Podnajem jako sposób na biznes. – Strefa Nieruchomości

Tekst: Natalia Cieślińska

Wynajem krótkoterminowy jest w tej chwili najlepszą strategią do zarabiania pieniędzy na najmie nieruchomości.
W ten sposób można zarobić dwa razy więcej niż na wynajmie długoterminowym. Co istotne, aby prowadzić taką działalność nie trzeba być właścicielem mieszkania. Wystarczy wynająć odpowiedni lokal i następnie podnajmować
go w trybie krótkoterminowym. Wbrew powszechnym opiniom, nie jest to wcale takie trudne.

OD CZEGO ZACZĄĆ:

1. Najpierw określamy lokalizację, w której chcemy prowadzić apartament. Wybieramy miasto, dzielnicę, osiedle lub ulicę.

2. Określamy wielkość i jakość wyposażenia mieszkania, które nas interesuje.

3. Przeglądamy portale z ogłoszeniami o wynajmie mieszkań.

4. Kontaktujemy się z właścicielami mieszkań, otwarcie komunikujemy o naszych zamiarach, umawiamy się na oglądanie, podpisujemy umowę wynajmu.

Pamiętajmy, aby wynajmowane mieszkanie było wyremontowane i w pełni wyposażone. Nigdy nie inwestujemy w nie swoje nieruchomości.

Musimy oczywiście dokupić kilka rzeczy, takie jak: kołdry, poduszki, pościel, ręczniki, środki czystości, sztućce, talerze itp.

Teraz rejestrujemy nasz apartament na Booking.com i innych portalach i zaczynamy biznes.

ILE MUSIMY MIEĆ PIENIĘDZY NA POCZĄTEK:

1. Czynsz za pierwszy miesiąc2.000 zł
2. Kaucja2.000 zł
3. Wyposażenie1.500 zł
RAZEM:5.500 zł

ILE MOŻEMY ZAROBIĆ:

1. Przychód miesięczny za mieszkanie 2-pokojowe(około 40 m2) = 230 zł x 21 dni = 4.830 zł
2. Koszty miesięczne: Booking.com, sprzątanie, pranie, środki czystości, TV = 1.330 zł
3. Czynsz = 2.000 zł
ZYSK MIESIĘCZNY: 1.500 zł

Z doświadczenia wiem, że ten zysk może się kształtować w granicach 1000–1800 zł/miesiąc.
Czy to dużo? Czy to mało? Jeżeli będziemy wynajmować tylko jedno mieszkanie i jeszcze płacić ZUS od tej działalności (w przypadku, gdy nie prowadzimy innej działalności lub nie pracujemy), a do tego zajmie nam to pół dnia, to wtedy zdecydowanie się to nie opłaci. Jeżeli natomiast będziemy postępować zgodnie
z moimi zaleceniami, wówczas będzie to bardzo dochodowy biznes.
Przede wszystkim należy wynająć co najmniej trzy takie mieszkania, nauczyć się wszystkiego i jeśli będziemy zadowoleni, to skalować tę działalność poprzez wynajmowanie następnych lokali. Przez lata prowadzenia najmu krótkoterminowego wypracowałam swój własny system prowadzenia i automatyzacji tego biznesu. Dzięki temu obsługa dziesięciu apartamentów nie zajmuje mi więcej niż 2 godziny dziennie.
Jeśli będziemy mieć trzy apartamenty w podnajmie, to zarobimy około 4.000 złotych miesięcznie, pracując tylko 2 godziny dziennie, a to już naprawdę niezły wynik.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o najmie krótkoterminowym w opcji podnajmu, to zapraszam na moje 3-tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego, które można zakupić w Sklepie Rentiera.