Inwestowanie jest dla kobiet! – Strefa Nieruchomości

Tekst: Aleksandra Więcka 

KULISY POWSTANIA OGÓLNOPOLSKIEGO FORUM „KOBIETY INWESTUJĄ W NIERUCHOMOŚCI”.

Konkurentki czy przyjaciółki? My kobiety potrafmy to pogodzić i świetnie na tym wychodzimy.

Weszła na pierwsze spotkanie trochę spóźniona. Właściwie weszły – bo córeczka lada dzień miała przyjść na świat. To było pierwsze spotkanie Ani z inwestorkami i branżą nieruchomości. Złapała bakcyla. 

– Muszę być na następnym – oznajmiła. – Tylko mam kłopot, bo akurat wtedy rodzę – zmartwiła się.

W obliczu takiej determinacji nie miałyśmy wyjścia. Termin spotkań został przesunięty o dwa tygodnie, a świeżo upieczona mama zaczęła inwestować między karmieniem i przewijaniem.

– Uwielbiam tę historię – mówi Olga Marciniak, współtwórczyni Ogólnopolskiego Forum „Kobiety Inwestują w Nieruchomości” – bo świetnie pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze, że branża nieruchomości jest idealna dla kobiet, chociaż nie wszystkie jeszcze o tym wiedzą, a po drugie – jak bardzo chcemy i powinnyśmy się wspierać. To dzięki temu się rozwijamy, a rynek dojrzewa – dodaje. – No i w branży wciąż jeszcze zdominowanej przez facetów fajnie jest znać kogoś, kto widzi ten świat z podobnej perspektywy.

Sama zajmuje się nieruchomościami od 10 lat. Pierwsze kroki stawiała w Australii. – Już wtedy spotykałam kobiety, które interesował ten świat, ale nie miały pojęcia, jak do niego wejść – wspomina. Kiedy przyjechała do Polski, postanowiła poznać jak najwięcej kobiet, które inwestują w nieruchomości. Trafiła na spotkanie grupy „Kobieca Strona Inwestowania”. 

– Dziewczyny chętnie dzieliły się wiedzą, dodawały sobie otuchy, wspierały. To zrobiło na mnie wrażenie. Kiedy mój biznes WawaRoom nabrał rumieńców i życie stało się mniej chaotyczne po przeprowadzce, chciałam organizować takie spotkania w Warszawie. Facebookowa grupa „Kobiety Inwestują w Warszawie” zaczęła szybko rosnąć w siłę, a spotkania ofine nabrały regularnego, comiesięcznego charakteru – opowiada Marciniak.

Wtedy trafła na Wielką Wymianę Kontaktów. – A ja trafłam na Olgę. Połączyła nas idea – dać kobietom jeszcze jedno miejsce, w którym zobaczą na żywym przykładzie, że inwestowanie to nie porywanie się z motyką na słońce, tylko normalny biznes, w którym mogą odnieść sukces – mówi Katarzyna Dziubałka, współorganizatorka Ogólnopolskiego Forum „Kobiety Inwestują w Nieruchomości”. 

A jeśli po drodze popełnią błąd? Świetnie – jest o czym opowiadać. – Moje doświadczenie zdobyte dzięki organizowaniu spotkań dla kobiet i prowadzeniu Szkoły Liderek oraz wiedza Olgi zaowocowała projektem – Forum „Kobiety Inwestują w Nieruchomości” – podkreśla Dziubałka.

I to działa. – Byłyśmy świadkami, jak policjantka rzuciła pracę praktycznie z dnia na dzień – od tej pory poświęca się tylko nieruchomościom. Poznałyśmy emerytki, których sytuacja odbiega od losów statystycznej Polki – żyjącej dłużej i biedniej niż mężczyźni. Nie miały ambicji tworzenia wielkiego imperium, tylko zabezpieczenia dla siebie na przyszłość. I dzięki kilku mieszkaniom to się udało. Są wśród nas mamy, które nie muszą wracać do pracy zaraz po macierzyńskim, bo inwestowanie w nieruchomości dało im elastyczność i czas, którego potrzebowały.

Kobiety boją się inwestycji, kredytów, formalności, ale dzięki kilku prostym instrumentom mogą stworzyć dodatkowe źródło dochodu, które będzie je wspierało.

Miejsce, gdzie mogą być razem i wymieniać się doświadczeniami, to sposób na to, żebyśmy przestały wierzyć, że „to nie dla mnie”. Zwłaszcza, że statystyki są po naszej stronie. 

Z badań opublikowanych na portalu rynekpierwotny.pl wynika, że 70% zapytań kierowanych do deweloperów generują kobiety, a w 80% przypadków ostatnie zdanie przy zakupie mieszkania należy właśnie do nich. To one zwracają większą uwagę na funkcjonalność mieszkania, standard inwestycji, dostępność obiektów usługowo-handlowych czy placówek oświaty. Są wymagające, często udaje im się wynegocjować atrakcyjniejszą cenę.

Kobiety zdecydowanie przeważają w tych aspektach – mówią deweloperzy. Jeśli kobiety są tak dobre w zakupie mieszkania dla siebie, to mogą wykorzystać te umiejętności do inwestowania w nieruchomości. Spotkajmy się i bierzmy sprawy w swoje ręce!

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę: www.inwestorki.pl. 

STREFA NIERUCHOMOŚCI JEST PATRONEM MEDIALNYM WYDARZENIA.

Aleksandra Więcka

Specjalistka od projektowania historii. Łączy storytelling z metodą Design Thinking i treningiem kreatywności. Dziennikarka, dramatopisarka, scenarzystka.