Home staging na odległość?

Olga Błaszczyk

Da się zrobić!

Od kilku lat zajmuję się zawodowo home stagingiem i aranżacją wnętrz. Początkowo realizowałam wszystkie projekty stacjonarnie – w Łodzi i okolicach. Jednak pandemia i otwarcie się na wykorzystanie nowych technologii mocno zmieniły sytuację. Klienci otworzyli się na współpracę zdalną i realizowanie wszelkich projektów wnętrz na odległość. Czy stało się to także w branży home staging? I tak, i nie.

Zazwyczaj klienci, chcąc skorzystać z usług home stagingu, nadal szukają homestagerki lokalnie, w swoim mieście. Takie rozwiązanie z pewnością ma swoje zalety, jednak tak jak w przypadku innych branż, tak i tu istnieją inne opcje. Bo co, jeśli w naszym mieście nikt nie oferuje tego typu usług? Lub gdy jakość, styl, cena lub dostępność lokalnych homestagerek nie jest zadowalająca? Albo gdy mamy nieruchomość za granicą i nie znamy lokalnego rynku usług home stagingu? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem staje się usługa zdalna.

Home staging na odległość – jak to działa?

Home staging na odległość działa niemal tak samo jak stacjonarny z tą różnicą, że cała współpraca odbywa się poprzez telefon, maile i komunikatory. Proces zaczyna się od dostarczenia przez klienta zdjęć i filmików całej nieruchomości w jej aktualnym stanie. Niezbędny jest też rzut nieruchomości. Dalej w ramach określonego wspólnie z klientem budżetu i zakresu prac homestagerka przygotowuje kompletną listę zakupową uwzględniającą wszystkie materiały, meble
i akcesoria dekoracyjne użyte w projekcie. Jeśli jest to konieczne, może przygotować także kompletny projekt aranżacji wnętrza z rzutami, a czasem nawet wizualizacjami. Na tej podstawie klient realizuje projekt samodzielnie lub zleca część prac (np. zakupy online) homestagerce. Ostatnim etapem jest oczywiście umeblowanie i stylizacja, które może wykonać sam inwestor, opierając się na szczegółowych instrukcjach. W niektórych przypadkach na tym etapie homestagerka odpowiedzialna za projekt może zaprosić do współpracy lokalną koleżankę po fachu, a także zorganizować finalną sesję fotograficzną.

Kiedy skorzystać z home stagingu na odległość? Najlepiej sprawdzi się, gdy masz już wykończoną nieruchomość po remoncie, wymagającą umeblowania lub jedynie ubrania w dodatki. Ja do dnia dzisiejszego miałam okazję przeprowadzić kilkanaście zdalnych projektów – zarówno home stagingów, jak i metamorfoz na cele prywatne. Mimo że stacjonuję w Łodzi, projekty realizowałam z sukcesem m.in. na Śląsku, Warmii, w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Niektóre obejmowały kompleksowe zaprojektowanie przestrzeni wraz z kolorami ścian, podłogami czy stolarką, inne wymagały zaaranżowania wykończonego już mieszkania. Na przykładzie jednego z ostatnich takich projektów – przygotowania mieszkania na wynajem w Trójmieście – chcę Ci przybliżyć proces współpracy
z inwestorem przy zdalnym home stagingu.

Case study: mieszkanie na wynajem w Gdańsku

Ten projekt zaczął się na przełomie roku. Inwestor potrzebował wsparcia w przygotowaniu 10 mieszkań na wynajem długoterminowy w Trójmieście. Ostatecznie miałam przyjemność zaprojektować aranżację 3 z nich. Mieszkania były już wykończone, wykonane były zabudowy, urządzona łazienka i aneks kuchenny. To, co należało do mnie, to stworzenie szczegółowej listy zakupowej, uwzględniającej pełne umeblowanie oraz wybranie dekoracji, które w mieszkaniu miały pozostać na czas wynajmu, a także niezbędnych akcesoriów, takich jak pościel, przybory kuchenne czy zastawa stołowa. Mieszkanie, którego zdjęcia widzicie, miało 60 mkw.
i składało się z 2 sypialni, salonu z aneksem kuchennym, łazienki i balkonu. Na jego urządzenie dostałam 20 tysięcy złotych. W tej kwocie zmieściło się kompletne wyposażenie sypialni z łóżkiem, stolikami nocnymi i szafą. W drugiej sypialni urządzony został pokój do pracy z rozkładaną sofą. W salonie powstał kącik jadalny oraz wygodna strefa wypoczynkowa z sofą, fotelem, stolikami kawowymi i szafką RTV. Do wszystkich pomieszczeń zaplanowane zostały dekoracje, zasłony
i oświetlenie.

Klient otrzymał kompletną listę zakupową, na podstawie której samodzielnie kupił i zaaranżował wszystkie meble. Finalną stylizację wykonała Asia Wojtulska – homestagerka z Trójmiasta, z którą współpracowałam przy tym projekcie. Ona również zorganizowała końcową sesję zdjęciową. Piękne zdjęcia wykonała Natalia Kaczmarek z INKADR. A efekt? Mieszkanie wynajęte od ręki w cenie znacznie przekraczającej średnią rynkową.

Zdalny home staging – dlaczego warto?

Oczywiście korzyści ze zdalnego home stagingu są w pierwszej kolejności takie same, jak w przypadku stacjonarnej usługi. Tak jak to było w przypadku opisywanego mieszkania w Gdańsku, zyskujesz większe zainteresowanie nieruchomością, szybszą sprzedaż/wynajem i wyższą cenę. Jednak decydując się na usługę zdalną, otrzymujesz coś jeszcze: nieograniczony wybór. Nie ogranicza Cię lokalizacja – możesz wybierać spośród homestagerek nie tylko w swoim mieście, ale w całej Polsce. Możesz zdecydować na współpracę z osobą, która oferuje najlepszą jakość, której styl najbardziej Ci odpowiada lub z którą czujesz, że będzie Ci się dobrze pracować. W końcu kluczem do sukcesu jest zawsze współpraca i sprawna komunikacja. Możesz też kierować się ceną usług i dostępnością terminów. Niezależnie od tego, które kryterium jest dla Ciebie najważniejsze – zapraszam do kontaktu i zapoznania się z moją ofertą. Z przyjemnością przeprowadzę dla Ciebie zdalny home staging niezależnie od tego, gdzie zlokalizowana jest Twoja nieruchomość.

Olga Błaszczyk – certyfikowana homestagerka, dekoratorka, fotografka wnętrz. Założycielka i właścicielka pierwszej w Polsce wypożyczalni dekoracji na potrzeby home stagingu. Wieloletnią pasję do projektowania łączy z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, z sukcesem przenosząc je na grunt home stagingu i aranżacji wnętrz. W Łodzi prowadzi firmę Scenografia Wnętrz, świadcząc usługi dla klientów indywidualnych, pośredników i inwestorów
z całej Polski.
www.scenografiawnetrz.pl