„Dom Otwarty” CZYM JEST I CZY JEST TO SKUTECZNA METODA SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI? – Strefa Nieruchomości

Tekst: Natalia Drysiak

Na rynku nieruchomości pośrednicy coraz bardziej prześcigają się w pomysłowości prezentacji nieruchomości na sprzedaż. Jedną z metod jest podpatrzona u kolegów na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sztuka prezentacji nieruchomości podczas „DNIA OTWARTEGO”. 

CZYM ZATEM JEST TEN „DZIEŃ OTWARTY”?

Dzień Otwartej nieruchomości” to czas kiedy wszystkie osoby zainteresowane daną nieruchomością odwiedzają ją jednego dnia, o ustalonej porze. Mają okazję bez pośpiechu obejrzeć całą nieruchomość i porozmawiać z pośrednikiem nieruchomości. Takim wydarzeniom często towarzyszy miniprzyjęcie. To wszystko sprawia, że potencjalny klient czuje się swobodniej niż podczas tradycyjnej prezentacji, a co za tym idzie – łatwiej mu wyobrazić sobie, jak czułby się po wprowadzeniu do danego mieszkania. Co ważne, klienci nie muszą wcześniej deklarować swojego przybycia, przez co nie czują się zobowiązani do deklaracji chęci zakupu. Forma dnia otwartego pozwala klientom kupić nieruchomość bez odczucia tak zwanego wciskania oferty przez sprzedawcę.

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY DZIEŃ OTWARTY RÓWNIEŻ U NAS BYŁ SKUTECZNĄ METODĄ NA SPRZEDAŻ?

Najważniejsza jest reklama! Kiedy organizuję „Dzień Otwarty” na jednej z nieruchomości, którą mam w swojej ofercie do sprzedaży, to przede wszystkim skupiam uwagę na zaproszeniu jak największej ilości osób.

 1. Tydzień przed wyznaczoną datą dnia otwartego organizuję:a) roznoszenie zaproszeń w formie ulotek, na których
  informuję okolicznych mieszkańców o tym, że w ich
  okolicy jest nieruchomość na sprzedaż, którą danego
  dnia, o danej godzinie, można przyjść obejrzeć, a jeszcze
  do tego można uczestniczyć w poczęstunku z tej okazji;
  b) organizuję na portalach społecznościowych wydarzenie
  sponsorowane;
  c) wysyłam zaproszenia do biur nieruchomości, aby mogli
  przyjść ze swoimi klientami.
 2. W dniu wydarzenia:a) za wcześniej uzyskaną zgodą wspólnoty mieszkaniowej rozwieszam plakaty reklamujące dzień otwarty na całym osiedlu i co najważniejsze na drzwiach wejściowych do budynku;
  b) rozstawiam w okolicy tak zwane potykacze z informacją o dniu otwartym, do których najczęściej przypinam jeszcze balony, aby bardziej skupić uwagę przechodniów

  Kiedy tak rozreklamuję „Dzień Otwarty”, nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na potencjalnych nabywców z poczęstunkiem i dobrym humorem. Co ważne, podczas całego wydarzenia i prezentacji nieruchomości, nie są obecni jej właściciele. Dlaczego nie ma właścicieli? Często tłumaczy się to  faktem, że ich obecność onieśmielała by potencjalnych klientów, a sami również mogliby czuć się nieswojo, obserwując, jak obcy ludzie zaglądają i komentują miejsca ważne dla nich. Ważne jednak, by przed zorganizowaniem wydarzenia dokładnie posprzątać całe mieszkanie, a także zabrać rzeczy osobiste i wartościowe przedmioty.

DLA JAKICH NIERUCHOMOŚCI WARTO PRZEPROWADZIĆ „DZIEŃ OTWARTY”?

Podczas swojej już dwunastoletniej przygody bycia pośrednikiem mogę swobodnie powiedzieć, że „Dzień Otwarty” to forma promocji i sprzedaży nadająca się do każdego typu nieruchomości. Ograniczony czas wydarzenia oraz spotkanie z innymi zainteresowanymi, w połączeniu z atrakcyjną ceną, może przyspieszyć finalizację transakcji. 

Organizuję „Dni Otwarte” również przy przedsprzedaży dużych projektów deweloperskich. Szczególnie na przedsprzedaży jest to świetna forma promocji, nie tylko samego obiektu czy lokalu, których często jeszcze nawet nie ma, ale głównie okolicy. Pamiętajmy, że forma, w jakiej prezentowana jest dana nieruchomość, i uczucia, jakie temu towarzyszą, mają później odzwierciedlenie w ilości złożonych przez klientów ofert zakupowych. Warto więc zadbać, aby było to coś niepowtarzalnego, jak na przykład ognisko z kiełbaskami podczas sprzedaży działki lub domu z dużym ogrodem.

I choć „Domy Otwarte” to w Polsce ciągle nowość, coraz więcej pośredników nieruchomości zauważa zalety tej formy promocji. 

Natalia Drysiak – od 2008 roku Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami (Nr Licencji 22249). Od 3 lat głównie specjalizuje się we współpracy z inwestorami/flipperami, dostarcza perełki i gotowe piękne fipy sprzedaje w niebotycznie wysokich cenach! Pasjonatka nieszablonowych rozwiązań przy sprzedaży projektów deweloperskich. Szkoleniowiec z technik sprzedaży nieruchomości i negocjacji oraz nawiązywania relacji pośrednik- -klient. Wykładowca i prelegent największych wydarzeń branży nieruchomości. Nieruchomościowa infuencerka – Instagram @natalia_drysiak