Rynek nieruchomości w Hiszpanii od podszewki

Rynek nieruchomości w Hiszpanii przyciąga coraz więcej Polaków. Inwestycja wzbudza wiele obaw, a wraz z nimi pojawia się pytanie: “jak i gdzie kupić dom w Hiszpanii?”. W tym artykule udzielę Ci odpowiedzi na to pytanie, z perspektywy praktyka życia oraz inwestora w Hiszpanii. 

Szukanie ofert w bazach biur nieruchomości pośredników to zetknięcie się z “czubkiem góry lodowej”. Po tzw. okazje cenowe czy oferty dla wymagających klientów należy sięgnąć poza standardową ofertę. Gdzie zatem szukać takich ogłoszeń? Pozwól, że przedstawię Ci obszary poszukiwań nieruchomości w Hiszpanii.

Portale nieruchomości w Hiszpanii

Internetowe bazy nieruchomości i portale ogłoszeniowe są pełne nieaktualnych ogłoszeń, gdyż ich rolą jest przyciągnięcie klienta do kontaktu z agencją.

Polskie biura nieruchomości w Hiszpanii

Bazy  ogłoszeń biur nieruchomości w Hiszpanii bywają rozbudowane do kilku tysięcy ogłoszeń, jednak podczas przyjazdu okazuje się, że interesujących Klienta nieruchomości pozostało niewiele. Zdarza się, że zainteresowani przylatują, a wybrana oferta została już sprzedana, więc pod presją upływającego czasu wybierają z propozycji aktualnie dostępnych. Nieruchomości, które polskojęzyczne agencje udostępniają swoim rodakom to zaledwie ułamek z tych, które są dostępne na hiszpańskim rynku. 

Zdecydowana większość propozycji polskojęzycznych biur nieruchomości pochodzi z agencji pośredniczących. Wiąże się to z zawyżoną ceną nieruchomości (tzw. prowizja ukryta) – dlatego im więcej pośredników, tym wyższa cena nieruchomości.

Agencje nieruchomości działają na zasadzie sklepu z nieruchomościami – sprzedają, co mają aktualnie w ofercie. Polskie agencje w Hiszpanii rozszerzyły swoje działania o agencje nieruchomości stacjonujące w Polsce.

Agencje lokalne w Hiszpanii

Najciekawsze propozycje pochodzą od miejscowych agencji i właścicieli, ponieważ skupiają się oni na określonej lokalizacji. Umowa agencji z właścicielem interesującej nas nieruchomości gwarantuje dostęp do rzetelnych informacji o ofercie.

Nieruchomości w Hiszpanii na zamówienie

Unikalna nieruchomość nie potrzebuje promocji – wyjątkowe nieruchomości sprzedają się w prywatnych koneksjach. Nieruchomości w pierwszej linii morza czy w prestiżowych lokalizacjach nie czekają na Klienta – to Kupujący oczekuje na ofertę.  Długoletnie relacje z zarządcami wspólnot właścicieli, notariuszami, lokalnymi agencjami i deweloperami dają dostęp do tego typu okazji. Warto oddelegować poszukiwania nieruchomości specjaliście, który będzie trzymał rękę na pulsie oraz zorganizuje dla nas rekonesans nieruchomości w Hiszpanii. Takie rozwiązanie dedykowane jest Klientom, którzy szanują swój czas i cenią sobie indywidualne podejście i opiekę.

Twój kontakt w Hiszpanii

Każdej osobie inwestującej w nieruchomości zależy na bezpieczeństwie. Chcąc je sobie zapewnić powinieneś podjąć współpracę z osobą, której możesz zaufać. Twój “kontakt w branży” powinien być praktykiem rynku, który zapewni Ci wsparcie bez konfliktu interesów pomiędzy stronami. Zapewnij sobie dostęp do wyselekcjonowanych ofert pochodzących bezpośrednio z agencji lokalnych lub od właściciela czy dewelopera.

Dla rzetelnego doradcy najważniejszy będzie Twój cel zakupowy, dlatego zawęzi on selekcję wyszukiwania do konkretnych lokalizacji gwarantujących wynajem zgodny z wymogami licencji turystycznych.

Specjalista wspierający inwestora zagranicznego powinien znać zakres przepisów podatkowych, kryteriów rezydencji pobytowej i podatkowej oraz prawa dziedziczenia w Hiszpanii.

Pamiętaj, że rzetelność osób działających w branży możesz zweryfikować na podstawie rekomendacji i przebiegu ich rozwoju np. na portalu zrzeszających profesjonalistów LinkedIn.

 

Artykuł przygotowany przez Annę Milewską,
Eksperta Nieruchomości Zagranicznych,
Założycielkę firmy Art-Vida