych przez projektantów wnętrz i designerów. Przyszedł na to najodpowiedniejszy czas w kalendarzowym roku imprez wnętrzarskich, za nami bowiem najważniejsze światowe targi wnętrzarskie w Kolonii, Mediolanie, Bolonii, Londynie, Paryżu i Warszawie.

POWRÓT DO DESIGNU LAT 50. I 60. XX WIEKU

Skończył się czas „szarości”, neutralności i nijakości. Projektanci zauważyli, że nie boimy się odważnych rozwiązań. Doceniamy też dobry design lat 50. i 60. minionego stulecia. Wyrastaliśmy w nim, więc jest nam bliski. Teraz powraca w nowym wydaniu, bogatszy, pełen szlachetnych tkanin, wzorów kolorów i faktur. Geometria i prostota formy to główne wyznaczniki powracającego stylu. Zaczęliśmy doceniać też detal, który jest „biżuterią dla wnętrza”. Designerzy i projektanci odpowiadają na to zapotrzebowanie, projektując geometryczne lampy, owalne i okrągłe lustra, kwadratowe nogi mebli, skórzane uchwyty, złote i miedziane wykończenia.

Justyna Cieślik

Projektantka firmy Wow House, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Całe życie spędziła w teatrze i na planie filmowym. Doświadczenie w aranżacji wnętrz i współpraca z wieloma artystami pomaga jej w tworzeniu wyjątkowych przestrzeni. Posiadaczka 6. zmysłu, jej koncepty szybko przeradzają się w panujące trendy.

ETNICZNE WZORY

Dużo podróżujemy i z chęcią pokazujemy to w naszych wnętrzach. Wzory graficzne, wyraziste desenie – ta tendencja jest niezmienna od kilku lat, lecz teraz wybrzmiewa w towarzystwie odważnych kontrastowych zestawień kolorystycznych.

NATURA

Tempo życia jest tak duże, że trudno znaleźć czas na kontakt z naturą. Kolory natury, faktury drewna, kamienia, piasku przynoszą upragnione wytchnienie i spokój. Ten trend wnętrzarski ma swą nazwę: BIOFILIA – zaprasza nas do strefy zieleni, która bujnie schodzi z sufitów na ściany. Targi w Mediolanie opływały w kwieciste wzory i motywy dżungli.

HARMONIA

Potrzeba równowagi w pędzącym świecie staje się niekwestionowana. Harmonia, która daje ukojenie zmysłom, widoczna jest szczególnie we wnętrzach minimalistycznych, nawiązujących do estetyki sztuki japońskiej. Odnajdziemy ją również we wnętrzach wykończonych naturalnymi materiałami, piaskowcem, gliną i drewnem.
Takie wnętrza cechują: proste w formie meble, naturalne światło, brak zbędnych dekoracji, zasłon, luster, wszystkiego, co odciąga nas od odpoczynku. Obok trendu harmonii, nadal jeszcze panują style poprzednich sezonów: vintage, boho, skandynawski, industrialny, glamour. Wciąż popularny jest eco Design i hand made.

ZIELEŃ I ODWAŻNE ZESTAWIENIA

Kolor odgrywa w naszym życiu ogromne znaczenie. Ważne, żeby używać jego walorów z rozmysłem. Tendencje na rok 2020 pokazują, że potrzebujemy we wnętrzu zieleni. Zieleń króluje w różnych odcieniach, od khaki i koloru oliwkowego, po butelkowy ciemny wariant. Są też zielenie charakterystyczne dla lat 50. i 60. minionego wieku, zmieszane z żółcieniami i brązami.
Hitem sezonu ma stać się neo mint, choć wybór jeszcze nie jest przesądzony, ponieważ Pantone nie podało jeszcze swojej palety kolorystycznej na nadchodzący rok. Chłód turkusu pięknie złamie bardzo modny pudrowy róż. W połączeniu z metalicznymi detalami może dać niezwykły efekt nowoczesności i świeżości z futurystycznym zacięciem. Minął czas chłodu i szarości, teraz wnętrza robią się przytulne, skąpane w ciepłych, pastelowych odcieniach. Królują róże herbaciane,
beże, kolor piasku, ciepłe odcienie kamienia. Swe tryumfy święcą również odważne zestawienia granatów, fioletów, ugrów, odcienie bordo, cynamonu i głębokich brązów. Paleta kolorów na rok 2020 jest niezwykle szeroka, ale i bardzo konkretna.

WSKAZÓWKI DO URZĄDZANIA WNĘTRZ

  1.  Oszczędnie z kolorami i formami. Pamiętajmy o tym, że aby we wnętrzu zapanowała harmonia musimy uważać z nadmiarem wzorów i kształtów. Wybierzmy jeden motyw dla wnętrza, niech on wybrzmi na neutralnym tle. Jeśli podoba nam się tapeta o wyraźnym kwiatowym wzorze, niech pozostała część przestrzeni będzie wygaszona. Wówczas motyw zyska, będzie na pierwszym planie i wybrzmi, tak jak tego oczekujemy.
  2. Biel się znudziła, szarość również odchodzi w niepamięć, czas na kolory. Jak ich używać z rozmysłem? Stosując zasadę 80% koloru podstawowego, 15% wyrazistego nadającego charakteru a ostatnie 5% to mocny intensywny kolor dodatków – biżuterii dla wnętrza, to tzw. „kropka nad i”
  3. Roślinność i roślinne motywy robią zawsze dobre wrażenie bez względu na styl, jaki znajdziemy dla siebie. Kwiaty ozdobią zarówno wnętrze minimalistyczne, jak i glamour. Nie bójmy się ilości – teraz dopuszczalna jest każda. Im więcej, tym lepiej. Uważajmy jednak z nadmiarem, gdy w pomieszczeniu jest już motyw kwiatowy w tapetach zasłonach czy też na meblach. Należy zwrócić wówczas uwagę na wybór konkretnego rodzaju kwiatów i dopasować je do przewodzącego w pomieszczeniu wzoru.
  4. Mieszkanie powinno być idealnie przygotowane dla nas pod względem oświetlenia. Zwróćmy szczególną uwagę na określenie punktów świetlnych na etapie projektu wnętrza. Po wyborze stylu, to kolejna niezwykle ważna kwestia. Warto przemyśleć, jak użytkujemy przestrzeń, gdzie odpoczywamy, gdzie pracujemy. Projektowanie punktów świetlnych powinno być skonsultowane z elektrykiem. Ważna jest też moc światła oraz jego temperatura (czy światło ma być neutralne, czy ciepłe).
  5. Owale i okręgi to nietypowe kształty, które dają o sobie znać w trendach wnętrzarskich. Używajmy ich zapominając, że lustro musi być prostokątne. Nie bójmy się nietypowych rozwiązań, one sprawią, że nasz dom będzie jedyny w swoim rodzaju.
  6. Recycling wnętrzarski, renowacja starych mebli i nadawanie im nowego charakteru jest wciąż w modzie. Zmiana koloru uchwytów w komodzie z lat 60. XX wieku sprawi, że będzie wyglądała wyjątkowo. Zwróćmy uwagę, jak zyskuje wnętrze, w którym funkcjonuje własnoręcznie przez nas zrobiony mebel. Nie ma lepszego sposobu na pokazanie naszej indywidualności. Nie wyrzucajmy starych mebli, lamp – są często bardzo dobrej jakości i posłużą nam wiele lat. Tym bardziej, że tendencja recyclingowa nadal wpisuje się w najnowsze trendy w aranżacji wnętrz.

Najbliższe dwanaście miesięcy zapowiada się obiecująco w sferze aranżacji wnętrz. Choć na targach trudno było doznać olśnienia, to należy przyznać, iż ukłon w stronę lat 50. i 60. XX wieku oraz powrót do dobrego designu jest wyrazistą i niezwykle wyrafinowaną tendencją. Stoiska skomponowane z pieczołowitością przyjemnie wciągały w świat wyważony, pełen proporcji i ciekawych zestawień kolorystycznych. Widoczna dbałość o szczegół, precyzja wykonania, ciekawe rozwiązania techniczne to widoczne zmiany jakościowe. Trendy na rok 2020 otwierają przed nami paletę możliwości. Korzystajmy z niej świadomie, czerpiąc inspiracje i nie zapominając, że tworzymy idealną przestrzeń tylko dla siebie.