Od decyzji o zmianie zawodu do założenia OSHS – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Home Stagerów

Elwira Zwolińska
Autor zdjęć: Krzysztof Zwoliński

Kiedy oczekując na narodziny mojego szóstego dziecka, postanowiłam zmienić profesję, nie przypuszczałam, że będzie to jedna z najlepszych decyzji. Porzuciłam prestiżowy i dobrze płatny zawód prawnika, decydując się na niepewność. Wiele osób było w szoku i szeroko otwierało oczy ze zdumienia, kiedy robiłam kursy home stagingu i projektowania wnętrz, a potem również dekoratora. Dlaczego zdecydowałam się na ten ryzykowny krok? Zobaczyłam, że home staging w Polsce ma przed sobą piękną przyszłość. A moje późniejsze rozmowy z twórczynią home stagingu – Barb Schwarz – tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

Home staging w Polsce jest jeszcze w fazie dziecięctwa, ale jednocześnie jest jedną z najprężniej rozwijających się branż w Polsce. Znam osoby, które mają do niego stosunek lekceważący, uważają go za nie-zawód i wieszczą jego rychły koniec. Tymczasem umiejętności homestagerki są tak wszechstronne, że mogę wykonywać projekty o bardzo różnym profilu.

Od paru lat działam w ramach swojej marki Miomaro Home. W ostatnim czasie coraz chętniej we współpracę wchodzą również pośrednicy nieruchomości posiadający oferty na wyłączność. Dla tych wszystkich osób mam przygotowaną inną ofertę, którą modyfikuję w zależności od potrzeb klienta, bo każdy klient jest inny.

Wypracowałam swój model działania oraz wyceny usług, który pozwala mi szybko odpowiadać na zapytania. Jestem zwolenniczką bezpośredniego kontaktu z klientem oraz z nieruchomością – co pozwala mi lepiej oszacować potrzeby, bo home staging może mieć różny zakres. Jeżeli jest taka konieczność, robię home staging zawierający prace remontowe. A czasem – jedynie stylizację wnętrza na potrzeby sesji fotograficznej.

Na początku pandemii stworzyłam swoją metodę szybkiego przygotowania nieruchomości, czyli „quick staging” (szybki staging), która była skierowana do właścicieli pokojów na wynajem, którzy wtedy najbardziej ucierpieli. Założeniem usługi było szybkie i tanie przygotowanie wyróżniającej się oferty pokoju. Dzisiaj tę metodę zmodyfikowałam na potrzeby współpracy z pośrednikami nieruchomości, którzy potrzebują usługi sprawnie i w rozsądnych cenach. Dodatkowo proponuję pośrednikom również ofertę organizacji dni otwartych, które stają się coraz bardziej popularne.

Posiadam własny magazyn dodatków dekoracyjnych oraz współpracuję z osobami, które wypożyczają meble. Wkrótce rozpocznie działalność moja wypożyczalnia dodatków – trwają prace nad nową stroną internetową, która – mam nadzieję – będzie pomocna w wypożyczeniach.

[betteroffer]

TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.

[/betteroffer]

[betterpay amount=”1.00″ button=”http://www.strefanieruchomosci.info/wp-content/uploads/2019/01/kup-teraz.png” validity=”0″ validity_unit=”d” ids=””]

Posiadając wiedzę z zakresu projektowania wnętrz, mogę pomóc w pracach projektowych i wykonawczych, a wykorzystując wiedzę z zakresu dekoratorstwa, potrafię dobrze wystylizować nieruchomość. Nie są dla mnie problemem również niestandardowe zlecenia, jak przeobrażenie sal klasowych w szkole czy stylizacja sali na bal studniówkowy. Często zgłaszają się do mnie klienci, którzy potrzebują metamorfozy swojego mieszkania, kawiarni czy biura. Jako homestagerka mam wystarczającą wiedzę i doświadczenie do tego, aby zmienić wnętrze zgodnie z pragnieniem klienta i zrobić to niedużym kosztem. W sezonie wiosennym proponuję klientom także pomoc przy metamorfozie balkonów i tarasów. Umiem doradzić nie tylko zakup mebli, ale również roślin.

Swoją wiedzę non stop aktualizuję, obserwuję obowiązujące trendy oraz rynek nieruchomości. Wiele czerpię również z doświadczenia home stagerów z innych krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Dzięki członkostwu w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Home Stagerów IHASP mam dostęp do know-how branży stagingowej z całego świata. Od jakiegoś już czasu uczestniczę również w procesie szkoleniowym z zakresu home stagingu.

Jest parę szczególnie ważnych dla mnie dat w życiu osobistym i zawodowym. Jedną z tych ostatnich jest 15 lutego 2022 roku – tego dnia urodziło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Home Stagerów (OSHS). Oczekiwane od lat i bardzo potrzebne. Szczęśliwie pewnego dnia spotkały się ze sobą kobiety, które poczuły, że wspólnie mogą zrobić coś wartościowego nie tylko dla branży home stagingu, ale także dla innych branż związanych z rynkiem nieruchomości. Muszę tutaj wymienić te, które miały największy wpływ na założenie Stowarzyszenia, czyli Joanna Popławska, Alina Lukoszek oraz Marzena Piotrowska. Swój wkład miały również m.in. Sylwia Wilgatek-Wykuż i Iga Kolinko. Powstanie Stowarzyszenia jest potwierdzeniem tego, że nasza branża się rozwija, ale też potrzebuje wsparcia. Takie stowarzyszenia powstały w wielu państwach w Europie i na świecie, i jest to naturalny etap rozwoju. Myślę, że ten impuls został wsparty przez pierwszą w Polsce konferencję branży home stagingu – Staging Day Polska, która odbyła się 9 stycznia b.r., a której byłam pomysłodawczynią i współorganizatorką. To było przełomowe wydarzenie dla całego rynku usług home stagingu. Udało się zgromadzić w

jednym miejscu osoby tworzące od lat naszą branżę, w tym pierwszą damę home stagingu w Polsce – Marię Semczyszyn, czołowych szkoleniowców – Akademię Stagingu, Home for me, Instataging – Klaudię Leszczyńską i Homestagerki Online oraz najprężniej działające homestagerki, jak m.in. Martyna Szczawińska i Marta Drozd. Zaprosiliśmy na konferencję również przedstawiciela pośredników nieruchomości – Natalię Drysiak, która jest jedną z czołowych pośredniczek na polskim rynku nieruchomości, oraz początkujące homestagerki (Agnieszkę Stefanowicz i Joannę Fajfer), które podzieliły się swoim doświadczeniem wchodzenia na rynek. Mimo, że konferencja była prowadzona online, ze studia zorganizowanego w pięknych wnętrzach showroomu Maxfliz, to zgromadziła przed komputerami ok. 200 osób. Konferencja Staging Day, zorganizowana z okazji 50-lecia istnienia home stagingu na świecie, potwierdziła, że nasza praca nad stworzeniem Stowarzyszenia jest niezwykle potrzebna. Mam nadzieję, że jako wiceprezes Stowarzyszenia będę mogła kontynuować integrację branży, wspierać początkujące homestagerki oraz pracować na rożnych polach, tak aby zwiększać nasz profesjonalizm i możliwości działania na polskim rynku. Liczę na owocną współpracę z innymi branżami związanymi z rynkiem nieruchomości.

[/betterpay]

Jednym z pierwszych działań Stowarzyszenia będzie organizacja konferencji dotyczącej home stagingu w Warszawie. Zapraszam na social media Stowarzyszenia – Instagram: oshs_pl oraz Facebook: @OSHS – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Home Stagerów.

ELWIRA ZWOLIŃSKA miomaro.pl 607 040 499 IG: @miomarohome FB: @miomarohome