Zaufanie w biznesie – Strefa Nieruchomości

Autorzy: Paweł Ligęska i Izabela Ligęska

W biznesie jak w życiu… aby osiągnąć sukces, trzeba dbać o dobre relacje miedzy soba. Podstawa takiej relacji jest zaufanie. Zajmując się obrotem nieruchomościami lub po prostu prowadząc biznes, warto pamiętać o zaufaniu. Dlaczego jest ono tak ważne?

Kiedy klienci obdarzają nas zaufaniem, pomaga nam ono owocnie sfinalizować transakcję. Jeśli ludzie nam ufają, to będą mieć przekonanie, że to, co od nas kupują, jest najlepsze. Większość z nas nie kupi nic od osoby, która nie wzbudza jej zaufania. Gdzieś tam z tyłu głowy będzie się nasuwała myśl, czy wszystko jest w porządku, czy później nie będzie problemów, czy transakcja przebiegnie pomyślnie? Dlatego musimy dbać o nasze relacje z klientami. Nasi kontrahenci powinni wiedzieć, że mają do czynienia z profesjonalistami. Z naszej strony zawsze dopilnujmy, by wszystko było tak, jak należy.

Naszym kluczem do budowy zaufania jest po prostu empatia

JAK ZBUDOWAĆ ZAUFANIE?

Naszym kluczem do budowy zaufania jest po prostu empatia. Kiedy potrafimy postawić się w sytuacji klienta, łatwiej jest nam go zrozumieć i przygotować dla niego wszystko, aby był zadowolony. Zadowolenie równa się zaufanie i polecenie. Gdy ktoś trafi do nas z polecenia, łatwiej jest wzbudzić w nim zaufanie.
Nawiązanie z kontrahentem nici porozumienia oraz znalezienie wspólnych cech sprawia, że bez trudności możemy sobie zaufać. W ten sposób udało się nam kupić i sprzedać mieszkanie. Kupić poprzez rozwiązanie problemów sprzedającej, a sprzedać jeszcze przed skończeniem remontu, dając gwarancję ukończenia inwestycji.

Przejrzystość transakcji to coś, czego oczekują od nas kupujący.

KLIENT DO NAS WRÓCI

Gdy raz wyrobimy sobie dobrą opinię, to z pewnością klient do nas wróci. Przykładem tego są nasze dwie ostatnie transakcje. We wrześniu ubiegłego roku udało się sprzedać mieszkanie panu, który szukał czegoś, co będzie mógł wynajmować. Kiedy je pokazywaliśmy, łazienka nie była jeszcze gotowa. Po negocjacjach klient stwierdził, że sam zrobi łazienkę, tylko mamy przekazać materiały, które były do niej przeznaczone. Klient nam zaufał, a my zgodnie ze słowną umową przekazaliśmy artykuły wykończeniowe. Po około trzech miesiącach kupujący zgłosił się do nas, ponieważ w łazience pękły płytki… Oczywiście bez zastanowienia pomogliśmy klientowi w tej sytuacji. W efekcie ten sam kupujący właśnie kupuje od nas kolejne mieszkanie. Rzetelne wykonywanie swojej pracy oraz opieka posprzedażowa jest gwarancją sukcesu i długofalowej współpracy.

TRANSAKCJA MUSI BYĆ PRZEJRZYSTA

Przejrzystość transakcji to coś, czego oczekują od nas kupujący. Naszym zadaniem jako inwestorów jest przygotowanie i stuprocentowe dopilnowanie kontraktu. Umowa, którą sporządzamy powinna być przejrzysta i prosta oraz tak dostosowana, aby obie strony miały korzyść. Nie powinniśmy używać ciężkich sformułowań, opierać się na samych paragrafach bez ich wytłumaczenia. Takie zachowania budzą w klientach obawę, a my tracimy w ich oczach jako rzetelni inwestorzy. Zawsze kupujący winien mieć wolny wybór w kwestii podpisania umowy i nie należy go naciskać. Presja nie jest sprzymierzeńcem owocnej transakcji i wprowadza jedynie negatywne emocje.

MARKA WŁASNA – WSPARCIE ZAUFANIA

Posiadanie marki własnej wspomaga proces budowy zaufania. Jeśli prowadzimy bloga, stronę internetową czy udzielamy się w social mediach, jesteśmy bardziej wiarygodni. W dobie internetu większość z nas, zaczynając współpracę, „wygoogluje” sobie nasze imię i nazwisko. Sprawdzi opinie o nas i realizowane projekty. A uwierzcie, jedna negatywna opinia może wnieść więcej niż mnóstwo pozytywnych. Dlatego musimy dbać o to, by opinie, które ludzie u nas zostawiają, były korzystne. Dzięki nim możemy wspierać zaufanie i zjednywać sobie kupujących. Opowiadanie o przeprowadzonych inwestycjach jest dla klienta bardzo pomocne, gdyż wie, że to, co robimy, jest dobre i jesteśmy szczerzy wobec niego.

MARKETING SZEPTANY – KTO I DLACZEGO NAS POLECA I ZA CO CENI

Jeśli klient jest zadowolony ze współpracy, będzie nas polecał, klient niezadowolony zaś również będzie o nas mówił, tylko w negatywny sposób. Dlatego musimy dbać o dobre relacje. Aby dostać polecenie, musimy się trochę napracować i często po prostu o nie poprosić. Jedynie poprzez rzetelne transakcje i fachową pomoc możemy sobie zjednać kupujących. Będą nas oni cenić nie tylko za przebieg inwestycji, ale również za zbudowaną atmosferę.

Izabela i Paweł Ligęska

Liderzy WIWN® województwa podkarpackiego. Inwestorzy i autorzy bloga www.noweobliczemieszkania.pl. Od 2016 r. inwestują na rynku wtórnym, gdzie mają za sobą pięć mieszkań. Również mieszkania deweloperskie nie są im obce, z powodzeniem zakończyli dwie inwestycje. Zdobytym doświadczeniem dzielą się ze swoimi podopiecznymi z Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości WIWN®, gdzie pomagają z zakresu pozyskiwania mieszkań.