Ustal, do kogo je kierujesz
Zanim zaczniesz redagować swoje ogłoszenie, określ grupę docelową. Dobrze przemyśl, czy kierujesz ofertę np. do studentów, do rodziny z dzieckiem czy do pracowników.
Opis ogólny
Stwórz krótki opis mieszkania/domu i jego położenia. Np.: Przestronne, komfortowe mieszkanie położone na parterze w trzypiętrowym bloku zbudowanym w 2006 roku, mieszczącym się w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej.
Określ też stan prawny (czy lokum jest własnościowe, czy komunalne) i sposób nabycia (formę umowy, jaką preferujesz, np. akt notarialny).
Opis szczegółowy
Napisz, ile metrów ma mieszkanie, a ile mają poszczególne pomieszczenia. Jeśli do mieszkania należy piwnica, suszarnia, pomieszczenie gospodarcze albo rowerowania, nie zapomnij o tym napisać.
Np.: Mieszkanie o powierzchni 60 mkw. składa się z pokoju dziennego (21 mkw.), dużego balkonu (9 mkw.), sypialni (10 mkw.), kuchni (9 mkw.), łazienki z WC (4 mkw.) oraz przedpokoju (7 mkw.).
Podaj wysokość mieszkania np.: Jedną z jego zalet jest wysokość około 290 cm, co wpływa na przestronność i komfort życia.
Wystawa okien
Bardzo ważna jest informacja o kierunku okien. Np.: W pokojach są okna firmy…, posiadające nawiewniki higrosterowane. Kuchnia i sypialnia – północny zachód, pokój dzienny z balkonem – południowy wschód.
Wyposażenie
Poinformuj potencjalnego klienta, czy zamierzasz sprzedać mieszkanie z wyposażeniem, czy bez. Podaj informację np. o meblach, ekspresie do kawy, piekarniku, pralce etc. Np.: Mieszkanie posiada płytę gazową Bosch, okap LG 90 cm, chłodziarko-zamrażarkę Ariston. Urządzenia są sprawne i zadbane. W lokalu są częściowo podwieszane sufity, na ścianach jest gładź gipsowa, na podłogach panele, gres i terakota.
Opis okolicy i możliwość parkowania
Posiadasz garaż lub miejsce parkingowe – poinformuj o tym. Ta informacja nie tylko będzie dodatkową zaletą, ale też da klientowi orientację w przestrzeni. Nie zapomnij wspomnieć o alarmie, ochronie czy innych sposobach zabezpieczenia mieszkania, jeśli takie występują.
Opłaty za mieszkanie
Podaj orientacyjne ceny za eksploatację.
Np.: Niski czynsz – 280 zł – przy dwóch osobach, w tym zaliczka na utrzymanie części wspólnej, centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda, odprowadzenie ścieków, fundusz remontowy, wywóz nieczystości (obowiązuje segregacja śmieci). Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, w mieszkaniu jest wodomierz wody zimnej i ciepłomierz, które pozwalają na precyzyjne rozliczenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo zamontowany jest elektroniczny programator tygodniowy temperatury.
Informacje o telewizji, Internecie i oświetleniu
Wiele osób zwraca na to uwagę. Możesz napisać: W mieszkaniu oprócz instalacji kablowej i telefonicznej znajduje się instalacja telewizji satelitarnej. Internet jest bardzo szybki. W każdym pokoju – oświetlenie LED.
Informacja o dacie udostępnienia lokalu
Podaj, od kiedy mieszkanie będzie dostępne dla nowych właścicieli. Dodaj informację o okolicy, napisz, czy w pobliżu znajduje się szkoła sklep, poczta, park, przystanek autobusowy.
Dane kontaktowe
Podaj numer telefonu i adres mailowy. Teraz pozostaje czekać na kontakt z klientem. Odbieraj telefony i odpisuj na wiadomości, aby nie przegapić okazji do sprzedaży nieruchomości.
Autor: Wojciech Orzechowski
Artykuł pochodzi z czasopisma Strefa Nieruchomości nr 24: https://skleprentiera.pl/SN24
Przejrzyj numer przed zakupem TUTAJ!