Gospodarka pod kroplówką – Strefa Nieruchomości

Felieton: Sławomir Mentzen

Inwestowanie polega na wyrzeczeniu się obecnych środków w celu uzyskania przyszłych korzyści. Nieodłącznym elementem inwestowania jest ryzyko i niepewność. Im niepewność jest wyższa, tym wyższej stopy zwrotu oczekuje inwestor. Zwiększenie się niepewności sprawia, że inwestorzy rezygnują z tych pomysłów, które wymagają niskiego poziomu ryzyka. Z tego powodu niezmienność prawa oraz stabilny wzrost gospodarczy wpływają bardzo korzystnie na poziom inwestycji.

 

Spójrzmy na sytuację Polski pod koniec trzeciego kwartału 2020 roku i zastanówmy się, jakie mamy najważniejsze źródła niepewności.

Jesteśmy w trakcie największego kryzysu od II wojny światowej. Po II kwartale 2020 roku PKB Polski spadło o 8,2%. Planowany deficyt to 109 mld zł, przy czym musimy pamiętać, że ta liczba nie uwzględnia długu schowanego w BGK i PFR. Te dwie instytucje wyemitowały obligacje, które następnie zostały nabyte przez NBP. Faktyczny deficyt może wynieść ponad 200 mld zł i będzie najwyższy w naszej historii.
[betteroffer]To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”1″ button=”https://www.strefanieruchomosci.info/wp-content/uploads/2019/01/kup-teraz.png” description=”Dostęp do treści” validity=”0″ validity_unit=”d” ids=””]W ciągu kilkunastu miesięcy polska klasa polityczna będzie musiała podjąć decyzję co do przyszłości konstytucyjnego limitu zadłużenia. Jego przekroczenie sprawi, że kolejny budżet nie będzie mógł być uchwalony
z deficytem. W środku kryzysu będzie to oznaczało konieczność zredukowania wydatków o dziesiątki miliardów złotych. Alternatywą jest zmiana konstytucji, a to wymagać będzie współpracy z opozycją. Do tej pory konstytucyjny limit zadłużenia był skuteczną barierą powstrzymującą kolejne rządy przed nadmiernym zadłużaniem. Można się spodziewać, że jego usunięcie spowoduje znaczne zwiększenie długu publicznego
w kolejnych latach.
Kryzys jest ogólnoświatowy, nie dotyczy tylko Polski. W całej Unii Europejskiej po II kwartale zanotowaliśmy spadek PKB o ponad 14,4%. Najgorzej kryzys odczuły wysoko zadłużone Włochy i Hiszpania (odpowiednio 17,3% i 22,1%), trochę lepiej Niemcy – 11,7%. Kryzys jest też bardzo głęboki za oceanem, gospodarka USA skurczyła się o 9,5%.
Rządy na całym świecie, wraz z bankami centralnymi, prowadzą olbrzymią akcję pompowania pieniędzy
w gospodarkę, co sprawia, że drastycznie rośnie podaż pieniądza.
Nikt w tym momencie nie wie, jak zakończy się kryzys, jak będzie przebiegał i ile będzie trwał. W sporej mierze zależy to od dalszego przebiegu walki
z koronawirusem, a więc od przyczyn zewnętrznych, pozagospodarczych.
Do tego wszystkiego mamy zupełnie nieprzewidywalną politykę podatkową. Niespodziewanie rząd bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi ogłosił plan obłożenia spółek komandytowych podatkiem CIT. Jest to bardzo zły sygnał wysyłany w stronę przedsiębiorców i inwestorów. Wprowadzenie w błyskawicznym tempie tak olbrzymiej zmiany podatkowej dodatkowo zwiększa niepewność i zmniejsza skłonność do inwestowania.
Wszystko to sprawia, że panuje olbrzymia niepewność. Z jednej strony przedsiębiorcy boją się inwestować, nie wiedząc zupełnie, co przyniesie przyszłość. Z drugiej strony wiele osób obawia się wzrostu inflacji oraz utrzymania bardzo niskich stóp procentowych, w wyniku czego trzymanie oszczędności przestaje się opłacać. Może to spowodować napływ nowych inwestorów na rynek nieruchomości i na giełdę, przy jednoczesnym spadku inwestycji w przedsiębiorstwach. Oczywiście nikt nie zna przyszłości, więc możemy zostać zaskoczeni zupełnie innym scenariuszem. Żyjemy w bardzo niepewnych, ale niezwykle ciekawych czasach.

 

Sławomir Mentzen
Przedsiębiorca, ekonomista, doradca podatkowy. Prowadzi najszybciej rozwijającą się kancelarię podatkową
w Polsce (www.mentzen.pl). Pomógł zaoszczędzić klientom łącznie dziesiątki milionów złotych, a wciąż uważa, że to dopiero początek. Urzędy się go boją, firmy uwielbiają. W ramach pomocy przedsiębiorcom stworzył Kongres Polskiego Biznesu, którego jest prezesem.

[/betterpay]