Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

Polacy pobili kolejny rekord na tym rynku

Jak wynika z najnowszych danych Registradores de España, od stycznia do marca 2025 r. polscy inwestorzy nabyli prawie 1 000 apartamentów i domów w Hiszpanii, czyli o blisko 25% więcej niż podczas analogicznego okresu 2024 r. Oznacza to, iż w ciągu nieco ponad 4 lat (od początku 2021 r.) liczba zakupionych przez Polaków nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim osiągnęła już prawie 12,5 tysiąca. Było ich dokładnie 12 447, a w latach 2021-24 każdy z rocznych wyników był kolejnym rekordem.

Bezpieczna przystań na wybrzeżu słońca

Jednocześnie bilans 2024 r. w wykonaniu polskich inwestorów to 4 213 zakupionych domów i apartamentów w Hiszpanii. To wynik o ponad 35% wyższy od osiągniętego w dotychczas rekordowym 2023 r., kiedy Polacy nabyli 3 118 nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. Jest także aż czterokrotnie wyższy niż w 2019 r., czyli przed pandemią. Jednocześnie w skali całego 2024 r. dało to naszym rodakom średni udział w hiszpańskim rynku (wśród zagranicznych inwestorów) wynoszący 4,53%.

„Expansion”, największy dziennik ekonomiczny w Hiszpanii,  wskazał bezpieczeństwo to główny powód zakupu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków. Costa del Sol jest jednym z najbardziej oddalonych od wojny w Ukrainie miejsc na kontynencie – drogą lądową dzieli je ponad 4 tysiące kilometrów. W dobie niepewności geopolitycznej Hiszpania staje się więc dla naszych rodaków bezpieczną przystanią oraz stabilną dywersyfikacją geograficzną swojego majątku.

Według Registradores de España, w I kwartale 2025 r. Andaluzja utrzymała pozycję lidera – z liczbą 36 318 zakupów nieruchomości, co stanowiło niemal 20% wszystkich transakcji w Hiszpanii. 998 z nich dokonali Polacy z udziałem w rynku na poziomie 3,9%, co dało im 9. miejsce w rankingu zagranicznych nabywców, któremu niezmiennie przewodzą Brytyjczycy. Może się to jednak zmienić, gdyż od 3 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy – likwidujące „złote wizy”. To program, który umożliwiał obywatelom spoza UE uzyskanie prawa do pobytu w Hiszpanii w zamian za znaczącą inwestycję kapitałową – w tym w nieruchomości. Zapowiadany jest też 100% podatek dla nabywców apartamentów i domów spoza Unii Europejskiej, co również dotyczyłoby inwestorów z Wielkiej Brytanii.

Przełomem był boom na pracę zdalną po pandemii. Polacy zaczęli od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii, a następnie decydowali się na ich zakup. W 2021 r., czyli podczas pandemii, nasi rodacy nabyli nieco ponad 1,1 tys. apartamentów i domów. Rok później było to już blisko 3 tys., w 2022 r. – niemal 3,2 tys., a w ubiegłym roku – ponad 4,2 tys. Obserwujemy, jak dynamiczny rozwój rynku IT wpływa na sektor nieruchomości. Kupują je m.in. specjaliści z tej branży w wieku ok. 40 lat, ale także Polacy szukający spokojnej przystani w Hiszpanii po sukcesji w firmach – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones – największego, najstarszego oraz najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol, które tylko w ciągu ostatnich 2 lat pośredniczyło w sprzedaży niemal 200 nieruchomości na Costa del Sol o łącznej wartości około 200 mln euro.

Costa del Sol to położony w Andaluzji kosmopolityczny region o wyjątkowym klimacie, słynący z gry w golfa – stąd przydomek Costa del Golf. W 2024 r. Andaluzja była niekwestionowanym liderem sektora nieruchomości  spośród wszystkich 17 wspólnot autonomicznych. W ubiegłym roku dokonano tam zakupu aż 124 799 apartamentów i domów, co stanowiło blisko 20% udziału w hiszpańskim rynku. Dane nie obejmują jednak transakcji z rynku pierwotnego, uwzględnianych w statystykach z rocznym lub 2-letnim opóźnieniem.

Atrakcyjny rynek dla inwestorów

Banki w Hiszpanii nie tylko systematycznie obniżają poziom oprocentowania kredytów, wynoszący obecnie 2,8% (na podstawie oferty Banco Santander oraz Banco Sabadell), ale także oferują najtańsze kredyty w całej Europie. Obecnie kredyt można uzyskać na warunkach, obejmujących stałe oprocentowanie (2,8%) w pierwszym roku, a od drugiego obowiązuje Euribor (aktualnie na poziomie 2,52%) oraz marża banku – wynosząca1%. Jednocześnie Euribor cały czas spada, a według prognoz, na koniec 2025 r. osiągnie poziom 2%.  – Przekłada się na rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości w tym kraju przez obcokrajowców, choć w przypadku Polaków przeważającą większość stanowią transakcje gotówkowe – dodaje Agnieszka Marciniak-Kostrzewa.

Wartość, a przy tym stabilność rynku nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim potwierdził także ranking najbezpieczniejszych krajów do inwestowania w nieruchomości, przygotowany przez IQI Global. Hiszpania znalazła się w nim wraz z Portugalią oraz Włochami. Zestawienie zostało opracowane w oparciu o kilka wskaźników, obejmujących: stabilność rynku, potencjał wzrostu wartości nieruchomości, ceny najmu czy regulacje prawne.

Zakup apartamentu czy domu w Hiszpanii jest dziś dużo bezpieczniejszą transakcją niż w wielu europejskich krajach. Nieruchomości na Costa del Sol również w przeszłości były uważane za „bezpieczną przystań” w czasach niepewności. Do tego dochodzi coraz popularniejsza praca zdalna, chęć dywersyfikacji majątku, niższe koszty życia – wynikające z ciepłego klimatu a także rozbudowana infrastruktura oświatowa, opieka zdrowotna na wysokim poziomie oraz niepowtarzalna atmosfera, w której życie płynie wolniej i przyjemniej.

Skala wzrostu udziału Polaków w hiszpańskim rynku jest widoczna także w statystykach przeprowadzek. Według ostatniego raportu Clicktrans, jako nowe miejsce zamieszkania Polacy najczęściej wybierali Niemcy, lecz ich udział spadł o 4,2 p.p. r/r – do 18,8%. Coraz większą popularność zyskała natomiast Hiszpania, której udział w zleceniach przeprowadzkowych wzrósł o 4,5 p.p., osiągając poziom 15,4%. Hiszpania awansowała tym samym na 2. miejsce w rankingu, wyprzedzając Holandię, której udział spadł do 10,9% (-1,4 p.p.).

Biuro nieruchomości Agnes Inversiones jest obecne na rynku już od ponad 18 lat, doskonale znając specyfikę rynku nieruchomości na Costa del Sol.

Polska śladem Hiszpanii. Łączy je rynek nieruchomości

Gospodarka na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najsilniejszych w Europie, a „The Economist” okrzyknął ją liderem wśród krajów OECD. Z kolei hiszpański „Business Insider” określił Polskę mianem jednego z krajów o najszybciej rozwijającej się gospodarce na Starym Kontynencie. Tegoroczne prognozy wzrostu PKB nad Wisłą wynoszą 3,5 proc., czyli są wyższe niż w przypadku Hiszpanii. Równocześnie w marcu 2025 r. wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) na Półwyspie Iberyjskim wzrósł najmocniej (o 1,1 m/m) w całej UE.

Pomostem, łączącym Polskę i Hiszpanię, jest rynek nieruchomości. Minister Gospodarki, Handlu i Biznesu Hiszpanii – Carlos Cuerpo, który odwiedził nasz kraj podczas Hiszpańsko-Polskiego Forum Biznesowego – mówił między innymi o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków. Apartamenty i domy na Półwyspie Iberyjskim są coraz atrakcyjniejszą inwestycją dla naszych rodaków. Według najnowszych danych Eurostat, w ciągu 5 lat (od IV kwartału 2019 r. do tego samego okresu w 2024 r.) ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o  32,4%. Fitch Ratings prognozuje, iż w tym roku mogą one wzrosnąć o 6–8%.

„The Economist” podkreślił, iż jedną z najmocniejszych stron Hiszpanii jest rynek pracy, a bezrobocie spadło do najniższego poziomu od ponad dekady – chociaż nadal pozostaje powyżej średniej unijnej. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa zaznacza, iż Półwysep Iberyjski przyciąga pracowników m.in. wizami dla „cyfrowych nomadów” (spoza Unii Europejskiej) – wybierających pracę zdalną z wybrzeża słońca, gdzie świeci ono przez ponad 320 dni w roku.

Agnieszka Marciniak-Kostrzewa

Ekspertka rynku nieruchomości premium w Hiszpanii oraz ceniona doradczyni w zakresie zakupu luksusowych apartamentów i domów na Półwyspie Iberyjskim. Założycielka i prezeska firmy Agnes Inversiones – największego i najstarszego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.