Małą łyżeczką, ale cały czas – Strefa Nieruchomości

Wywiad przeprowadziła Aneta Nagler

– czyli deweloperka nie jest dla wszystkich

Najpierw wiedza, potem działanie. Stopniowe i przemyślane. To dewiza Pawła Preisnera, dewelopera z Rzeszowa, który odnosi spektakularne sukcesy. Za budowę prestiżowego wieżowca ST 55 i wprowadzenie na rynek nowatorskiej aplikacji „Moja inwestycja – budowa krok po kroku” został nagrodzony tytułem dewelopera roku 2020.

Aneta Nagler: Na rynku działasz od ponad 20 lat, na koncie masz kilka imponujących przedsięwzięć, w tym Osiedle Strażacka, Hotel Bacówka i ST Tower, spektakularny budynek zrealizowany w Rzeszowie. Mógłbyś skupić się na swoich inwestycjach, a postanowiłeś szkolić innych, prowadząc Warsztaty Deweloperskie. Dlaczego to robisz i jak udaje Ci się na wszystko znaleźć czas?

Paweł Preisner: Wiem, jak trudne bywają początki, ponieważ sam kiedyś zaczynałem. Złożoność ustaw i przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, skomplikowane i długotrwałe procedury urzędnicze – to wszystko wymaga od początkującego dewelopera dużej wiedzy i pochłania mnóstwo czasu. Mając świadomość, jak słaby jest w Polsce poziom szkolenia w obszarze deweloperskim, postanowiłem dzielić się z innymi tym, czego sam dowiedziałem się przez lata mojej pracy. Robię to z przyjemnością, przekazywanie wiedzy bardzo mnie fascynuje. Mam świadomość, że uczestnicy moich warsztatów chcą otrzymać jak najszerszy zakres informacji, które jednocześnie będą odwoływały się do przypadków z życia wziętych. I ja im to daję, ponieważ w pracy dewelopera spotkałem się z wieloma trudnymi sytuacjami, właściwie żadne okoliczności nie są mi obce. Tak jak różni są ludzie, tak różne są nieruchomości, choćby ze względu na lokalizację, widok, sąsiedztwo, geologię czy założenia urbanistyczne danego terenu. A jeśli chodzi o czas… Mój obecny sposób działania wymaga ode mnie dobrej organizacji. Przydaje się umiejętność zarządzania i ludźmi, i projektami deweloperskimi. Moim działaniom sprzyja też umiejętny podział zadań w firmie, dzięki temu mogę funkcjonować w wielu obszarach.

A. N.: Zapytam o to, co pewnie tłumaczysz uczestnikom warsztatów – jak zostać dziś deweloperem i zarabiać na deweloperce? Jak wejść w ten proces bezpiecznie i skutecznie. Wreszcie – jak wybierać najlepszych mentorów?

P. P.: Warto zainwestować w warsztaty, ponieważ edukacja jest kluczem do odniesienia sukcesu na rynku. Tylko mając wiedzę, można działać bezpiecznie
i skutecznie. Poza tym trzeba nauczyć się sposobu myślenia dewelopera. Taki przekaz dostaje się na warsztatach. Ale w Polsce tylko trzy firmy, w tym moja, organizują dobre szkolenia. Osoby wyedukowane, bazujące na doświadczeniach szkoleniowców, zminimalizują błędy przy pierwszej inwestycji. A przestrzeń do działania na rynku nieruchomości jest bardzo duża, ponieważ w kraju wciąż brakuje 2 milionów mieszkań. Jednak proces deweloperski trzeba przeprowadzić mądrze i bezpiecznie, aby ponieść jak najmniej strat. Bo niestety nie wszystkie inwestycje są trafione.

A. N.: Czy każdy może zostać deweloperem? Istnieje takie przeświadczenie, że jest to zajęcie dostępne dla wszystkich, ponieważ nie wymaga zdobycia żadnej licencji ani pozwolenia. Wystarczy przejść proces pod opieką szkoleniowca i jest się gotowym do działania. Co o tym myślisz?

P. P.: Na pewno nie każdy może zostać deweloperem po odbyciu trzydniowego kursu. Niektóre osoby po ukończeniu moich warsztatów rezygnują z deweloperki. Spójrzmy na liczby. Na warsztaty przyjeżdża 20 osób, uczestnicy płacą za udział 5 tys. zł netto, czyli na jednym szkoleniu mogę zarobić 100 tys. zł. Właściwie tyle samo, ile na jednej szeregówce. A rocznie buduję kilkadziesiąt szeregowców i kilkaset mieszkań. Szkoleń nie robię więc dla pieniędzy, ale dlatego, aby osoby, które zaczynają działać w branży deweloperskiej, nie psuły rynku.

A. N.: A jeżeli już wchodzą w ten proces, to, żeby wchodzili ze świadomością…

P. P.: Ze świadomością ryzyka. Czuję potrzebę przestrzegania przed odpowiedzialnością, jaka ciąży na deweloperze. Jestem z wykształcenia ekonomistą, moja żona jest prawnikiem, ale zanim zajęliśmy się deweloperką, również postawiliśmy na edukację. To samo radzę innym – najpierw wiedza, a potem działanie stopniowe, krok po kroku, aby móc udźwignąć problemy finansowe, jeśli takie się pojawią. Nie warto inwestować od razu w całe osiedla czy galerie. Jest takie powiedzenie: „Małą łyżeczką, ale cały czas”. Rozwój firmy deweloperskiej tak właśnie powinien wyglądać. Jeżeli budujesz jeden dom, to za rok wybuduj dwa. Po dwóch – cztery i tak dalej. Zabawa się zaczyna przy 100. Bo jak jest 100, to chcesz 200. Pamiętaj, że rozwijasz się nie tylko biznesowo, ale też mentalnie. Uczysz się funkcjonować w nowej przestrzeni finansowej. Kiedyś dla mnie przelew na milion złotych był czymś niesamowitym. Dzisiaj milion przelewam raz w tygodniu.

A. N.: To wróćmy do Warsztatów. Sam powiedziałeś, że po szkoleniu niektórzy rezygnują z deweloperki, ale mnie interesują ci, którzy zostają. Co dają im Twoje
Warsztaty?

P. P.: Przede wszystkim uświadamiam kandydatom na deweloperów, co ich może czekać, gdy zajmą się tym zawodowo. Pokazuję im, w jaki sposób rozwiązałem trudne sprawy w zakresie prawa, ekonomii, komunikacji, negocjacji, architektury, świadomego inwestowania. Na warsztatach analizujemy projekty przyniesione przez uczestników. Tym sposobem jednemu z inwestorów udało się zaoszczędzić ponad milion złotych. Bo zrezygnowaliśmy z parkingów podziemnych,
a zawnioskowaliśmy o wykonanie parkingu naziemnego. Podczas warsztatów, na forum, zadzwoniliśmy do architekta i zapytaliśmy, w jakim celu zrobił
parking podziemny przy tej inwestycji. Powiedział, że wydawało mu się, że tak będzie fajnie. Takich sytuacji było wiele. Podczas warsztatów udostępniam też dokumenty, z których sam korzystam przy realizacji moich inwestycji. Są one opracowane przez kancelarie prawne. Dostęp do dokumentów można też kupić
w moim sklepie deweloperskim.

A. N.: Za wieżowiec ST 55 i Twoją aplikację deweloperską „Moja inwestycja – budowa krok po kroku” otrzymałeś nagrodę i tytuł dewelopera roku 2020. Jakie emocje wywołała ta wygrana?

P. P.: Faktycznie nagroda dewelopera roku dała mi ogrom satysfakcji i zadowolenia. To świetne uwieńczenie tego, co robię, ale i zobowiązanie, że kolejne projekty będą równie ciekawe i rozpoznawalne na rynku. Natomiast aplikacja jest nowatorskim rozwiązaniem, rodzajem samouczka, który ułatwia realizację inwestycji. Liczba użytkowników aplikacji – 3 tysiące – świadczy o tym, jak bardzo to narzędzie było potrzebne. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem i widzisz ciekawe miejsce. Zatrzymujesz auto, a aplikacja automatycznie znajduje numer działki, jej obręb i inne parametry. Aplikacja przypomina nam o różnych elementach, na które trzeba zwrócić uwagę, np. o zbiornikach retencyjnych, o zjeździe, o odpowiednio wykonanej geologii, o zabudowie sąsiedzkiej, o zapewnieniu mediów.

A. N.: Aplikacja jest na pewno narzędziem, który może ułatwić pewne procesy, ale nie wykona za nas całej pracy.

P. P.: Aplikacja daje tylko zarys, ale też umożliwia stworzenia własnej wizji osiedla czy zagospodarowania domu. Udziela też praktycznych rad, np. jeżeli postawiłeś działkę na gazociągu, to musisz złożyć wniosek o przekładkę. Wspiera nas też w procesie poszukiwania architekta i w kolejnym etapie, związanym
z samą budową. Uwierz, że nie wszyscy wiedzą, że np. okna trzeba zamówić 6 tygodni przed montażem. Każdy szczegół trzeba dokładnie zaplanować, a to wymaga czasu, pieniędzy i wiedzy. Aplikacja ułatwia nam wiele spraw, podpowiada rozwiązania.

A. N.: Czym będą się wyróżniały Warsztaty, które odbywają się w dniach 11-13 maja?

P. P.: Poszerzyłem je o nowe elementy, jak spotkanie z Wojtkiem Orzechowskim, który rozpoczął pierwsze działania deweloperskie – przykładem jest Miniakademik. Pojawi się ekspert w zakresie negocjacji – Wojtek Woźniczka. Uważam, że negocjacje w deweloperce są kluczowym elementem. Tym, na którym zarabia się najwięcej. Dotyczy to zarówno kupna działki, jak i negocjacji z generalnym wykonawcą i podwykonawcami czy dostawcami produktów. Tomek Kammel pokaże, w jaki sposób powinniśmy zwracać się do partnerów biznesowych. Forma przekazu ma znaczenie. Musi być dopasowana do odpowiedniego odbiorcy. Może spowodować zamknięcie transakcji, ale przede wszystkim doprowadzić do finalizacji inwestycji. W gronie szkoleniowców będzie też moja żona.

A. N.: Trzeba dodać, że Hotel Bacówka, w którym odbywają się warsztaty deweloperskie, to dzieło Twojej żony.

P. P.: Ja zajmuję się stroną ekonomiczną, natomiast wizualizacje to domena Asi. Kobiece oko w deweloperce jest niezwykle ważne. To kobiety podejmują 90% decyzji zakupowych. Jest taka anegdota, że para ogląda mieszkania. Obejrzała ich dziewięć, żadne z nich nie spodobało się kobiecie. Wchodzą do dziesiątego. Kobieta w końcu mówi „tak”, a mężczyzna już nawet tego mieszkania nie ogląda. Zgadza się na wszystko.