Work-life balance, czyli wypoczynkowe potrzeby Polaków

Coraz częściej jesteśmy przebodźcowani, zmęczeni nadmiarem obowiązków, zarówno w pracy, jak i domu, a do tego straciliśmy umiejętność skutecznego odpoczywania. Przez to jesteśmy bardziej rozbici, drażliwi, łatwiej się denerwujemy, wypalamy i wpadamy w błędne koło, ponieważ zmęczeni nie jesteśmy efektywni, kreatywni ani wytrwali. Z tego powodu coraz więcej mówi się o zachowaniu tzw. work-life balance, oraz o tym, jak ważnym jest elementem w życiu każdego człowieka. Jaki sposoby na wypoczynek są ważne dla Polaków?

Potrzeba częstszego odpoczynku

To, że każdy z nas potrzebuje relaksu i wypoczynku po całym tygodniu pracy, wydaje się oczywiste. W praktyce jednak wiele osób, w pogoni za karierą zawodową lub marzeniami, zapomina o tej prostej czynności. Co więcej, wiele osób nie potrafi efektywnie odpoczywać! Wiele bodźców, które dociera do nas każdego dnia, sprawia, że nawet podczas urlopu trudno jest osiągnąć w pełni stan zrelaksowania. Wszelkie urządzenia elektroniczne, które nosimy przy sobie, z pewnością tego nie ułatwiają.

Weekendy coraz częściej spędzamy bardzo aktywnie, przez co nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wieczory w ciągu tygodnia szybko mijają i nie ma wystarczająco dużo czasu na to, aby naprawdę zafundować sobie głęboki relaks i wyłączyć się na dłuższą chwilę. Szukamy nowych sposobów na zrównoważenie życia prywatnego i pracy, aby osiągnąć pożądany stan spokoju i równowagi.

Sposoby na świadomy relaks w tygodniu

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów przez Polaków na odpoczynek po pracy są różnego rodzaju aktywności sportowe. Wycieczki rowerowe, bieganie czy po prostu dłuższe spacery wybierane są przez wiele osób, co można zauważyć szczególnie teraz, latem. Otwiera się coraz więcej miejsc, w których można praktykować jogę, także w ramach lokalnych społeczności – na przykład w okresie wakacyjnym w ramach darmowych zajęć na świeżym powietrzu w wielu parkach miejskich. Tego rodzaju aktywności fizyczne pomagają odpocząć, ale w dość aktywny sposób i nie każdemu to wystarcza.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że z czymś sobie słabiej radzimy, na przykład z nadmiarem stresu, a dodatkowo się przepracowujemy. Dlatego poszukujemy także innych rozwiązań niż sport. Sięgamy po łatwo dostępne książki i kursy dotyczące praktyki uważności, czyli tzw. mindfulness lub medytacji, podczas której pracuje się z oddechem. Każdy z tych sposobów ma na celu zmniejszenie codziennego stresu, wyciszenie się i głębsze doświadczanie „tu i teraz”. Wciąż jednak wydaje się, że dla niektórych może to być niewystarczające.

Enklawa spokoju, czyli wypoczynek na łonie natury

Wakacyjne wyjazdy na tydzień lub dwa w hotelach o standardzie all inclusive także przestają spełniać nasze oczekiwania. Urlop szybko mija, a powrót do rzeczywistości bywa trudny i stresujący. Dlatego coraz częściej szukamy sposobów na małą „ucieczkę” z miasta, wycieczki w okresie długich weekendów lub pracę zdalną – ta ostatnia pozwala na spędzanie czasu z dala od miejskiego zgiełku, właściwie prawie w dowolnej lokalizacji.

Polacy coraz częściej wybierają oddalone od centrów metropolii miejsca, które są  swego rodzaju enklawami pełnymi spokoju i relaksu. Powodzeniem cieszą się mniejsze miejscowości, gdzie w niewielkich, ale dobrze wyposażonych domkach, np. modułowych mogą pracować zdalnie oraz spędzać wolny czas na łonie natury. Dla nich ważne jest, aby mieli częsty kontakt z przyrodą i mogli wyjść z takiego domku prosto do lasu lub wykąpać się w jeziorze. To znacznie skuteczniej pozwala im utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym – mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o.

Spokój na wagę złota

To właśnie stan wewnętrznego spokoju i równowagi stał się dla nas bezcenny i chętnie szukamy okazji, aby go osiągnąć. Najlepiej w otoczeniu natury i bliskich osób czy rodziny. W dzisiejszych czasach jesteśmy przebodźcowani i posiadamy zarówno wiele rozpraszaczy, jak i możliwości na urozmaicenie sobie wolnego czasu tak, aby efektywnie wypoczywać. Warto więc sięgać jak najczęściej po takie rozwiązania, które pozwolą nam na osiągnięcie dobrostanu i pożądanego spokoju, wówczas obie strefy życia (zawodowa i prywatna) znajdą spełnienie.