Dubaj. Jak kupować nieruchomości za kryptowaluty?

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz

Kiedyś mówiło się, że kryptowaluty to pieniądze przyszłości. Patrząc na biznesy prowadzone w Dubaju, można powiedzieć, że kryptowaluty stały się walutą teraźniejszości. Inwestorzy nie mają złudzeń, że zyski uzyskiwane z kryptowalut opłaca się lokować właśnie w nieruchomości. Zjednoczone Emiraty Arabskie są bardzo łaskawym miejscem na realizację takich planów inwestycyjnych. – ZEA mogą stać się supermocarstwem blockchain. – Marta Malak (agentka nieruchomości, która od 9 lat z wielkimi sukcesami działa w Dubaju) nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Minęło 13 lat, odkąd kryptowaluty po raz pierwszy weszły do świadomości publicznej w postaci bitcoina. Przez ten czas Dubaj stał się miejscem przyjaznym wirtualnym pieniądzom. Zresztą nie może być inaczej, skoro stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dziś centrum biznesu, nowych technologii i handlu. W takiej sytuacji rozwijanie wirtualnych aktywów nie jest niczym nadzwyczajnym. Siłą rzeczy kryptowaluty zajmują mocną pozycję w świecie tamtejszych finansów.

Najlepsza forma dywersyfikacji portfela

Zainteresowanie kryptowalutami pojawiło się 2 lata temu, a w tej chwili przybrało na sile. Osoby działające w świecie wirtualnych pieniędzy doskonale wiedzą, jak ryzykowny jest to rynek. Jednego dnia ktoś jest milionerem, a dzień później może zostać bankrutem. Dlatego dla osób operujących kryptowalutami inwestycja w nieruchomości jest najlepszą formą dywersyfikacji portfela. Zamiast martwić się, że kryptowaluty nie dają stabilizacji, lepiej część pieniędzy przekuć w stałą inwestycję – z takiego założenia wychodzi coraz więcej moich klientów. W Dubaju możecie kupić kawalerkę za kwotę rzędu 800 tys. dirhamów [kurs: 1 AED – 1,12 PLN – przyp. red.]. I to w bardzo dobrej lokalizacji, w pobliżu centrum, pod klucz. Co ważne, jako osoba posiadająca nieruchomość powyżej 750 tys. dirhamów, zyskujesz możliwość ubiegania się o 3-letnią wizę inwestorską. W momencie otrzymania takiej wizy możesz ubiegać się o konto w banku.

Krok po kroku – jak to działa?

Ale wróćmy do transakcji przy pomocy kryptowalut. Jej przeprowadzenie nie jest skomplikowane ani długotrwałe. A za pośrednictwem mojej firmy – całkowicie bezpieczne. Z doświadczeń moich klientów wynika, że zwykle nie kończy się na zakupie jednego lokalu. Jeśli jakaś osoba kupi w ten sposób jedną nieruchomość, po krótkim czasie wraca po drugą, a nawet trzecią. Jeśli decydujesz się inwestować w Dubaju, musisz wiedzieć, że tutaj nie ma transferów, do jakich przyzwyczaiłeś się w Polsce. Aby kupić nieruchomość, potrzebujesz czeku menadżerskiego. Dla sprzedającego jest on potwierdzeniem, że masz odpowiednie środki, aby nabyć wybraną nieruchomość. Czek menadżerki zostanie wystawiony, gdy prześlesz stable coin (USDT) na rachunek powierniczy.

Kryptowaluty przyszłością Dubaju

Choć coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości za kryptowaluty, czasem słyszę wątpliwości ze strony klientów. Zapewniam, że są one nieuzasadnione. Na bieżąco śledzę nowości branżowe. Przekaz jest jasny – potencjał blockchain nie został jeszcze wykorzystany. Dubaj będzie podążał w kierunku kryptowalut.

W grudniu ubiegłego roku Dubai World Trade Center Authority i Binance podpisały wstępne porozumienie w sprawie stworzenia centrum branżowego dla globalnych zasobów cyfrowych w Emiratach. Inicjatywa pomoże przyspieszyć plany Dubaju dotyczące ustanowienia nowego międzynarodowego ekosystemu zasobów cyfrowych.

Ostatnio Changpeng Zhao, chińskokanadyjski przedsiębiorca, założyciel i dyrektor generalny Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut, powiedział, że „bitcoin jest neutralny i nie ma granic. I może być używany w każdym kraju. Więc teoretycznie powinien zachować swoją wartość – w ten sposób jest znacznie lepszy od złota”. Zapewnił, że kryptowaluty i blockchain nie są bańkami i nie znikną. I sam postanowił kupić swój pierwszy dom w Dubaju. Oczywiście za kryptowaluty. Możliwości inwestycyjne w Dubaju są ogromne, a tutejszy rynek ma wielki potencjał. Żeby przeprowadzić transakcję z udziałem kryptowalut, potrzebny jest Wam tylko paszport. Nie musicie nawet mieć statusu rezydenta. Możecie przeprowadzić transakcję, będąc w Polsce (jeśli nieruchomość jest od dewelopera) lub upoważniając osobę będącą w Emiratach do przeprowadzenia takiej transakcji. Zachęcam do kontaktu. Chętnie wprowadzę Was w tajniki zakupu nieruchomości w Dubaju za kryptowaluty. Pomogę w podjęciu świadomych decyzji inwestycyjnych, maksymalizując Twoją rentowność i ograniczając ryzyko.

Marta Malak – agentka nieruchomości z 9-letnim doświadczeniem w zarządzaniu, sprzedaży i wynajmie nieruchomości w Dubaju. Współwłaścicielka firmy importującej żywność do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kontakt:
marta@fcproperties.ae | tel: +971554032795 | IG: malakrealestate www: fcproperties.ae | www.malakrealestate.com