Flipy – analiza rynku ILE MOŻNA ZAROBIĆ? – Strefa Nieruchomości

Autorzy: Izabela i Paweł Ligęska

Flipy – analiza rynku ILE MOŻNA ZAROBIĆ?

Kończąc Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości WIWN® stajemy przed pierwszym samodzielnym zadaniem, jakim jest badanie rynku. Jest to jedno z najważniejszych działań, na którym powinniśmy w szczególności skupić naszą uwagę. Warunkuje to powodzenie i możliwie jak największe zyski.

JAK WYGLĄDA NASZA ANALIZA?

Z doświadczenia wiemy, że analiza rynku nie należy do najłatwiejszych. Zaczynając badanie rynku, musimy wykazać się dystansem do oglądanych nieruchomości oraz przede wszystkim cierpliwością. Robiąc rzetelną analizę, musimy poświęcić sporo czasu, by obejrzeć odpowiednią liczbę mieszkań. Biorąc pod lupę Rzeszów – miasto, w którym inwestujemy, okazuje się, że brakuje zazwyczaj nieruchomości dobrze wyremontowanych, do których moglibyśmy się odnieść. Tutaj ceny takich mieszkań w poszczególnych dzielnicach mogą różnić się o około 1000zł/mkw. Czym więc jest spowodowana taka różnica w cenie na rynku wtórnym? W przypadku stolicy Podkarpacia głównymi czynnikami kształtującymi cenę są między innymi: uczelnie wyższe, bliskość do komunikacji miejskiej oraz poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Ta wiedza pozwoliła nam wyciągnąć bardzo ważny wniosek – skoncentrować się na jednym osiedlu.

POSZUKIWANIE PIERWSZEJ PEREŁKI

Zawężając obszar poszukiwań, szybko wyłapaliśmy zakres cen, w jakich oferty mieszkań natychmiast znikały! To był moment, kiedy zakończyliśmy badanie rynku i rozpoczęliśmy poszukiwania swojej pierwszej perełki. Wzór powodzenia inwestycji ściśle wskazał nam, po jakiej cenie powinniśmy kupić nasze mieszkanie pod flipa, by osiągnąć zamierzony zysk. Jednak znalezienie wzorcowej nieruchomości w takiej cenie wydawało się niemożliwe… Sprawdzenie ponad 40 potencjalnie atrakcyjnych ofert wyłoniło dopiero jedną okazję spełniającą warunek cenowy, na który kładliśmy wyjątkowy nacisk. W efekcie nie braliśmy pod uwagę tego, że nieruchomość znacznie odbiega od cech wzorcowych. Finalnie udało się nam sprzedać mieszkanie za 5300zł/mkw., jednocześnie potwierdzając wcześniejsze założenia. Jednak zbyt pozytywnie nie było. Niestety, 11. piętro oraz brak balkonu w wielkiej płycie przyczyniły się do wydłużenia sprzedaży, co znacznie podnosiło koszty inwestycji. Zysk z pierwszej inwestycji wynosił 10 tysięcy. Może wydawać się stosunkowo mały, jednak zdobyte doświadczenie i większe skupienie na cechach wzorcowych przyniosły duży sukces podczas realizacji kolejnych inwestycji.

CO DAJE GWARANCJĘ WYSOKICH ZYSKÓW?

Świadomość dobrze wykonanej analizy motywowała nas do podjęcia kolejnego wyzwania, we wcześniej zbadanym osiedlu. Poprawienie cech wzorcowych oraz lepsze negocjacje przy zakupie w końcu przyniosły zamierzony efekt, dzięki czemu zysk z kolejnej inwestycji przekroczył ponad 50 tysięcy. Zestawiając obie inwestycje wnioskujemy, że dobre badanie rynku w konkretnej lokalizacji i koncentracja na cechach wzorcowych dają gwarancję wysokich zysków i szybkiej finalizacji. Inwestując również w mniejszych miastach, po zbadaniu rynku zauważyliśmy tę samą zależność. Jeśli cechy wzorcowe typu metraż, piętro, balkon, dzielnica są zachowane, to sprzedaż nieruchomości nie zajmuje dużo czasu. U nas wszystkie kolejne inwestycje schodziły do miesiąca. Zysk w mniejszych miejscowościach kształtuje się na poziomie około 30 tysięcy. 

CZY DA SIĘ WIĘCEJ ZAROBIĆ?

Oczywiście, każde miasto rządzi się swoimi prawami. Po dokładnej analizie rynku będziemy wiedzieć, jakie kwoty wchodzą w grę w naszej lokalizacji. Kluczową rolę, nie tylko w nieruchomościach, odgrywają negocjacje. To, ile uda się nam wynegocjować podczas zakupu, zwiększy nasze szanse na większy zysk. Jednakże nie każdy sprzedający będzie chciał mocno negocjować. Swój kapitał możemy powiększyć także poprzez właściwe wyliczenie kosztu remontu. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz dobranie ekipy remontowej przyczynia się do ich obniżenia. Wystarczy poświęcić trochę czasu na szukanie atrakcyjnych ofert cenowych, lecz należy pamiętać, by jakość materiałów nie była zbyt niska. W końcu nikt z nas nie chce mieszkać w tandetnym mieszkaniu.

Izabela i Paweł Ligęska

Liderzy WIWN® województwa podkarpackiego. Inwestorzy i autorzy bloga www.noweobliczemieszkania.pl. Od 2016 r. inwestują na rynku wtórnym, gdzie mają za sobą pięć mieszkań. Również mieszkania deweloperskie nie są im obce, z powodzeniem zakończyli dwie inwestycje. Zdobytym doświadczeniem dzielą się ze swoimi podopiecznymi z Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości WIWN®, gdzie pomagają z zakresu pozyskiwania mieszkań.