Potrzeba matką dobrych rozwiązań. O adresie do eksmisji przy umowach najmu okazjonalnego

Materiał Partnera

Redakcja: Od jak dawna i w jaki sposób związani jesteście z rynkiem nieruchomości?

Michał Łukaszewski: Mam wrażenie, że od zawsze. Z rynkiem nieruchomości czynnie związany jestem od ponad 18 lat. Od 2004 roku posiadam licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, a od 2008 roku jestem właścicielem biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami LCM Nieruchomości w Toruniu, które prowadzę wspólnie z Agą. Od początku istnienia biura z sukcesami pomagamy klientom uczestniczyć w transakcjach kupna-sprzedaży oraz najmu nieruchomości na rynku toruńskim.

Agnieszka Łukaszewska: Tu warto wspomnieć, że w 2020 roku LCM Nieruchomości zostało uznane za najlepsze biuro nieruchomości w województwie kujawsko-pomorskim w prestiżowym konkursie LIDER NIERUCHOMOŚCI OTODOM, organizowanym przez portal Otodom.pl.

Dbałość o jakość świadczonych przez nas usług, śledzenie trendów na rynku oraz ciągły rozwój – to elementy towarzyszące nam od zawsze w codziennej pracy. Rynek nieruchomości znamy od podszewki. To właśnie doskonała orientacja w realiach i sytuacji rynkowej, a także spore doświadczenie pozwoliły nam na zidentyfikowanie potrzeby rynkowej, dzięki czemu powstała nasza druga firma.

M.Ł.: Od stycznia 2017 roku jesteśmy także właścicielami firmy Najem Okazjonalny, do której należy marka Okazjonalny.info. Usługa, którą oferuje nasza firma, jest ściśle związana z rynkiem nieruchomości i wspiera podpisywanie umów najmu lokali mieszkalnych.

Redakcja: Michale, wiem, że jesteś autorem tej usługi. Na czym dokładnie ona polega?

M.Ł.: Najpierw krótko opowiem, na czym polega umowa najmu okazjonalnego i

czym istotnie różni się od zwykłej umowy najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego ma tę przewagę nad zwykłą umową najmu, że pozwala na szybsze przeprowadzenie eksmisji lokatora, który nie chce opuścić lokalu po wygaśnięciu umowy. Nie dość, że szybsze, to przede wszystkim legalne.

W praktyce wygląda to tak:

– Zawierając zwykłą umowę najmu, na wyrok eksmisyjny możesz czekać nawet kilka lat, a potem kolejnych kilka lat na lokal zastępczy dla najemy.

– Jeśli zawierasz umowę najmu okazjonalnego, sąd rozpatruje wniosek w trybie zaocznym (czekasz maksymalnie kilka tygodni, czasem nawet kilka dni), ponieważ najemca musiał poddać się egzekucji z art. 777 kpc. i dobrowolnie zobowiązał się do opróżnienia i wydania mieszkania.

Aby jednak móc skorzystać z możliwości szybkiej i zgodnej z prawem eksmisji lokatora, do umowy niezbędne są określone załączniki. Po podpisaniu umowy najmu najemca musi złożyć oświadczenie u notariusza, w którym dobrowolnie poddaje się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 kpc. w którym zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego. W przypadku umowy najmu okazjonalnego najemca musi także wskazać adres nieruchomości, w której będzie mógł zamieszkać w razie eksmisji. Jednocześnie właściciel wskazanej przez najemcę nieruchomości musi złożyć oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy w swoim lokalu w razie jego eksmisji z lokalu wynajmowanego. Dla uwiarygodnienia tego oświadczenia podpis właściciela może być poświadczony przez notariusza. Nasza firma, Najem Okazjonalny, udostępnia adres do umów najmu okazjonalnego. Najemca może wskazać jeden z naszych adresów jako ten, pod który przeprowadzi się w razie eksmisji. Jednocześnie my jako właściciele wskazanej nieruchomości oświadczamy, że wyrażamy zgodę na przyjęcie tego najemcy pod nasz dach w razie jego eksmisji.

Redakcja: Skąd wziął się pomysł na taką usługę?

M.Ł.: Pomysł narodził się z potrzeby ludzi. Kiedy w 2010 roku wprowadzono do ustawy zapisy o najmie okazjonalnym, zaczęliśmy zachęcać naszych klientów, właścicieli mieszkań i domów na wynajem, do podpisywania ze swoimi najemcami umów najmu okazjonalnego. Z czasem jednak okazało się, że znaczna część najemców nie ma możliwości wskazania adresu do eksmisji, i były to powody prozaiczne, a zarazem bardzo życiowe. Jednym z najemców był wychowanek domu dziecka, który nie miał kogo poprosić o poświadczenie adresu. Kolejna najemczyni była pokłócona z rodzicami, a znajomych nie chciała prosić o przysługę udostępnienia adresu do najmu okazjonalnego, ponieważ (jak sama twierdziła) wolała nie mieć tego typu długów wdzięczności. Jeszcze jeden przypadek: babcia zgodziła się poświadczyć adres wnuczkowi, ale kiedy okazało się, że musi się stawić u notariusza, ze wszystkiego się wycofała. Zaczęli się również pojawiać obcokrajowcy, którzy pracują w naszym kraju, legalnie zarabiają pieniądze i muszą gdzieś mieszkać. To tylko nieliczne z przypadków, kiedy transakcje najmu w naszym biurze nieruchomości „rozsypywały się”. Dla naszych klientów, wynajmujących, musieliśmy znaleźć innego najemcę, który będzie w stanie wskazać adres do eksmisji. Natomiast najemca musiał poszukać sobie innej oferty, gdzie nie wymagano podpisania umowy najmu okazjonalnego. Zauważyliśmy, że skoro jest problem ze wskazaniem adresu do eksmisji niezbędnego do umów najmu okazjonalnego, to my taki adres zapewnimy. Postanowiliśmy kupić nieruchomość, której adres zaczęliśmy udostępniać do umów najmu okazjonalnego. Obecnie w zasobie naszej spółki posiadamy już kilka takich nieruchomości.

Redakcja: Do kogo skierowana jest ta usługa?

A.Ł.: Pierwotnie usługa została stworzona do wewnętrznego użytku naszego biura. Była skierowana do najemców, którzy nie mieli możliwości wskazania adresu do eksmisji. Z czasem okazało się, że coraz częściej zgłaszają się do nas właściciele nieruchomości na wynajem, traktując nasz adres jako zabezpieczenie swoich interesów. Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że ADRES DO EKSMISJI, który najemca wskazuje osobiście na potrzeby podpisania umowy najmu okazjonalnego, MOŻE BYĆ ULOTNY. Przyczyny mogą być różne, często prozaiczne, takie jak konieczność sprzedaży wskazanej nieruchomości lub po prostu zmiana zdania i wycofanie zgody. Jeśli więc w momencie ewentualnej eksmisji okaże się, że podany adres jest nieaktualny, komornik nie może wykonać eksmisji, a najemca będzie musiał zaczekać na lokal zastępczy od gminy. W sytuacji braku adresu do eksmisji cała istota najmu okazjonalnego upada, ponieważ okazuje się, że to, co miało zabezpieczać właściciela nieruchomości na wynajem, jest zarazem NAJSŁABSZYM OGNIWEM umów najmu okazjonalnego. Mając tego świadomość, właściciele nieruchomości na wynajem wolą sami wskazać najemcy adres do ewentualnej eksmisji. Korzystając z naszej usługi, mają pewność, że zgoda na zamieszkanie najemcy pod naszym dachem nie zostanie cofnięta. Ostatnią grupą odbiorców naszej usługi są biura nieruchomości z całej Polski, które tak jak my zauważyły potrzebę skuteczniejszego domykania transakcji najmu. Biura nieruchomości proponują naszą usługę zarówno najemcy, gdy ten nie ma możliwości wskazania adresu do ewentualnej eksmisji, jak i właścicielowi domu lub mieszkania, by skuteczniej zabezpieczyli oni swoje interesy, podpisując umowę najmu okazjonalnego.

Redakcja: Jakie korzyści daje ta usługa każdej ze stron?

A.Ł.: Najemcom – rozwiązuje problem braku możliwości wskazania adresu do ewentualnej eksmisji. Właścicielom – daje poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że adres „nie zniknie”. Biurom nieruchomości – pozwala skuteczniej „spinać” transakcje.

Redakcja: Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z Waszej usługi i otrzymać od Was oświadczenie niezbędne do umowy najmu okazjonalnego?

M.Ł.: Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub drogą mailową. W wiadomości zwrotnej odsyłamy instrukcję dalszego postępowania. W ciągu 48 godzin od momentu otrzymania przez nas niezbędnych informacji zamawiający usługę otrzymuje od nas poświadczenie adresu wraz z kompletem dokumentów. Opłata uiszczana jest u kuriera dostarczającego przesyłkę z zamówionymi dokumentami.

Redakcja: Czy macie jakieś plany związane z Waszą usługą?

A.Ł.: Oczywiście, że tak. Ciągły rozwój mamy we krwi. Chcemy, aby nasza usługa była jeszcze bardziej dostępna, dlatego już niebawem nasze oświadczenie o adresie będzie można zamówić drogą online. Szczegóły wkrótce, a tymczasem zapraszamy na naszą stronę internetową www.okazjonalny.info.

Agnieszka Łukaszewska
+48502559070
agnieszka@okazjonalny.info

Michał Łukaszewski
+48883625360
najem@okazjonalny.info

Michał Łukaszewski
Z rynkiem nieruchomości związany od ponad 18 lat. Od 2004 roku licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, a od 2008 właściciel biura pośrednictwa LCM Nieruchomości w Toruniu, które z sukcesami pomaga klientom uczestniczyć w transakcjach kupna, sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości na rynku toruńskim. W 2020 roku LCM Nieruchomości zostało uznane za najlepsze biuro nieruchomości w województwie kujawsko-pomorskim w prestiżowym konkursie LIDER NIERUCHOMOŚCI OTODOM organizowanym przez portal otodom.pl. Autor i twórca innowacyjnej usługi na rynku nieruchomości polegającej na zabezpieczeniu adresu przy umowie najmu okazjonalnego. Od stycznia 2017 roku właściciel firmy Najem Okazjonalny, do której należy marka okazjonalny.info. Firma NAJEM OKAZJONALNY jest właścicielem nieruchomości w Polsce, w których będzie mógł zamieszkać najemca, gdyby doszło do procedury wykonania egzekucji opróżnienia i opuszczenia lokalu mieszkalnego. Doskonale zorientowany w realiach i bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości. Zawsze przygotowany, zawsze dokładny, zawsze punktualny. Prywatnie ojciec trójki dzieci, miłośnik spacerów z psami, entuzjasta wycieczek rowerowych, dobrego kina i piłki nożnej.

Agnieszka Łukaszewska
Zawodowo marketerka, nieruchomościowa coolhunterka i trendsetterka dla biura LCM Nieruchomości. Współwłaścicielka w firmie Najem Okazjonalny. Zaangażowana w budowanie i rozwój obydwu marek #Okazjonalny.info i #LCMnieruchomości. Bacznie śledzi trendy na rynku nieruchomości, analizuje potrzeby i wyznacza kierunki działania w obydwu firmach. Z jednej strony entuzjastka porządkowania, usprawniania i optymalizacji działań (zarządzanie jakością). Z drugiej strony artystyczna dusza – fotografka wnętrz, operatorka drona i autorka wirtualnych spacerów w LCM Nieruchomości. Jej drugie imię to „Intuicja”. Prywatnie mama trójki dorastających dzieci i dumna żona Lidera Nieruchomości. Właścicielka trzech psów, kota, dwóch żółwi i stada świnek morskich. Miłośniczka swojego ziołowego ogródka. Biegowa amatorka.