Wynajem krótkoterminowy SZANSĄ NA NIEZALEŻNOŚĆ FINANSOWĄ – Strefa Nieruchomości

Autorka: Natalia Cieślińska

Wynajem krótkoterminowy SZANSĄ NA NIEZALEŻNOŚĆ FINANSOWĄ

Prowadzę własny aparthotel Drukarnia Apartments w Łodzi, dzielę się wiedzą na swoim prywatnym profilu na Facebooku, a także prowadzę 3-tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego, w trakcie których przekazuję całą swoją wiedzę. W poprzednim numerze „Strefy Nieruchomości” zaczęłam cykl artykułów o biznesie związanym z Airbnb, dzisiaj ciąg dalszy, zajmiemy się wyborem i wyposażeniem odpowiedniego apartamentu.

Jakie jest najlepsze mieszkanie na wynajem krótkoterminowy? 

Zawsze podczas moich webinarów zadaję uczestnikom to pytanie, jedni odpowiadają, że kawalerka inni, że mieszkanie 2–3-pokojowe, tak naprawdę nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od regionu kraju i specyfiki danej miejscowości. W miejscowościach turystycznych najlepiej będą się wynajmować mieszkania 2–3-pokojowe, ponieważ najczęściej przyjeżdżają tam rodziny z dziećmi. W dużych miastach, gdzie możemy liczyć na przyjazd klientów biznesowych, będą się najlepiej wynajmować kawalerki, przeznaczone dla 2–3 osób, natomiast w weekendy i w wakacje apartamenty 2–3 pokojowe. Ja zawsze doradzam, aby mieć zróżnicowaną ofertę. Dlatego sama posiadam zarówno kawalerki, apartamenty typu studio, jak i duże 3-pokojowe mieszkania. Aby biznes dobrze się kręcił, powinniście mieć co najmniej dwa apartamenty (chociaż ja rekomenduję, aby zaczynać od trzech apartamentów), jedną kawalerkę dla 2–3 osób oraz jedno mieszkanie 2-pokojowe dla czterech osób. Taki układ daje Wam elastyczność, możecie przyjmować singli i pary, a także rodziny i grupy przyjaciół. Macie wówczas ofertę dla każdej grupy klientów.

A kim są nasi klienci?

W moim przypadku, w dużym mieście całorocznym, jakim jest Łódź, są to najczęściej: biznesmeni, którzy przyjeżdżają na wszelkiego rodzaju konferencje i spotkania, pracownicy korporacyjni oddelegowani z innych miast, nauczyciele akademiccy i studenci przyjeżdżający na cotygodniowe zjazdy, pacjenci pobliskiego szpitala oraz ich rodziny i osoby przyjeżdżające na wydarzenia kulturalne, odbywające się w moim mieście. Co ciekawe, w mieście takim jak Łódź z roku na rok rośnie ruch turystyczny. Jeśli chodzi o narodowość moich gości, to na początku 70 proc. to byli Polacy, a 30 proc. obcokrajowcy, natomiast obecnie jest to pół na pół. Dwa lata temu większość obcokrajowców to byli obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji, natomiast w tej chwili mam wielu klientów z zachodniej Europy, z Ameryki, a także z Japonii i Chin. Musicie wiedzieć, że nie w każdym kraju portale takie Booking.com czy Airbnb są popularne. Jeśli chcemy mieć klientów np. z Japonii czy ze Skandynawii, to musimy mieć swoją ofertę na portalach, z których częściej się tam korzysta.

Na początku przygody z wynajmem krótkoterminowym należy zdecydować, jakim klientom będziemy oferować nasz apartament i pod nich wybrać odpowiedni standard.

Jak umeblować i wyposażyć apartament?

Standard wyposażenia dzielę na trzy segmenty. Pierwszy to standard budżetowy, gdzie meble i całe wyposażenie są bardzo tanie, ale trwałe i wytrzymałe, wykończenie mieszkań oszczędne. Są to mieszkania przeznaczone głównie dla pracowników firm. Drugi, średni standard – wyposażenie typu Ikea, najczęściej spotykany i przeznaczony dla największej grupy klientów. W tym przypadku mieszkanie wykańczamy w dobrym standardzie, w jednolitych pastelowych kolorach. Wyposażamy w nowoczesną kuchnię i modną łazienkę. Meble i wyposażenie pochodzą w większości ze sklepów Ikea, Leroy, Castorama. Trzeci to standard wyższy – w tym przypadku są to 2–3-pokojowe luksusowe apartamenty, wyposażone w designerskie meble i dodatki, wysokiej jakości kuchnię i łazienkę. Standardem jest klimatyzacja oraz wysokiej jakości łóżka, materace i pościel. Na początku przygody z wynajmem krótkoterminowym należy zdecydować, jakim klientom będziemy oferować nasz apartament i pod nich wybrać odpowiedni standard. Wynajem krótkoterminowy jest obecnie najbardziej dochodowym biznesem jeśli chodzi o wynajem nieruchomości, można na nim zarobić dwa razy więcej niż na wynajmie długoterminowym. W kolejnym artykule napiszę, jak prawidłowo zarządzać apartamentem.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej, zapraszam na moje 3-Tygodniowe Warsztaty z Wynajmu Krótkoterminowego.