Home staging PRZY WYNAJMIE KRÓTKOTERMINOWYM – Strefa Nieruchomości

Tekst i zdjęcia: Marta Małyska

Wynajem krótkoterminowy ma swoja specyfke. Mieszkanie przeznaczone dla gości, którzy odwiedzaja je tylko na kilka dni, powinno byc dostosowane do ich potrzeb. Musi łaczyc przyjemny klimat hotelowy z praktycznym wyposażeniem – prawie jak w domu. 

Przy wyposażaniu i dekorowaniu mieszkania do wynajmu na krótki termin warto zastosować stylistykę, która wyróżni je na serwisach rezerwacyjnych. Ciekawa aranżacja przyciągnie wzrok poszukującego. Co więcej, atrakcyjny wygląd i wyposażenie zwiększą częstotliwość wynajmu, a co za tym idzie – zarobki właściciela. 

Podstawą jest, aby zdecydować się na konkretny styl oraz grupę docelową. Dzięki tej pierwszej, najważniejszej decyzji możemy urządzić nawet najbardziej podstawowo wyposażone wnętrze. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ W POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZENIACH?

Wizytówką zazwyczaj będzie nasz salon. Nawet jeśli znajdująca się w nim sofa będzie rozkładana i pozwoli przenocować większej liczbie gości, powinna mieć czystą i zadbaną tapicerkę oraz kilka drobnych elementów dekoracyjnych, jak np. poduszki i pled. Łatwo nimi uzupełnić charakter wnętrza. Łączenie szlachetnych struktur, jak np. aksamitu i długiego włosa, nadaje elegancji. Pled w kolorze, który pojawia się w innych punktach mieszkania, doda charakteru. 

Dla wygody gości warto przewidzieć stół i krzesła. Najczęściej będą przy nim spożywane tylko śniadania, ale warto o nim pamiętać. Jeśli powierzchnia salonu nie pozwala nam na komplet krzeseł dla przewidzianej maksymalnej liczby gości, możemy wstawić tylko dwa krzesła pasujące do wystroju, a dwa zapasowe (np. składane) schować w szafe. W razie potrzeby wszyscy będą mogli zasiąść do posiłku

Wygląd sypialni również wpływa na większą sprzedaż naszej oferty. Potencjalni wynajmujący doceniają komfort i praktyczne udogodnienia. Dobrym pomysłem jest zapewnienie stolików nocnych wraz z oświetleniem i dostępem do prądu, aby można było łatwo naładować telefon. Hotelowy klimat nadadzą zasłony zaciemniające, poduszki i wygodne łóżko (co najmniej 160 cm szerokości).

NIE JEST KONIECZNE ZAPEWNIENIE DUŻEJ ILOŚCI MIEJSC DO PRZECHOWYWANIA, WARTO JEDNAK WSTAWIĆ SZAFĘ, W KTÓREJ MOŻNA ROZWIESIĆ KILKA RZECZY I SCHOWAĆ WALIZKI.

Kuchnia to kolejne ważne pomieszczenie, chociaż tutaj możemy skupić się głównie na praktycznym aspekcie pobytu naszych gości. W szafkach kuchennych nie powinno zabraknąć podstawowej zastawy, ale również korkociągu czy otwieracza do butelek. 

Jeśli mamy mało miejsca, już w fazie projektowania mieszkania można przewidzieć sprzęty kompaktowe, takie jak np.: lodówka podblatowa, wąska zmywarka, 2-stanowiskowa płyta czy mały piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej. Nie zapominajmy jednak o ekspresie do kawy i tosterze. Wielu zagranicznych gości jest przyzwyczajonych do prostych śniadań z filiżanką dobrej kawy i tostem:)

Z dodatkowych sprzętów warto zapewnić: pralkę, suszarkę do włosów czy żelazko. Wtedy pobyt naszych gości będzie możliwy również na dłuższe okresy.

Pamiętajmy zatem, że warto popracować nad wyglądem naszego mieszkania. Niekoniecznie musimy przeznaczać na wyposażenie i dekoracje duże sumy. Goście nie zawsze dbają o swoje miejsca zamieszkania, a straty często się zdarzają.  

Najlepiej znaleźć dla siebie złoty środek i dostosować nasz budżet do lokalizacji i otoczenia. Nawet przy niewielkich zasobach i korzystaniu z niedrogich sklepów sieciowych można uzyskać wspaniałe efekty dekoracyjne, liczy się pomysł. Nie zapominajcie, że kluczem do sukcesu tego typu wynajmu są opinie odwiedzających. Warto zwrócić uwagę nie tylko na położenie i wygląd, ale też na perfekcyjną czystość.

Marta Małyska – założycielka frmy Wow House, inwestorka na rynku nieruchomości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podyplomowo ukończyła kierunek Rynek nieruchomości – wycena na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Prywatnie wielbicielka minimalizmu. Doświadczenie w pracy dla deweloperów pomaga jej ocenić możliwości związane z nieruchomością oraz dopasować poziom standardu wykończenia, który będzie adekwatny do każdego projektu wnętrz. Home staging i dekorowanie wnętrz to pasja, która pozwala łączyć wrażliwość artystyczną oraz wspieranie klientów w ich sukcesach sprzedażowych. Marta wykonuje również profesjonalne sesje zdjęciowe wnętrz.