ZARABIANIE NA OKAZJACH INWESTYCYJNYCH w czasach pandemii

Tekst: Paweł Albrecht

Gospodarka przez pandemię koronawirusa zaczyna wyglądać jak duży staw, do którego wpadł znienacka olbrzymi kamień i poruszył wszystkimi rybami. Dlatego część osób modyfikuje swoje życiowe plany o 180 stopni. To powoduje, że powstają nowe okazje inwestycyjne tam, gdzie wcześniej nie były dostępne.

JAK PANDEMIA WPŁYNĘŁA NA ILOŚĆ OKAZJI INWESTYCYJNYCH? 

Gospodarka przez pandemię koronawirusa zaczyna wyglądać jak duży staw, do którego wpadł znienacka olbrzymi kamień i poruszył wszystkimi rybami. Dlatego część osób modyfikuje swoje życiowe plany o 180 stopni. To powoduje, że powstają nowe okazje inwestycyjne tam, gdzie wcześniej nie były dostępne. 

Mówi się o tym, że w nieruchomościach około 2 proc. mieszkań jest w obrocie. Dzisiaj ta liczba może się tymczasowo zwiększyć. Wobec tego to idealny moment, aby pomóc rozwiązywać ludzkie problemy poprzez zakup, sprzedaż czy zamianę nieruchomości. Pamiętajmy, że pandemia nie dotknęła tylko zwykłych Kowalskich. Swoje plany zmieniają również branżowi inwestorzy, którzy posiadali duże portfele mieszkań w podnajmie lub lokale usługowe. Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe prawie do zera, co zachęca inwestorów mieszkaniowych do brania kolejnych kredytów. Z drugiej strony banki zmieniają swoją politykę i bardziej restrykcyjnie podchodzą do wkładów własnych i działalności gospodarczych. 

Jednym słowem nasz „staw z rybami” przeżywa krótki szok, w którym dopiero opada podniesiony muł i odsłaniają się wszystkie karty. 

Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Pamiętajmy, że interesuje nas tylko malutki wycinek rynku nieruchomości. Jedno osiedle, jeden blok, jedna klatka, jedno mieszkanie i jedna ludzka historia. Do przeprowadzenia transakcji nie musimy znać się na ekonomii, inflacji i rynkach walut. Musimy po prostu pomóc rozwiązać problem sprzedającego, połączyć go z kupującym i zarobić na tym pieniądze.

BRAK SPOTKAŃ NETWORKINGOWYCH 

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że gdy rynek został wzburzony przez pandemię koronawirusa i zasypany nowymi okazjami – równocześnie inwestorzy stracili dostęp do pośredników, kapitału i nowych klientów na gotowce inwestycyjne.

Głównym paliwem dla nieruchomościowego biznesu były specjalistyczne spotkania networkingowe do pozyskiwania sourcerów, kapitału, okazji i nowych klientów. Akademia Sourcingu™, spotkania regionalne Albrecht International czy duże Maratony WIWN organizowane przez zespół Wojtka Orzechowskiego zosstały na początku roku tymczasowo zawieszone.

Na szczęście ten etap mamy prawdopodobnie za sobą i niedługo wszystko wróci do normy. Ponownie będziemy mogli łączyć się w pary i poznawać nowych nieruchomościowych wspólników.

NOWE TRENDY W INWESTOWANIU W NIERUCHOMOŚCI 

Hasło wyszukiwanie okazji inwestycyjnych z „wyszukiwaniem” ma tak naprawdę mało wspólnego. Pieniądze zarabia się poprzez tworzenie okazji, zwiększenie casfhlow z najmu lub poznawanie klientów, którzy danej nieruchomość potrzebują ze względu na ochronę kapitału.

Należy więc wspomnieć o tym, że pandemia powoli zmienia trendy oraz potrzeby indywidualnych inwestorów. Coraz więcej osób bardziej niż na zyski z najmu patrzy na stabilność przychodów i trwałość nieruchomości w dłuższym terminie. Przestoje w najmie były najbardziej widoczne w wielopokojowych mieszkaniach, starych blokach i kamienicach. Natomiast lokatorzy, którzy mieszkali w kawalerkach i mikrokawalerkach (za większą stawkę niż za pokoje), okazali się odporniejsi na tymczasowy kryzys. Z jednej strony najemcy cenią sobie samodzielne mieszkanie, a z drugiej są to osoby z większymi kompetencjami, które szybciej poruszają się po rynku pracy. W związku z powyższym najbezpieczniejsze w praktyce okazały się samodzielne jednostki mieszkalne w nowych blokach deweloperskich. Dlatego też zachęcam, aby ukierunkować swoje działania w tym kierunku. Praca z takimi nieruchomościami jest prostsza, przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

Pandemia pokazała również, że bogatsi inwestorzy coraz częściej kierują się w stronę Anglii, Hiszpanii, Włoch, Gruzji, Albanii, Bułgarii i podobnych miejsc, w których można zdywersyfkować swój kapitał. Bardzo się cieszę, że rośnie w naszym środowisku świadomość, że Polska to niejedyne miejsce na ziemi do inwestowania. Jednocześnie jest to okazja dla osób, które chcą zagospodarować tę niszę i pośredniczyć w takich transakcjach.

Ogromnym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć również kwatery pracownicze, które podczas pierwszych etapów pandemii nie sygnalizowały pustostanów, a wręcz zapotrzebowanie na miejsca noclegowe w wielu lokalizacjach zostało zwiększone. To idealna okazja dla osób, które chcą wyszukiwać obiekty pod kwatery i sprzedawać je prowizyjnie dalej, za np. jednomiesięczną wartość czynszu takiej kwatery (5000 – 30 000zł).

JAK WOBEC TEGO ZAROBIĆ PIENIĄDZE W OBECNEJ SYTUACJI?

Aktualny czas to idealny moment na to, aby przygotować swoją markę osobistą online.

Inwestorzy, którzy pierwsi pojawią się na spotkaniach networkingowych, będą szukać najsolidniejszych osób do współpracy. Przedsiębiorcy z szerokiej branży e-commerce, którzy poradzili sobie najlepiej w tym trudnym okresie, będą szukali bezpiecznej przystani dla zgromadzonego kapitału.

Tak jak wspomniałem, inwestorzy będą szukali bardziej bezpieczeństwa niż casfhlow z najmu. W związku z tym to doskonały moment, aby przygotowywać porządne mieszkania na wynajem lub pośredniczyć w ich dostarczniu, nie kierując się wyłącznie ROI. To sprawi, że okazji do zarobienia pieniędzy będzie zdecydowanie więcej niż do tej pory, kiedy królował tylko zwrot z wynajmowanego mieszkania.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? 

Działalność organizacji Albrecht International znana jest na całym świecie przede wszystkim z najmocniejszego networkingu, który w 100% skupiony jest na wymianie kapitału, zaangażowanych osób i okazji inwestycyjnych. Dlatego jeżeli chcesz rozwinąć swój biznes lub wejść w nieruchomościowy świat – musisz po prostu pojawiać się na takich spotkaniach regularnie.

Paweł Albrecht – Inwestor na rynku nieruchomości, który znany jest przede wszystkim z ogromnej siatki kontaktów. Prywatnie inwestuje w nieruchomości na wynajem w Polsce i Wielkiej Brytanii.