MIESZKANIA Z DUSZĄ NOWA FORMA LUKSUSU CZ. 2 – Strefa Nieruchomości

Tekst: Żywia Nowicka-Wlaź

Mieszkania z duszą, czyli jakie? Przestronne, z wysokimi suftami, z ozdobnymi sztukateriami, dużymi, skrzynkowymi oknami, wykuszami, kafowymi piecami ocieplającymi wnętrze i drewnianymi klepkami ułożonymi w jodełkę… 

Historyczna atmosfera takich wnętrz i ich duży potencjał do aranżacji z dnia na dzień zyskują na wartości, a trend inwestowania w kamienice, zwłaszcza zabytkowe, staje się coraz bardziej popularny. W tym numerze pragnę Wam opisać estetyczne i praktyczne zagadnienia wykorzystania przestrzeni architektonicznej kamienic.

Ważnym aspektem w aranżacji kamienic są pokaźne ściany, pięknie doświetlone przez duże skrzynkowe okna czy wykusze okienne. Wielu architektów stara się odkryć te ceglane i wyeksponować na nowo ich piękno, co – jeśli się udaje – przynosi dużą satysfakcję. 

Zwróćmy też uwagę na fakturę ścian do remontu w takich wnętrzach. Często zdobią je wiekowe wzory – można je zachować, odświeżyć, a nie od razu niszczyć. Przykładowo, surowe, oryginalne ściany w Atelier u Katarzyny Złamaniec zostały odświeżone, a tylko w niektórych miejscach – dla podtrzymania ciągłości wzoru – został dodany tynk dekoracyjny. Efekt – jedyny w swoim rodzaju. Dodatkowo, wysokie ściany w kamienicach są idealnym tłem do wyeksponowania obrazów czy innych dzieł z naszych prywatnych kolekcji.

Drzwi to kolejny element architektoniczny, który nadaje charakter kamienicom. Jak przy wcześniejszych elementach, tak i w tym przypadku najlepiej, jeśli będą to drzwi oryginalne, odrestaurowane, z charakterystycznymi dla nich mosiężnymi klamkami i frezowaniem na drewnie. Jeśli drzwi nie nadają się już do użytku, warto je wymienić – na rynku jest wiele firm specjalizujących się w produkcji drzwi i opasek stylizowanych, oczywiście na wymiar.

W kamienicach można jeszcze znaleźć wiekowe żeliwne kaloryfery czy piece kaflowe i je także potraktować jako dodatkowy walor architektoniczny i dekoracyjny. Pani Monice Gruszce ze studia Luumo bardzo zależało na odratowaniu takich starych elementów. Gdy spogląda się na jej realizacje, widać wyraźnie, że piece oraz kaloryfery odzyskały drugie życie i idealnie wkomponowały się w nową wizję kamienicy – wyglądają jak rzeźby architektoniczne.

Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, kamienice stwarzają szerokie pole do nietuzinkowych rozwiązań podziału przestrzeni. Nie bójmy się wysokich sufitów czy zaokrąglonych ścian – są świetną okazją do stworzenia nietypowego projektu. Wysokie sufity dają możliwość postawienia antresoli i wydzielenia przestrzeni do aranżacji na wysokości, np. sypialni czy biura. Jest to pewnego rodzaju przywilej, bo w większości mieszkań nie można sobie na to pozwolić. Tak samo nietypowe kształty pomieszczeń można sprytnie podzielić za pomocą szklanych ścian, oczywiście dalej w stylu paryskim lub loftowym, tak jak w przypadku projektu studia Luumo. 

Pani Małgosia Wojdal, właścicielka studia Lila Home, umiejętnie stosuje takie rozwiązania w swoich projektach. Używając metalowych drzwi ze szprosami w stylu loftowym, dzieli nimi strefy poszczególnych przestrzeni. Jednocześnie nie pomniejsza optycznie wnętrz, czym skutkuje np. wstawianie standardowych ścianek działowych. Nie przeszkodziły jej nietypowe kształty pomieszczeń – we wszystkich jej projektach są wręcz ciekawostką.

Dobrze zaprojektowane mieszkania w kamienicy, w których architekci zadbali o utrzymanie ducha czasu oraz przytulność, z całą pewnością są wyjątkowymi domami dla ich mieszkańców. Biorąc pod uwagę stylistykę wnętrz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć w nich stare z nowym, przedwojenne detale z nowoczesnymi. Eklektyzm doskonale sprawdza się we współczesnych aranżacjach takich pomieszczeń. Polacy coraz częściej inspirują się klimatem paryskich kamieniczek i przemycają ten styl do swoich mieszkań. Jeśli do tego interesujemy się projektowaniem, posiadamy meblarskie ikony designu, to kamienice są idealnym tłem do wyeksponowania ich walorów oraz ponadczasowości, które są spójne z duchem takich wnętrz. Połączenie klasyki z nowoczesną stylistyką jest z pewnością nową formą unikalnego luksusu.