Networking KLUCZEM DO MAGICZNEGO ŚWIATA NIERUCHOMOŚCI – Strefa Nieruchomości

Autor: Paweł Albrecht

Jaka jest różnica pomiędzy profesjonalnym a początkującym inwestorem?

Początkujący żyją w przekonaniu, że muszą posiadać na starcie całą wiedzę na temat zakupu, remontu i sprzedaży nieruchomości. Skupiają swoją uwagę przede wszystkim na braku kapitału i właśnie przez brak pieniędzy nie podejmują pierwszych kroków. Jest to bardzo błędne założenie, ponieważ szczególnie w nieruchomościach pozyskanie środków do realizacji inwestycji jest najprostszym zadaniem z całej układanki. Profesjonalni inwestorzy mają świadomość, że inwestowanie w nieruchomości to normalny biznes, który należy rozbić na poszczególne etapy i procesy. Takie podejście sprawia, że tylko łączą elementy układanki, co pozwala na hurtowy zakup lokali niezależnie od ich cen. W naszym środowisku nazywamy takie osoby „deal maker”.

JAK WYGLĄDA PROCES INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI W ROZBICIU NA POSZCZEGÓLNE ETAPY?

  1. Wyszukanie nieruchomości z potencjałem (szukanie i tworzenie okazji)
  2. Dokładna analiza nieruchomości (stan techniczny oraz prawny)
  3. Znalezienie inwestora, który sfinansuje dany projekt (w zamian za podział zyskiem)
  4. Remont oraz nadzór nad ekipą budowlaną
  5. Sprzedaż nieruchomości

Zorganizowanie procesów w swojej firmie w taki sposób sprawia, że „deal maker” musi tylko zorganizować i nadzorować zespół osób, które wykonają dla niego powyższe zadania. Osoba zamierzająca flipować na poważnie, powinna więc przede wszystkim skupić się na rozbudowie siatki sprawdzonych kontaktów.

DLACZEGO PISZĘ O TYM, ŻE PIENIĄDZE W NIERUCHOMOŚCIACH SĄ NAJPROSTSZYM ELEMENTEM Z TEJ 5-SKŁADNIKOWEJ UKŁADANKI?

Jeżeli znajdziesz nieruchomość poniżej ceny rynkowej, a z analizy przeprowadzonej w prostym kalkulatorze wynika, że mieszkanie wygeneruje minimum 40.000 zł – bez problemu znajdziesz osobę, która taki projekt sfinansuje i podzieli się z Tobą zyskiem.
Inwestor w takim przypadku kupuje do remontu wskazaną nieruchomość na siebie, w związku z czym praktycznie nie ponosi ryzyka. W najgorszym przypadku zostanie z mieszkaniem, które zostało kupione znacznie poniżej ceny rynkowej. Banki wymagające wkładu własnego, działają dokładnie w tym samym schemacie. Wymagają 10% lub 20% wkładu, więc poprzez udzielenie kredytu w ratach finansują mieszka
nia, które dla banku (w ramach zabezpieczenia pożyczki), na starcie, są za 80% czy 90% wartości z operatu szacunkowego. W związku z tym to nie finansowanie nieruchomości stanowi główny problem inwestowania. Większym problemem jest znalezienie solidnej ekipy remontowej oraz ilość dobrych okazji na rynku. Od tego zaczyna się bowiem cały lejek naszego biznesu. Na szczęście dzisiaj branża inwestowania w nieruchomości cieszy się takim zainteresowaniem, że bez problemu na spotkaniach networkingowych znajdziemy młode, ambitne osoby, które z przyjemnością będą podsyłać nam tematy inwestycyjne w zamian za dobrą prowizję.
Pozyskiwanie nowych mieszkań to więc nic innego jak stworzenie zespołu kilku osób, które odwiedzają regularnie wszystkie możliwe nieruchomości o podanych parametrach. Kluczowym czynnikiem jest tutaj tylko liczba mieszkań oglądanych w trakcie danego okresu przez cały zespół. Najskuteczniejsi inwestorzy oglądają samodzielnie w dużych miastach ponad 20 nieruchomości tygodniowo. Jeżeli zajmujesz się inwestowaniem w nieruchomości i umawiasz się na mniej spotkań niż 10 w tygodniu – masz odpowiedź, dlaczego „tak trudno” jest znaleźć okazję inwestycyjną w Twoim mieście. Tak jak w każdym biznesie króluje tutaj po prostu statystyka i żmudna praca w terenie.
Statystyce jednak można w bardzo prosty sposób pomóc – zwiększając ilość naszych kontaktów. Im mamy więcej osób w terenie, które odwiedzają kilka mieszkań dziennie, tym więcej okazji jesteśmy w stanie wygenerować. Nie ma tutaj magicznych guzików, miejsc czy instytucji, które dostarczają najlepszym inwestorom tematy spod lady.

DLACZEGO SOURCING JEST WSPANIAŁYM ZAJĘCIEM?

Samo zajmowanie się wyszukiwaniem, tworzeniem i sprzedawaniem okazji inwestycyjnych otwiera drzwi do magicznego networkingowego świata nieruchomości.
Każdy chciałby mieć w swoim zespole taką osobę. Dlatego właśnie sourcerzy są najbardziej rozchwytywani na każdym nieruchomościowym spotkaniu. To od nich zależy i zaczyna się cały proces inwestycyjny.
Dlatego setki osób regularnie spotykają się na takich spotkaniach jak Akademia Sourcingu™, podczas której bez problemu można znaleźć osoby z kapitałem, sourcerów i ekipy budowlane. Wszystko w nieruchomościach bazuje przede wszystkim na ilości i jakości Twojej siatki kontaktów. Głównym zadaniem profesjonalnego inwestora jest więc pojawianie się na wszystkich możliwych eventach. Wtedy wszystko zaczyna nabierać tempa.

Paweł Albrecht
Specjalista od wyszukiwania i finansowania okazji inwestycyjnych. Swój pierwszy milion złotych na nieruchomościach zarobił już w wieku 26 lat, dzięki ogromnej siatce kontaktów. www.pawelalbrecht.com