Kierunek cypr – Strefa Nieruchomości

Autorzy: Damian Dynarowicz, DomNaCyprze.pl

Cypr jako jedyne państwo azjatyckie należące do Unii Europejskiej łączy w sobie azjatycką egzotykę z nowoczesnością i stabilnością, posiada wpływy kultury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej oraz oferuje turystom unijne poczucie bezpieczeństwa, a po kolonizacji brytyjskiej jest dla wielu Brytyjczyków stałym kierunkiem urlopowym. Obecna stabilna sytuacja gospodarcza, jak również łagodny klimat, piękne piaszczyste plaże, sezon trwający cały rok, kultura i gościnność Cypru zachęcają do inwestowania w różnego rodzaju nieruchomości, czy to z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego.

DOBRE INWESTYCJE

Na Cyprze opłaca się zarówno inwestowanie w małe nieruchomości typu apartament z jednym lub dwiema sypialniami, jak również w większe ekskluzywne apartamenty i wolno stojące wille z basenami. Zainteresowanie sektorem turystycznym jest tu bowiem bardzo zróżnicowane, można spotkać grupy bawiących się młodych ludzi (np. w Ayia Napa), samotnie podróżujące pary (np. w Larnaka, Paphos) czy rodziny z dziećmi (np. w Protaras). Ważną przesłanką do inwestycji na Cyprze jest również fakt, iż jest on wolny od problemu emigracyjnego. Szlak emigracyjny omija wyspę i nie jest ona miejscem zainteresowania dla emigrantów.

POPULARNY KIERUNEK

W 2014 r. Cypr północny odwiedziło 2,4 mln turystów zagranicznych, w roku 2015 r. 2,6 mln, a w 2016 r. 3,2 mln, co stanowiło 19,8 proc. wzrost do roku poprzedniego, a w roku 2017 aż 3,6 mln osób. Wzrost przyjazdów z Polski na Cypr jest również bardzo duży. W ubiegłym sezonie samolotami poleciało na wyspę 100 tysięcy Polaków, czyli o 50 procent więcej niż w poprzednim – mówi dyrektor Cypryjskiej Organizacji Turystycznej w Polsce Marzena Henszel.

EFIS

W grudniu 2016 r. Cypr poprzez podpisaną umowę na wsparcie innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych dołączył do EFIS. Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer stwierdził: „Podpisanie umowy na Cyprze jest dla grupy EBI kamieniem milowym. Pionierskie stosowanie gwarancji budżetowych EBI-UE przynosi rezultaty w państwach członkowskich UE. EFIS opiera się na silnym zaangażowaniu grupy EBI w szerokim wachlarzu sektorów przy zastosowaniu różnorodnych produktów finansowych w całej Unii Europejskiej. EFIS będzie nadal starał się dotrzeć do nowych partnerów finansowych – odkrywając nowe projekty i MŚP potrzebujące finansowania”. Gwarancja EFIS dla pożyczek EBI jest na dobrej drodze do zrealizowania swojego pierwotnego celu, jakim jest zmobilizowanie do 2018 r. dodatkowych inwestycji w gospodarkę na kwotę rzędu 315 mld euro.

DOBRE PRZYKŁADY

Pani Małgosia, Polka, która prowadzi biuro nieruchomości na Cyprze od ponad 20 lat, obecną sytuację inwestycyjną w nieruchomości ocenia jako wyjątkowo atrakcyjną, a wielu z jej klientów decyduje się na dalsze inwestycje w apartamenty lub domy. Obecnie realizowane projekty budowane są nowocześnie oraz spełniają najwyższej jakości standardy Unii Europejskiej. Pośród wielu nowo budowanych mniejszych kompleksów turystycznych są również realizowane bardzo duże inwestycje deweloperskie tj.: Ayia Napa Marina – port dla 380 łodzi i jachtów, 25-piętrowe apartamentowce przy plaży, centra handlowe, osiedla mieszkalne oraz domy na sztucznych wyspach lub projekt One Tower Limassol – najwyższy w basenie Morza Śródziemnego wieżowiec przy plaży, sięgający 36 pięter.

„Cypr jest wspaniałym i przyjaznym miejscem dla nas, naszych rodzin i naszych interesów”

– Inwestycje.pl. Jest więc pewne, że kupując dom albo apartament na Cyprze, nie tylko wykorzystamy walory lokalizacyjne i klimatyczne tego miejsca, ale również możemy potraktować ten zakup jako zyskowną i bezpieczną inwestycję. Oferta deweloperów jest dziś bardzo urozmaicona i może zaspokoić każde wymagania, zwłaszcza w korelacji z zaletami turystycznymi wyspy.