Maserati daje mi poczucie wyjątkowości – Strefa Nieruchomości

WYWIAD Z WOJTKIEM ORZECHOWSKIM

Bogate doświadczenie zawodowe, życiowe i mentalne. W posiadaniu trzy modele Maserati i ponad 100 000 km przejechanych bezawaryjnie Maserati Levante. Wojciech Orzechowski to nie tylko mentor, inwestor i przedsiębiorca, ale i prawdziwy fanatyk marki Maserati. Jakie znaczenie dla niego ma ta włoska marka, sygnowana trójzębem? Jakie są jego doświadczenia i emocje? 

Niedawno na liczniku Twojego Maserati Levante pojawiła się jedynka i pięć zer. Jakie masz wrażenia?

Uważam, że Levante to najbardziej dopracowany model tej marki. Ze względu na moją profesję chciałem, żeby auto było: piękne, szybkie, wyjątkowe, pojemne, bezpieczne. Levante spełnia wszystkie te cechy. Chociaż co do urody z początku miałem mieszane uczucia. A to dlatego, że jak z czasem zauważyłem – projektanci wybiegli znacznie w przyszłość. Potrzebowałem dwóch lat, aby auto zaczęło mi się podobać z zewnątrz. Wizjonerzy Maserati wyprzedzili oczekiwania klientów. Kiedy już się przyzwyczaisz, auto zaczyna wywierać na Tobie wyjątkowe, kosmiczne wrażenie. Pewnego razu, gdy jechałem przez centrum, zaintrygowany człowiek wyskoczył z tramwaju, aby zrobić zdjęcie mojego samochodu na środku ulicy. Budzi więc ekscytację!

Co do środka: zaprojektowane przez samego Ermenegildo Zegnę wnętrze wyzwala niesamowicie pozytywne emocje. Piorunujące wrażenie robią: moje ulubione biało beżowe wykończenie, skórzana tapicerka oraz kierownica pokryta białą skórą. Co ciekawe, materiał ten w ogóle nie przyjmuje brudu. Silnik spełnił wszystkie moje oczekiwania. Działa bez zarzutów. Skrzynia płynna, wręcz idealna. Zawieszenie – lekko przenoszące hałas. Po najechaniu na nierówność rozchodzi się dźwięk jak w większości aut z grupy Fiata. Jeśli chodzi o same odczucia, to oczywiście największą wygodę przynosi tryb komfortowy, natomiast przy trybie sportowym zawieszenie jest twarde.

[betteroffer]

TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.

[/betteroffer]

[betterpay amount=”1.00″ button=”http://www.strefanieruchomosci.info/wp-content/uploads/2019/01/kup-teraz.png” validity=”0″ validity_unit=”d” ids=””]

Gdybyś miał wymienić 3 atrybuty Maserati, które wyróżniają tę markę, jakie byłyby to cechy?

Piękno, sport i prestiż. Wszystkie auta tej marki same w sobie są piękne, wywołują masę emocji a wręcz podziw. Jeśli chodzi o moc, to właściwie nic dodać, nic ująć. Ustępują jedynie niewielkiej grupie aut o wiele droższych. Sporo zależy od budżetu, ale jak na te ceny aut, Maserati w standardzie daje wystarczająco dużo mocy. Prestiż – to dla mnie najważniejsze, na drogach występują pojedyncze egzemplarze tej marki, daje to poczucie wyjątkowości.

Tryb Sport w Maserati to przycisk, który kusi chyba każdego kierowcę. To on sprawia, że charakter pracy samochodu się zmienia. Brzmienie silnika jest charakterne, a przyspieszenie jeszcze bardziej podnosi ciśnienie we krwi. To wszystko wiąże się nie tylko z niesamowitą adrenaliną, ale i ze zużyciem paliwa w samochodzie. Jak oceniasz poziom spalania paliwa w Maserati Levante?

Rekord na trasie Łódź–Radom (ok. 200 km) to 9,5 litra/100 km, przy średniej prędkości 65 km/h i nieprzekraczaniu 130 km/h. Rekord na trasie Berlin–Monachium (ok. 580 km) to 27 litrów/100 km, przy średniej prędkości 197 km/h na trasie i dochodzeniu w miejscach dozwolonych do 285 km/h. Średnia z 3000 km: 17 litrów przy jeździe agresywnej i 14 litrów przy jeździe spokojnej na 100 km. Dla porównania: Maserati GT z silnikiem wolnossącym 4,7 l i 460 KM podczas wycieczki po Europie na dystansie 5000 km miał średnie spalanie 12,5 litra przy poruszaniu się z maksymalną prędkością 160 km/h.

Jest moc, jest frajda! A samo spalanie nie jest bardzo dołujące. Rata leasingowa za auto w zależności od modelu waha się od 6400 do 8000 zł netto miesięcznie, więc co to za różnica, czy auto spali za 1500 czy 2000 zł.

W pełni się z tym zgadzamy. Wszystko zależy od tego, na jaką jazdę się decydujemy, jednak Maserati kusi przede wszystkim dynamiczną jazdą. Jakie poniosłeś koszty serwisowania Maserati Levante?

Przegląd po 100 tys. km to koszt 790 zł netto. Najdroższą kwestią w serwisie była wymiana tarczy i klocków na przednią oś, koszt materiału: ok. 5500 zł netto i koszt usługi: 550 zł netto. Słyszałem, że za taką wymianę w innych markach łącznie płaci się nawet 18 tys. zł. Wymiana opon na nowe wyniosła mnie ok. 5 tys. zł, gdzie w modelach porównywalnych marek koszt sięga nawet do 12 tys. zł. To pokazuje, że koszt serwisowania Maserati jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Myślę, że ważnym czynnikiem w serwisie Maserati jest opcjonalna gwarancja 5-letnia bez limitu kilometrów. Dzięki temu wiem, że mogę spać spokojnie.

10 lat temu zapytałem przypadkowego właściciela Maserati o serwis. Narzekał, że musi jeździć do Berlina. Dzisiaj tego problemu nie ma, ale auta są rzadkie i wyjątkowe. Wyjątkowe, bo niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Rzadkość natomiast sprawia, że w salonie i serwisie jest się osobą rozpoznawalną, tak przynajmniej jest w salonie katowickim – Maserati Pietrzak. To miłe, kiedy przyjeżdżasz do salonu i czujesz się, jak członek rodziny. Każdy klient chce czuć, że jest ważny, a załatwienie jego potrzeb jest priorytetem.

Wiemy, że jesteś właścicielem nie tylko Maserati Levante, ale również dwóch innych modeli: Ghibli i GranTurismo. Który z nich jest Ci szczególnie bliski?

Oczywiście GranTurismo. Ten model wyzwala niezwykłe emocje. Przechodnie, widząc auto, unoszą kciuki do góry, biją brawo. GranTurismo jest lżejsze niż Levante. Levante daje poczucie bezpieczeństwa, stabilności, układ sam dostosowuje moc na obie osie w zależności od warunków jazdy i stylu. Każdy da radę poprowadzić. Gdy włączymy system autopilota, samochód jedzie właściwie sam. W GranTurismo musimy skupiać się na jeździe. Kierowca musi czuwać cały czas, szczególnie, że cały napęd jest tylko na tylną oś. Sam czułem przerażenie, siedząc pierwszy raz za kierownicą, ale elektronika nigdy nie pozwoliła utracić kontroli nad jazdą. Są to zatem dwa różne auta, związane z różnymi potrzebami właścicieli i komfortem jazdy. SUV – do użytku rodzinnego albo biznesowego, podobnie jak Ghibli. Maserati GT – frajda, młodość, radość, wielkie emocje.

Maserati to marka, za którą kryje się niezwykła historia. Sam emblemat Maserati ma wiele znaczeń. Inspirowany posągiem Neptuna – wprost z bolońskiej fontanny znajdującej się na placu Piazza del Nettuno – wyraża moc i charakter marki. Jakie ma ona dla Ciebie znaczenie?

Wiele lat temu zbankrutowałem, potem przez lata odrabiałem straty. Wtedy zauważyłem markę Maserati w katalogach. Marzyłem o sytuacji, w której nie będę się zastanawiał, po ile jest gaz na stacji benzynowej i gdzie mogę jechać na wakacje. Wizja tej przyszłości wyznaczana była przez cel. A celem było to, aby brak ograniczeń finansowych pozwolił na spełnianie marzeń. Dzisiaj, gdy wyglądam przez okno i widzę na podjeździe trzy samochody marki Maserati, wiem, że cel został zrealizowany. Że marzenie zostało osiągnięte, a ja sam sprostałem zadaniu. Marzenie potrafi mocno inspirować, motywować nas do działania i wysiłku. Zachęcam do tego, ponieważ każdy z nas kreuje przyszłość. A ścieżkę do przyszłości musimy sobie wypracować. Wyczekuję premiery Alferi w Polsce. Zastanawiam się, czy nie wymienić Levante na jeszcze szybszy model – Trofeo – z 600-konnym silnikiem V8. Ale wiem na pewno, że GT będzie mi towarzyszyć do końca życia. 

Maserati Pietrzak 

Jeden z najnowocześniejszych salonów Maserati w Europie, który od 2016 roku prężnie rozwija się w Katowicach. Obecnie salon Maserati Pietrzak to jeden z największych salonów Maserati w Europie, w którym oprócz aktualnej gamy modelowej, można znaleźć również wyjątkowy pokój konfiguracji. To właśnie w nim znajdują się elementy wykończenia Maserati, które można zobaczyć i w pełni przetestować przy filiżance najlepszego, włoskiego espresso. Salon Maserati Pietrzak należy do Grupy Pietrzak – grupy spółek sektora motoryzacyjnego, która działa od 1994 roku.

[/betterpay]