Projekt skrojony na miarę

Projekt skrojony na miarę odsłoni przed Tobą ciekawą propozycję aranżacji mieszkania w 50 metrowym mieszkaniu w kamienicy.

PROJEKTANT: ANITA NOWAK
Do współpracy wkracza projektantka Anita, której zamiłowanie do starych kamienic widać „od progu”. Oczekiwania Grzegorza znajdują wspólny mianownik z możliwościami lokalu i propozycją projektantki. Nowemu właścicielowi zależy na otwartej kuchni oraz wygodnej łazience. Lubi wnętrza w kolorach czerni, szarości, z elementami drewna.

Aneta Nagler (Nr 1 str. 72)

Projekt skrojony na miarę odsłoni przed Tobą ciekawą propozycję aranżacji mieszkania w 50 metrowym mieszkaniu w kamienicy.

PROJEKTANT: ANITA NOWAK STUDIO PROJEKTOWE WWW.ANOWAKSTUDIO.PL
Do współpracy wkracza projektantka Anita, której zamiłowanie do starych kamienic widać „od progu”. Oczekiwania Grzegorza znajdują wspólny mianownik z możliwościami lokalu i propozycją projektantki. Nowemu właścicielowi zależy na otwartej kuchni oraz wygodnej łazience. Lubi wnętrza w kolorach czerni, szarości, z elementami drewna. Cały projekt ma zostać wykonany przy niskim nakładzie finansowym, wykorzystane zostają materiały tanie, ale o dużej wytrzymałości. Wnętrze daje możliwości zmiany układu funkcjonalnego, ponieważ kilka ścian można wyburzyć, co pozwala na ponowne zaaranżowanie pomieszczeń w sposób spełniający oczekiwania Grzegorza. Kluczową zmianą jest też przywrócenie zamurowanego wiele lat temu okna. Zabieg ten powoduje, że wnętrze zyskuje dużo światła, czym można się cieszyć praktycznie przez cały dzień, ponieważ okna wychodzą na dwie strony świata.

GRZEGORZ – lat 28, singiel z Łodzi, podróżnik z zamiłowania, wielbiciel map, pracuje w korporacji, w wolnych chwilach gra na pianinie.

INWESTYCJA:
Ponad stuletnia kamienica w centrum Łodzi, a w niej mieszkanie 50 m2, którego lata świetności dawno już przebrzmiały. Jest ciemno i duszno – to dominujące wrażenie, jakie towarzyszy nowemu właścicielowi przy pierwszej wizycie. Drugie wrażenie to potencjał i dobra energia, którym emanuje mieszkanie. Argumentem przemawiającym za kupnem jest też piękna kamienica wpisana do rejestru zabytków, która ma zostać wkrótce odrestaurowana. Świetna lokalizacja – Nowe Centrum Łodzi.

Decyzja Grzegorza:
KUPNO

Budżet inwestycji Grzegorza:
ROBOCIZNA + MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACYJNE: 35 000 PLN
MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE: 25 000 PLN

SALON
Pełni funkcję pokoju dziennego, jadalni i kuchni, co świetnie wpisuje się w styl życia Grzegorza, który często organizuje spotkania połączone ze wspólnym gotowaniem. Nad blatem wychodzącym na salon zamontowano barek, stanowiący płynną granicę między salonem i kuchnią. Przy barze można zjeść szybkie śniadanie, przeglądając poranną prasę, lub posadzić gości podczas przygotowywania potraw. Nad barem zaprojektowano półkę, na której znalazły swe miejsce rośliny – ich zieleń świetnie kontrastuje z achromatycznym wnętrzem.

W STARYM STYLU
Po zdjęciu płyty osb przykrywającej podłogę odnaleziono stare deski, które za radą projektantki zostały zachowane, wycyklinowane i zaolejowane. Efekt okazał się fantastyczny, olej wydobył naturalne piękno starzejącego się drewna. Podłoga gra jedną z głównych ról w mieszkaniu i przyciąga uwagę każdego, kto przekracza jego próg.
W oknach zostały zaprojektowane drewniane parapety wykończone tym samym olejem co drewno na podłodze. Niestandardowa wysokość parapetów czyni z nich miejsce fantastyczne do czytania książki, zamyślania się czy też prowadzenia długich rozmów telefonicznych. Dla podkreślenia wiekowego charakteru budynku w salonie zostały zaprojektowane dwa prostokątne ekrany, odkrywające fragmenty starej cegły, którą uprzednio oczyszczono, wyrównano i zaimpregnowano. Ten niewielki stosunkowo zabieg stworzył doskonałą dekorację, która dostępna pod ręką, czekała tylko na odkrycie, aby mogła cieszyć oko w nowym wydaniu.

Projektantka o sobie: W Studio staramy się łączyć piękno z funkcjonalnością . Klientom proponujemy rozwiązania praktyczne, a jednocześnie niebanalne. W naszym Studio, każdy Inwestor otrzymuje kompleksowy projekt, który jest wynikiem dogłębnej analizy potrzeb klienta, a także układu przestrzeni wraz z propozycją rozwiązań i zmian, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Każde wnętrze jest dla Nas inspiracją i wyzwaniem , co powoduje, że projekty zawierają oryginalne rozwiązania, nieoczywiste połączenia materiałów, a także autorskie koncepcje estetyczne przy zachowaniu maksimum jakości. Satysfakcja klienta jest naszym motto przewodnim.

KUCHNIA
Nabiera charakteru aneksu dzięki poszerzeniu otworu drzwiowego. Meble w kuchni w kolorach bieli i szarości uzupełnione zostają blatem z motywem kwiatów, który nadaje męskiemu wnętrzu nieco łagodności i ciepła. Blat w kształcie litery U daje dużo powierzchni roboczej. Lodówka w stylu retro idealnie wpasowała się w kąt między aneksem a wejściem do sypialni. Podłoga w kuchni i łazience jest wykończona szarym gresem, pod którym rozprowadzono ogrzewanie podłogowe.

PRZEDPOKÓJ Z GALERIĄ ZDJĘĆ
Długi przedpokój został ozdobiony galerią zdjęć, która od wejścia zaprasza i opowiada ciekawą historię. Przy drzwiach wejściowych zaprojektowano szafę pod wymiar z tapicerowanym siedziskiem, które kusi, aby na nim usiąść, zdjąć płaszcz i cieszyć się gościnnością domu. Na końcu korytarza, stanowiącego integralną część salonu, znalazło się pianino, które Grzegorz koniecznie chciał mieć w mieszkaniu, aby móc oddawać się swojej wielkiej pasji.

ŁAZIENKA
Dużej transformacji uległa łazienka, która z pomieszczenia filigranowych wymiarów stała się przestrzenią wygodną, funkcjonalną i dającą maksimum swobody użytkownikowi. Paleta barw ochłodzona zgodnie z oczekiwaniami właściciela i utrzymana w stylistyce całego wnętrza. Na podłodze i w zabudowie stelaża podtynkowego obserwujemy ponownie subtelny motyw florystyczny. Szafa w rogu łazienki kryje pralkę, piec dwufunkcyjny oraz wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki, co pozwala w łatwy sposób utrzymać ład. Kilka źródeł oświetlenia daje możliwość malowania światłem atmosfery, na jaką ma się tylko ochotę.

SYPIALNIA
Skrywa dużą szafę wnękową zaprojektowaną w odpowiedzi na potrzeby Grzegorza, mieszczącą wszystko, co potrzeba, od ubrań po drukarkę. Natomiast klimat wnętrza nawiązuje do kolejnych pasji Grzegorza – podróżowania i map. Ściana u wezgłowia łóżka została wykończona fototapetą przedstawiająca starą mapę, która pozwala Grzegorzowi planować kolejne podróże – te prawdziwe i te w snach. Projekt spełnił oczekiwania inwestora w zakresie funkcjonalności, estetyki, a także budżetu. Okazało się nawet, że Grzegorz, który w domu do tej pory bywa gościem, nieco zwolnił, polubił swoje mieszkanie i przebywa w nim nie tylko z konieczności. Wspomina nawet o odkupieniu od sąsiadów drugiego mieszkania, z którymi dzieli przedsionek. Mówi, że teraz jego mieszkanie ma „to coś”.

Aneta Nagler (Nr 1 str. 72)