Kuszący rynek – Strefa Nieruchomości

Wywiad przeprowadziła Wioletta Odalska

Sytuacja pandemii skierowała wielu inwestorów na rynek nieruchomości premium, które w sytuacjach inwestycyjnych są jednym z bardziej pożądanych przestrzeni do lokowania pieniędzy – mówi w wywiadzie Tomasz Góra, reprezentujący łódzką spółkę Revisit Home, która realizuje innowacyjne projekty deweloperskie w ramach projektu 100Kamienic.pl. Inwestycje powstają w samym centrum Łodzi: blisko Rynku Kobro, Bramy Miasta, dworca Łódź Fabryczna czy łódzkiej opery. Co wyróżnia rynek premium oraz dlaczego warto inwestować w tych czasach w ten rynek nieruchomości? Zapraszam na rozmowę z Tomaszem Górą.

Wioletta Odalska: Panie Tomaszu, zainteresowanie rynkiem premium jest bardzo duże. Jak dziś charakteryzuje się rynek premium?

Tomasz Góra: Gdybym miał go scharakteryzować w trzech słowach, powiedziałbym: prestiż, unikalność, wartość historyczna. Kwestie oczywiste to doskonała lokalizacja – ścisłe centrum miasta, jego prestiżowa część, ale też tereny turystyczne, niepowtarzalność inwestycji. Klientami nieruchomości premium są osoby bardzo wymagające, oczekujące najwyższych standardów pod każdym względem – każdy detal ma tu zatem ogromne znaczenie. W tym przypadku chodzi jednak też o coś więcej… o pewne poczucie wyjątkowości. Podaż nieruchomości premium jest ograniczona, co w sytuacji niesłabnącego popytu sprawia, że ich ceny wciąż rosną. Jest to związane z mniejszym dostępem do gruntów, zwłaszcza w miastach, gdzie jest coraz mniej miejsca na takie inwestycje. Wszystkie te elementy sprawiają, że odbiorca końcowy czuje się w pewien sposób elitarnie. Zachęcam do zapoznania się z naszym obiektem na stronie www.100Kamienic.pl przy projekcie „Słonecznych Tarasów”, gdzie pokazujemy inspirowanie się dawną, fabryczną Łodzią. Z jednej strony nawiązujemy do założeń zabudowy wielkomiejskiej, gdzie mamy trzy strefy: zewnętrzną – uliczną, wewnętrzna – dziedziniec i ciszę, która daje współżycie mieszkańców. Bardzo cieszę się, że możemy realizować tego typu projekty, bo to jest jakaś kwintesencja takiego życia społecznego, gdzie starając się pogodzić wszelkiego rodzaju potrzeby
i oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i tego, co niesie ze sobą niestety w ograniczeniach miejsce, czyli śródmieście – jednak udaje się realizować i budować coś wyjątkowego i prestiżowego dla łodzian.

W. O.: Jakimi zatem cechami musi się wyróżniać nieruchomość, aby można było określić ją mianem nieruchomości premium?

T. G.: Nieruchomości premium są luksusowe – to powinno być widać na pierwszy „rzut oka”. Konieczny jest wysoki standard, zarówno samych mieszkań, jak
i powierzchni wspólnych. Warto wziąć pod uwagę takie elementy jak: wysoka dbałość o akustykę, uzyskiwana poprzez montaż okien o podwyższonym standardzie „ponadnormatywnym”, elementy wzbogacające przestrzeń wspólną: np. bardzo bogato wykończone lobby, klatki schodowe i korytarze obłożone kamieniem / windy wjeżdżające do apartamentów / garaż, przeważnie z dwoma/ trzema miejscami na każdy apartament / elewacja z kamienia / prestiżowa lokalizacja / uporządkowany teren wokół / ciekawy, nietuzinkowy pomysł architektoniczny na bryłę budynku / starannie zaprojektowane ogrody na dachach / apartamenty
z większą wysokością pomieszczeń oraz z dużymi tarasami. Wszystkie nasze inwestycje deweloperskie w ramach 100Kamienic.pl są oryginalnie zaprojektowane
i przemyślane. W przypadku apartamentów: „Słoneczne Tarasy” i „Wiszące Ogrody” na uwagę zasługują przede wszystkim nowatorskie rozwiązania.

W. O.: Jakich unikatowych rozwiązań możemy się spodziewać?

T. G.: Na dachach będą utworzone ogrody, dające namiastkę natury tam, gdzie nie ma jej w tradycyjnej formie. Ponadto zainstalowane będą windy, z których od razu będzie można wejść do mieszkania. Niecodziennym rozwiązaniem będą windy dla samochodów oraz dbałość o akustykę poprzez wyciszenie mieszkań
i klatek schodowych, dzięki specjalnym technologiom minimalizującym odgłosy z zewnątrz. Na uwagę zasługuje również zastosowanie wysokiej elegancji i jakości materiałów stosowanych we wnętrzach, w których dominować będzie: kamień, stal nierdzewna, szkło i drewno egzotyczne. Ważnym udogodnieniem w przypadku „Wiszących Ogrodów” będzie efektowny hol wejściowy i monitoring. Wśród standardów opcji wykończenia będzie automatyka domowa, umożliwiająca sterowanie funkcjami lokali, tj. ogrzewanie i oświetlenie.

W. O.: Wartość rynku premium rośnie. Co sprawia, że rynek nieruchomości luksusowych stale przyciąga do siebie nowych inwestorów?

T. G.: Łatwo zauważyć, że po ostatnim roku, wartość rynku premium mimo powszechnego lockdownu i wielu restrykcji osiąga spektakularne kwoty za mkw. Popyt na mieszkania luksusowe pozostał na stabilnym poziomie, dorównującym 2019 r. Jeśli chodzi o sprzedaż to wartość rynku premium w Warszawie sięgnęła aż 779 milionów złotych (wg analizy High Level Sales & Marketing). Co ciekawe, wybuch pandemii paradoksalnie pozytywnie wpłynął na ten segment rynku. Inwestorzy zwrócili się w kierunku lokowania środków pieniężnych w rynek nieruchomości, wybierając go jako stabilniejszą formę niż instrumenty finansowe proponowane przez banki. Ponadto Polacy zarabiają coraz więcej, a zatem więcej wydają i chcą dołączyć do wyjątkowego, elitarnego grona posiadającego najnowocześniejsze i najdroższe nieruchomości w kraju i na świecie. A biorąc pod uwagę niestabilną sytuację w Polsce i za granicą, osoby z nadwyżkami finansowymi lgną do bezpiecznej przystani finansowej jaką są nieruchomość premium. Główny powód to wysoka stabilność ich cen, ma to istotne znaczenie zwłaszcza w okresach dekoniunktury. W przypadku dzielnic o charakterze premium, ich wahania są znacznie mniejsze niż w przypadku pozostałych obszarów. Luksusowe nieruchomości stanowią szczególny rodzaj inwestycji, którą można monetyzować na wiele sposobów. Przede wszystkim wynajem na krótki lub długi termin lub sprzedaż z zyskiem po pewnym czasie.

W. O.: Kto kupuje dziś w Polsce luksusowe apartamenty? Jakie są motywacje zakupowe tych osób?

T. G.: Wielu osobom wydaje się, że luksusowe nieruchomości posiadają wyłącznie celebryci znani z pierwszych stron magazynów. Od dawna jednak tak nie jest. Wśród takich klientów są osoby z różnych środowisk: właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, osoby piastujące ważne stanowiska czy przedstawiciele wolnych zawodów. Potencjalni klienci luksusowych apartamentów szukają w życiu wygody, komfortu oraz możliwości korzystania z najnowszych technologii. Są to ludzie, dla których piękne wnętrza, duża przestrzeń i funkcjonalność mieszkania to naprawdę istotne aspekty. To osoby, które nie mają czasu, więc cenią sobie ponadprzeciętny standard, a w szczególności usługi dodatkowe, na przykład recepcję, w której kurier może zostawić przesyłkę czy salę fitness, która nie będzie zatłoczona. Przeważnie posiadają oni nadwyżkę finansową, która pozwala im na zakup takiego apartamentu i są zmotywowani do zamienienia pieniądza
papierowego na wartość materialną/fizyczną. Taki „typowy” nabywca zazwyczaj podejmuje racjonalne inwestycyjne decyzje dotyczące obrotu nieruchomościami.

W. O.: Mówiliśmy o lokalizacji, jako wiodącym elemencie rynku premium. Gdzie najczęściej umiejscowione są nieruchomości z segmentu premium?

T. G.: Najbardziej atrakcyjne lokalizacje znajdują się w centrach dużych miast. Uwagę przykuwają prestiżowe dzielnice, które oferują wszelkiego rodzaju usługi
w bliskiej okolicy, a nawet w tym samym budynku, m.in. kosmetyczkę, fryzjera, piekarnie – wszystko na wyciągnięcie ręki. To najbardziej topowe inwestycje na rynku. W segmencie premium znajdują się luksusowe apartamenty, mieszkania loftowe, rezydencje, pałace, jak również reprezentacyjne kamienice w dobrych lokalizacjach. To jednak także wakacyjne kurorty – w górach, nad morzem, na Mazurach, ale też np. na Podlasiu (takie nieruchomości są często przeznaczone
na tzw. second home). Proszę zwrócić uwagę, że nasze inwestycje w ramach projektu 100Kamienic.pl, takie jak „Słoneczne Tarasy”, „Wiszące Ogrody”, Lofty
na Wólczańskiej czy Kamienica przy łódzkiej Operze, zlokalizowane są w ścisłym centrum Łodzi.

W. O.: Czy powiedzenie, że inwestowanie w nieruchomości premium w Polsce jest bezpieczniejsze i może przynosić większe zyski jest prawdziwe?

T. G.: Polska jest jeszcze młodym rynkiem, jeżeli chodzi o nieruchomości premium, ale Polacy szukają luksusu i coraz częściej dostrzegają jego potencjał.
W naszym kraju stopa zwrotu z wynajmu tego typu obiektów daje możliwość odzyskania wniesionego wkładu po około 20 latach. Dla porównania na dojrzałym rynku w Austrii, w Wiedniu stopa zwrotu z wynajmu pozwoli odzyskać wkład po stu latach. Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce jest mniej rozwinięty
w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. To jednak atut oraz szansa dla inwestorów biorąc pod uwagę fakt, że to gałąź, która będzie się sukcesywnie rozwijać.

W. O.: Mówi się, że inwestowanie w luksusowe nieruchomości jest alternatywą dla lokat i aktywów kapitałowych. Czy rzeczywiście tak jest, jeśli tak, to dlaczego?

T. G.: Nieruchomości premium poprzez swoje wszystkie wyżej wymienione i opisane cechy „dają gwarancję”, iż ich zakup pozwoli odzyskać wniesiony kapitał
w zaktualizowanej sile nabywczej. Na przestrzeni ostatnich 15-20 lat nieruchomości o podwyższonym standardzie – dziś nazywane premium – wzrosły na wartości.
Klienci są zainteresowani inwestowaniem w bezpieczne aktywa, które mają dobre perspektywy na wzrost wartości. Inne formy lokowania kapitału, np. obligacje, lokaty i waluty, wypadają na tym tle o wiele mniej atrakcyjnie. Nieruchomości były, są i będą uznawane za bezpieczną przystań.

Tomasz Góra

Przedsiębiorca, inwestor, menadżer projektu, deweloper. Od 1995 prowadzi własne firmy, specjalizuje się w finansach, inwestycjach, dużych nieruchomościach. Obecnie prowadzi wraz z Wojtkiem Orzechowskim 7 dużych projektów deweloperskich w Łodzi na kwotę 250 mln zł w ramach projektu 100Kamienic.pl