WADY I ZALETY INWESTYCJI W APARTAMENTY POD NAJEM KRÓTKOTERMINOWY, CZYLI CZY WARTO?

Rynek nieruchomości na wynajem krótkoterminowy w Polsce wciąż rośnie. Jedni wieszczą, że ta bańka w końcu pęknie, inni mówią, że to odpowiedź na rosnący popyt: wielu turystów z zachodniej Europy oraz z krajów Skandynawskich wybiera Polskę, jako atrakcyjną cenowo destynację. Stąd wiele osób rozważa zakup apartamentu w miejscowości turystycznej, żeby na niej zarabiać, a jednocześnie mieć tzw. „second home” bez obciążeń, jakie generuje działka, w którą trzeba inwestować czas i pieniądze. Czy warto inwestować pieniądze w apartamenty? Jak wynajmować krótkoterminowo? Jakie są zalety i wady takiej lokaty kapitału?

ZYSK – WIĘKSZY, NIŻ W PRZYPADKU WYNAJMU DŁUGOTERMINOWEGO

Często najem krótkoterminowy pozwala zarobić na mieszkaniu tak naprawdę więcej niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą wyższych stawek dobowych oraz możliwości zmiany ceny na wyższą, kiedy popyt rośnie. W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma możliwości podniesienia ceny bez wcześniejszego porozumienia się z najemcą, dlatego często zmiana opłat wiąże się też z koniecznością poszukiwania nowych lokatorów. W przypadku krótkoterminowego najmu, możemy swobodnie operować cenami, aby maksymalizować przychód. Taką możliwość wykorzystuje większość wynajmujących, elastycznie zmieniając ceny w trakcie trwających w mieście eventów czy koncertów.

Ważnym aspektem jest też bezpieczeństwo transakcji. W przypadku wynajmu krótkoterminowego, nie musimy martwić się ryzykiem braku zapłaty ze strony najemcy – opłaty w np. Booking, Airbnb czy Sun &Snow są pobierane z góry.

ZUŻYCIE INWESTYCJI, A WARTOŚĆ

Zadbany apartament to rozchwytywany apartament. Kiedy wynajmujemy krótkoterminowo, firma zarządzająca stale kontroluje stan lokalu, a podczas regularnego sprzątanie jest w stanie szybko wychwycić nawet drobne usterki czy szkody. W wypadku najemców długoterminowych, niestety zdarza się, że po roku czy dwóch odbieramy lokal wymagający minimum odświeżenia, a niekiedy nawet wymiany mebli czy innych sprzętów z uwagi na zniszczenia.

Najem krótkoterminowy nigdy nie jest gwarancją braku zniszczeń, dlatego każdy taki lokal powinien być ubezpieczony. Jednak regularna wymiana gości stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla wynajmującego, bowiem firma zarządzająca jest w stanie błyskawicznie reagować na nowo powstałe drobne uszkodzenia, jak chociażby zarwana półka w szafie czy zwykłe zbicie szklanki i na bieżąco je naprawiać, co zapobiega niszczeniu mienia wpływającego na utratę wartości – przekonuje Catherine Martins, Dyrektor ds. Relacji Inwestorskich Sun & Snow. – Poza tym żywotność różnego rodzaju sprzętów jest dłuższa, ponieważ najemcy krótkoterminowi nie gotują tak dużo, zazwyczaj nie pieką, rzadziej korzystają z pralki czy żelazka.

DRUGI DOM

Stale utrzymuje się trend dużego zainteresowania nieruchomościamipołożonymi w prestiżowych lokalizacjach oraz miejscowościach turystycznych. – Oczywiście bliskość morza czy jeziora jest dodatkowym atutem. W portfolio Sun & Snow jedną z takich prestiżowych inwestycji jest THE ONE w Ustroniu Morskim czy THE BLUE w Mielnie. Inna interesująca inwestycja to Zapach Lasu – Naturalne SPA w Karwicy. Mamy tu podgrzewany basen, do jeziora Nidzkiego objętego zakazem używania silników motorowych idzie się 15 minut, a sama inwestycja znajduje się w otulinie Puszczy Piskiej i obszaru Natura 2000 – opowiada Catherine Martins. Takie miejsca mają zapewnić stabilny wzrost ceny inwestycji oraz pewny dochód z najmu. Wielu inwestorów, zwłaszcza poza sezonem wysokim, korzysta z tego typu inwestycji prywatnie – przyjeżdżają z rodziną lub znajomymi, żeby wykorzystać apartament, kiedy stoi pusty.

MOŻLIWOŚĆ ODLICZENIA VAT

Niewiele osób wie, że mając apartament pod najem krótkoterminowy, mamy możliwość odliczenia VATu od kwoty zakupu. Dotyczy to przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, co sprawia, że kwota inwestycji staje się bardziej atrakcyjna.

Sama procedura odliczania VAT-u jest bardzo łatwa.  Musimy złożyć do urzędu skarbowego formularz NIP-7. Po uzyskaniu numeru, rejestrujemy się w urzędzie jako czynny podatnik VAT, czyli musimy po prostu złożyć formularz VAT-R. To najlepiej zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej zakupu lokalu. Najem musi być także rozliczany na podstawie faktury wystawionej przez osobę fizyczną lub firmę z VAT-em, ale o to dba już profesjonalny zarządca. Po zakupie lokalu musimy złożyć deklarację VAT-7 oraz jednolity plik kontrolny JPK-VAT, w których zostanie wykazana wartość podatku należnego i naliczonego. Służymy doradztwem w tym zakresie – deklaruje Marcin Dumania, Prezes Zarządu firmy Sun & Snow.