Gruzja dla Ciebie – Strefa Nieruchomości

Wywiad z Przemysławem Stupakiem przeprowadziła Redakcja Strefy Nieruchomości

Z Przemysławem Stupakiem, głównym udziałowcem i członkiem zarządu Trzy Wieże sp. z o.o., właścicielem marki GruzjadlaCiebie.pl, prawnikiem, inwestorem, pośrednikiem nieruchomości i absolwentem stosunków międzynarodowych o specjalności wschodniej, rozmawiamy na temat gruzińskiego rynku nieruchomości.

Redakcja Strefy: Witaj, Przemku, prawie dwa lata temu rozmawialiśmy o gruzińskim rynku nieruchomości. Co zmieniło się od naszej ostatniej rozmowy?

Przemek Stupak: Dwa lata pełne pracy! Wydarzyło się bardzo wiele, znacznie poszerzyliśmy ofertę, dokonaliśmy rebrandingu z apartamentygruzja.pl na GruzjadlaCiebie.pl, ugruntowaliśmy współpracę z naszym gruzińskim partnerem, który odpowiada za weryfkację miejscowych deweloperów i dba o bezpieczeństwo naszych inwestorów. Na długo przed pandemią wirusa dopracowaliśmy nasze procedury i w dużej mierze przeszliśmy na zdalną obsługę klienta. Zamknęliśmy również więcej transakcji, niż początkowo zakładaliśmy.

Red.: Gruzja stała się w ostatnich czasach modna. Czy to przekłada się na wzrost zainteresowania nieruchomościami na tym rynku?

P.S.: Na pewno tak. Świadomość atrakcyjności inwestycyjnej Gruzji w ostatnich latach bardzo wzrosła wśród Polaków, co mnie cieszy. A nieskromnie mogę powiedzieć, że jest też w tym nasza zasługa. Kiedy zaczynaliśmy działalność, temat nieruchomości w Batumi był dla większości polskich inwestorów zupełnie obcy. Włożyliśmy bardzo dużo pracy w to, żeby przybliżyć Polakom gruziński rynek nieruchomości, i to się udało. Dziś możemy się skupić już przede wszystkim na naszej znajomości lokalnego rynku, wypracowanych kontaktach i profesjonalnym pośrednictwie.

Red.: Dlaczego zatem Gruzja?

P.S.: Nie będę zanudzał statystyką. Szczególnie tym, którzy rozważają zakupy w takich krajach jak Bułgaria, Albania, Czarnogóra czy Portugalia i Hiszpania, polecam zajrzeć na naszą stronę GruzjadlaCiebie.pl, do zakładki Statystyka i Bezpieczeństwo w menu Ważne Informacje. Szok gwarantowany!

Red.: Pomówmy o Waszych usługach. Do czego jesteście potrzebni polskiemu inwestorowi w Gruzji? Każdy może w dzisiejszych czasach wsiąść w samolot, polecieć do dowolnego kraju i tam kupić sobie apartament…

P.S.: Każdy może też próbować naprawić samodzielnie pralkę czy napisać pismo procesowe w wybranych postępowaniach. Odpowiem bardzo prosto – ja sam jako pośrednik zaczynający 16 lat temu na warszawskim rynku nieruchomości i związany z nim do tej pory nie odważyłbym się kupić dziś mieszkania w Gdańsku bez pomocy miejscowego, profesjonalnego pośrednika. Faktem jest też, że im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej wiemy, czego nie wiemy. Trafają do nas bardzo rzadko pojedyncze „przypadki po fakcie”, jak to sami nazywamy. Ludzie, którzy podczas wakacyjnego, krótkiego pobytu, oczarowani miejscem, w którym się znaleźli, dokonali nieprzemyślanego zakupu pod wpływem emocji, marketingu czy sugestii „życzliwych” osób słabo znających rynek. Niestety najczęściej jest już wtedy za późno, żeby im pomóc. To, co cieszy, to fakt, że znakomita większość takich wakacyjnych kupujących zgłasza się do nas, planując nawet samodzielny wyjazd (organizujemy też wyjazdy dla inwestorów na życzenie), w efekcie czego dokonuje świadomego i bezpiecznego zakupu. Kolejna rzecz, Polacy na szczęście wyrastają już z typowego dla okresu komunizmu i wczesnych lat dziewięćdziesiątych podejścia do wszystkiego na zasadzie „zrób to sam, a najlepiej ze szwagrem i ciocią, która kiedyś była na kawie, u kogoś, kto się ponoć świetnie zna”. Wynika to oczywiście z faktu, iż jesteśmy znacznie zamożniejsi niż 25 czy 15 lat temu. Poświęcenie czasu i pracy na dogłębne poznanie nowego zagadnienia staje się nieopłacalne. Niebagatelne znaczenie ma też spokój i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje opieka profesjonalisty podczas inwestowania na niemałych kwotach. Bardzo ważne dla naszych klientów jest także to, że przechodzimy z nimi przez cały proces – od wyboru konkretnego apartamentu do jego wyposażenia, rejestracji w księdze wieczystej, odbioru kluczy i podpisania umowy z operatorem najmu.

Red.: Co jest Waszym atutem?

P.S.: Naszą przewagą jest niezależność od deweloperów – nie działamy na ich rzecz, tylko w interesie naszego klienta – kupującego, przez którego jesteśmy rozliczani z naszej pracy i za nią wynagradzani. To czyni z nas sojusznika kupującego, a nie sprzedawcę i pozwala prowadzić otwartą i szczerą komunikację z klientem. Szczególnego znaczenia nabiera to w epoce fake newsów, manipulacji informacją i tak dalej…

Red.: Czy macie już klientów, którzy odebrali klucze do swoich apartamentów? Powiedzmy też o cenach.

P.S.: Właśnie jesteśmy na etapie odbiorów dwóch inwestycji. W sumie prawie 1200 lokali, z czego pewna część należy do naszych klientów. Dużo pracy, ale też bardzo dużo satysfakcji. Czekamy tylko na otwarcie granic dla indywidualnych turystów. Trzeba podkreślić, że Gruzini poradzili sobie świetnie z koronawirusem – polecam stronę www. stopcov.gov.ge/en/. Jeśli chodzi o ceny – są dość zróżnicowane. Jednak już w granicach 1000-1500 USD/m2 można kupić bardzo przyzwoity apartament. Przy czym pierwsza wpłata to zwykle ok. 30% wartości, reszta jest płatna w ratach 0%, czasem przez rok – dwa lata, czasem dłużej, ale to już techniczne szczegóły, które różnią się w zależności od dewelopera.

Red.: Zapomnieliśmy zapytać – czy byłeś przez cały okres reżimu sanitarnego w Batumi?

P.S.: Tak, przyleciałem z klientami, oni jeszcze zdążyli wrócić. Ja zostałem, ponieważ chciałem być blisko inwestycji naszych klientów w tym dziwnym czasie. I mogę powiedzieć tylko tyle – Gruzja kolejny raz bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i przez te klika miesięcy stała się już chyba moim drugim domem.

Red.: Dziękuję za rozmowę i powodzenia!

P.S.: Ja również dziękuję i zapraszam do Batumi, a przynajmniej na naszą stronę: https://gruzjadlaciebie.pl/ i profil na FB: https://www.facebook. com/GruzjadlaCiebie/.

Przemysław Stupak
Prawnik, inwestor, doświadczony pośrednik nieruchomości. Główny udziałowiec i założyciel formy Trzy Wieże sp. z o.o. działającej pod marką Towers Property i Gruzja dla Ciebie. Doradza w inwestowaniu na rynku pierwotnym i wtórnym w Warszawie oraz w Gruzji. Na swoim koncie ma udane transakcje zawarte przez klientów z Polski, Anglii, Irlandii, Francji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk